Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Deniz suyuna dayanıklı çeşitler araştırılıyor

Sheffield Üniversitesi'nin araştırmasına göre çeltiğin genetiğinde bulunan stoma sayısını azaltmak ürünleri tuzlu suya karşı daha toleranslı hâle getiriyor. Böylelikle dünyanın bazı bölgelerinde artan deniz suyu seviyesi karşısında çeltik tarlalarının zarar görmemesi hedefleniyor.

Ananas tadında üretilen çilek tartışma yarattı

Beyaz inci çileği olarak adlandırılan yeni hibrit meyve, sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı kullanıcılar, meyve ve sebzelerin mevsiminde yenmesi gerektiği ve aklı olanın bu çileklere para vermeyeceği yönünde yorumlar yaptı.

Yabani buğdaylar tarlaya giriyor

Yabani buğday genleri taşıyacak şekilde ıslah edilen buğday türleri, iklim değişikliğinin etkisiyle gelişen sıcak hava koşullarında yüzde 50 daha fazla ürün veriyor.

Gıda fiyatları Türkiye’de arttı küreselde düştü

FAO’nun 9 ay boyunca gerileyen küresel gıda fiyatları endeksi, 2022'de yüzde 1 azalma kaydetti. Türkiye'de ise veriler 2022'de gıda enflasyonunun yüzde 77 arttığını gösteriyor.

2023, Uluslararası Darı Yılı ilan edildi

İklim değişikliği gıda sistemlerine ciddi zararlar veriyor ve dünyayı açlıkla tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler ise bu durumun önüne geçmek amacıyla 2023’ü, yüksek potansiyel gördüğü darı yılı ilan etti.

Yılbaşı ağaçları biyogaz oluyor

Yeni yıla girerken evleri aydınlatan yılbaşı ağaçlarının karanlık bir tarafı da var. Her yıl bu ağaçların büyük bir kısmı çöpe gidiyor ve doğaya azımsanamayacak zararlar veriyor. Bu durumun farkında olan bilim insanları ise farklı çözümler arayışında.

Tarım atıkları inşaata giriyor

Gana’da yenilebilir, çevreye ve sağlığa zararsız tarım atıkları, inşaat sektörüne hayat veriyor. ABD'li araştırmacılarla ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucu Hindistan cevizi ve soya atıklarından yapı malzemeleri üretilmeye başlandı.

Bitkiler elektrik üretecek

Fotosentezden elektrik üreten bilim insanları, küresel iklim değişimine meydan okuyan sürdürülebilir kaynaklara bir yenisini eklemeye hazırlanıyor.

AB’den ormansızlaştırmaya karşı yasa

Avrupa Birliği ülkeleri, ormansızlaştırmayla bağlantılı ürünlerin ithalatını yasaklayacak yeni bir yasa konusunda anlaşmaya vardı. Ürünlerini AB'ye satan şirketler, ürünlerin orman alanlarına zarar vermediğini kanıtlamak zorunda kalacak ya da para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Bitkisel yağ verimi artıyor

Bilim insanları, biyo mühendislik araştırmaları sonucunda bitkilerin meyve ve çekirdeklerindeki yağ oranını artırmaya yarayacak bir protein geliştirdi. Küresel tarım ve gıda üretiminde büyük sıçrama yaratacak keşfin uygulanması halinde yağ veriminde yüzde 18’e yakın bir artış bekleniyor.

Buğday müze arşivlerinden tarlaya iniyor

FAO, 2050 yılına kadar artan dünya nüfusuna bağlı olarak yüzde 60 daha fazla gıda üretilmesi gerekeceği tahmininde bulunuyor. Bundan hareketle bilim insanları, dayanıklı ve mevcut koşullara uyum sağlayabilen mahsul çeşidi arayışına girdi.

Tahıl Koridoru Anlaşması uzatıldı

Tahıl Koridoru hakkında açıklamalar yapan Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, tahıl sevkiyatının devam edeceğini belirtti.

Küresel gıda ithalatı rekor kırdı

FAO’nun raporuna göre artan üretim maliyetleri ve tedarik zincirlerinde yaşanan bozulmalar gıda ithalat faturasını rekor seviyelere ulaştırıyor. 2 trilyon dolara ulaşan ithalat faturası yoksul ülkelerde gıda güvenliğini tehdit ediyor.

Tohum endüstrisi ToBRFV’a karşı toplandı

Tohum endüstrisi küresel çapta sorun yaratan domates kahverengi buruşukluk meyve virüsünün (ToBRFV) etkilerini azaltmak amacıyla bir araya geldi.

ABD’de tarım kasırga ve kuraklığa teslim

ABD’de devam eden aşırı kurak koşullar üretimi giderek zorlaştırırken, Fiona ve Ian kasırgalarıyla birlikte tarımsal ürünlerdeki tahribat ciddi boyutlara ulaştı. Bu durumun ülke ve dünya genelinde gıda sevkiyatını aksatacağı düşünülüyor.

Rusya çekildi fiyatlar artışa geçti

Tahıl Koridoru Anlaşması Rusya Savunma Bakanlığı tarafından askıya alındı, buğday fiyatları artışa geçti.

Toprak krizine karşı küresel hareket

Küresel iklim değişikliği, tarımsal üretimde verimliliği azaltıyor ve toprak bozulmasının en büyük etkenlerden biri haline geliyor. Toprağı iyileştirmeyi hedefleyen SaveSoil isimli küresel kampanya ise ses getiriyor.

Çilekte Fusarium’a karşı dirençli yeni gen

Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışmalar yürüten bitki bilimcileri çilek üretiminde ciddi kayıplara neden olan Fusarium solgunluğu hastalığına karşı dirençli gen keşfetti.

Kuraklık İspanya’da zeytini vurdu

Aşırı sıcaklık ve yağış eksikliği, İspanya'nın doğal su rezervlerinin seviyelerinde çarpıcı bir düşüşe yol açıyor. İspanya'nın zeytinyağı üreticileri, yaşanan kuraklıktan büyük hasar görürken bunun şimdiye kadar yaşanan en kötü kuraklık olduğu belirtiliyor.

Geçmişin bitkileri geleceğe çözüm oluyor

İklim krizinin etkileri daha keskin hale geldikçe, dünyanın dört bir yanındaki üreticiler, eski mahsulleri yeniden keşfediyor. Aynı zamanda kuraklık veya salgın hastalıklar karşısında daha dayanıklı olabilecek yeni genotipler geliştiriliyor.

Robotlar gıda israfının önüne geçiyor

Tarımda iş gücü sıkıntısına çözüm olarak geliştirilen akıllı robotlar, meyvelere zarar vermeden ve üreticilere kolaylık sağlayarak gıda israfını önlemeyi hedefliyor. Ayrıca robotların her hasat döneminde heba olan 30 milyar doları da kurtarabileceği düşünülüyor.

Çin, Afrika’yla tarım ilişkilerini geliştiriyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerinden tarım ve gıda ürünleri ithalatının Çin ve Afrika halkına somut faydalar sağlayacağını bildirdi.

Fransa kuraklığın etkisini azaltmaya çalışıyor

Fransa, rekor düzeye ulaşan kuraklığın etkisini azaltmak için kriz ekibi kurdu. Alınan önlemlerle bu yazın dördüncü sıcak hava dalgasına hazırlanılıyor.

Gübre kıtlığına alternatif çözüm

Ukrayna savaşının gübre kıtlığına yol açması ve fiyatların yükselmesi kimyasal gübrelerin yerine yeni alternatiflerin ortaya çıkmasına neden oldu. Öyle ki son zamanlarda idrarın gübre olarak kullanılması daha fazla ilgi görmeye başladı.

Devamını Yükle
11