Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Dosya | Tarımsal ürünler ve konular

Markalaşma patent almaktan ibaret değil!

Tarımda anonimlik tarihe karışırken yerini kimlik alıyor. Artık doğru bir pazarlama iletişimi ile, yalnızca üründe değil ülke olarak markalaşmak gerekli.

Gübreye dair sarsıcı gerçek!

Gübre fiyatları tüm dünyada gıda fiyatlarına paralel ilerliyor. Son 8 yılda yaşananlar tarım ve gıdanın geleceğinde bitki besleme faktörünün ne denli kritik olduğunu gösterdi.

Turp için takım oyunu zamanı!

tarlasera'ya konuşan turp üreticileri plansız üretimin kazanç döngüsünü bozduğunu söylüyor. Çözüm ise ortak hareket etmek.

Tarımda Ar-Ge için strateji gerekli

Bilgi ve teknolojiye sahip olmak gerçek anlamda bir “tarım ülkesi” olmanın ilk koşulu. Bunun için Türkiye’nin kapsamlı bir tarımsal Ar-Ge stratejisine ihtiyacı var.

Türkiye kendi çimini üretmeli

Türkiye’de profesyonel çim sahaların sayısı artıyor. Ancak kullanılan tohumların tamamı yurtdışından geliyor.

Mandalinada kazancın yolu

Meyve pazarının yıldızı mandalina kazanç anlamında büyük bir potansiyele sahip. Ancak Türkiye yoğun üretimine karşın ihracattaki sorunları aşamadı.

Ziraat mühendislerine alternatif kariyerler

Sigorta şirketlerinden Ar-Ge uzmanlığına, greenkeeper’lıktan bağcılığa kadar ziraat mezunları için parlak kariyer olanaklarını tarlasera inceliyor.

Zor günlerin umudu vişne

Meyve suyu sektörünün gözdesi vişnenin üretimi kirazdan daha kolay, kazancı ise üreticiyi memnun ediyor.

Genç ülkeyi yaşlılar doyuruyor

Türkiye ülke nüfusu genç, tarım nüfusu yaşlı bir ülke. Tarımda gençleşme için ise yalnızca hibe değil tarımı bütünüyle cazibe merkezi kılacak adımlar gerekli.

Meyve bahçelerinde ayvanın yıldızı parlıyor

Ayva son dönemde meyve pazarında elma ve armuttan rol çalmaya başladı. tarlasera, ayva üretiminin avantajlarını ve inceliklerini üreticilere sordu.

İhracatta alternatif pazarlar yükselişte

Türkiye’nin geleneksel ihracat kanalları büyük oranda tıkanırken, alternatif pazarlar ön plana çıkmaya başladı.

Tarımda büyük işletmeler yükselişte

Tarımda sayısı hızla artan büyük işletmelerin avantajları da büyük. Ancak küçük aile işletmelerinin de yaşatılması gerekli.

Şaraplık üzümün kalite serüveni

Akdeniz ülkelerinin damga vurduğu şaraplık üzümde Türkiye miktar olarak değilse de kalite olarak yarışın içinde.

Geleceğin tarım modeli: Tarım 3.0

Modern teknolojiler tarımda yepyeni bir çağın başlangıcını haber veriyor. tarlasera, geleceğin üretim modeli olarak görülen Tarım 3.0 konseptini inceledi.

Çengelköy'ün mirası badem hıyarda yaşıyor

Badem hıyar büyük şehirlerde tüketicinin en yakınlık gösterdiği hıyar tipi. Özellikle İstanbul’da Çengelköy hıyarının mirası olarak rağbet görüyor.

Serada ısıtma kadar soğutma da önemli

Sera yatırımın en önemli aşaması bölge ve ürün seçimi. Ancak özellikle ılıman ve sıcak bölgelerde ısıtma sistemi kadar soğutma sistemleri de kazanca önemli katkı sağlıyor.

Taşköprü sarımsağının marka değeri

Kastamonu-Taşköprü'de üretilen sarımsağın aromasıyla yarattığı marka değeri henüz yalnızca iç pazarda geçerli.

İnşaat sektöründen badem üreticiliğine

Farklı sektörlerden gelip bademe yatırım yapan çok sayıda kişi var. Yeni kurulan bahçeler başarılı olursa hem bademin hem de tarımın cazibe merkezi olduğu kanıtlanacak.

İspanya'dan ABD'ye dünyanın seraları

tarlasera, İspanya'nın beyaz çatılı şehri Almería'dan domates cenneti Florida'ya kadar dünya şehirlerinin seracılık deneyimlerini inceliyor.

Renkleri ve bütünlüğü ile ceviz

Kabuğunun içinden tek parça halinde çıkan cevize “horoz” deniyor. İki parça olana ise “kelebek”. Cevizin içi ne kadar bütün haldeyse o kadar kaliteli kabul ediliyor.

Üreticiye kazandıran sebzeler

Tarımın üç büyükleri olan domates, hıyar ve biberde üreticisine en çok kazandıran çeşitleri araştıran tarlasera, gelecek sezon için de ipuçları veriyor.

Sorun biçerdöverde değil yanlış kullanımda

Biçerdöverler tüm ihtişamlarıyla kimi üreticinin arazisini, kiminin ise hayallerini süslüyor. Türkiye’de buğday üretimi çok büyük ölçüde biçerdöverli hasada adapte oldu. Sırada yükselen değer mısır ve diğer tahıllar var.

Armudun geleceği dünya pazarlarında

Armut uzun raf ömrü ve depolamaya uygun özellikleriyle üreticilerden talep görüyor. Hoş tadı ve kokusuyla da tüketicilerden.

Türkiye soya için geç kalmış değil

Yirminci yüzyıla damgasını vuran tarım ürünleri nedir diye sorulduğunda ilk akla gelen cevaplardan biri soya fasulyesi. Türkiye’de ise soya üretimi hep bir kısır döngü içinde.

Devamını Yükle
7