tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.01.2023

Yabani buğdaylar tarlaya giriyor

Yabani buğdaylar tarlaya giriyor

Yabani buğday genleri taşıyacak şekilde ıslah edilen buğday türleri, iklim değişikliğinin etkisiyle gelişen sıcak hava koşullarında yüzde 50 daha fazla ürün veriyor.

İngiltere'de Earlham Enstitüsü’nde gerçekleştirilen çalışmalar temel bitkisel ürünlerde genetik çeşitliliğin önemini ortaya koyuyor. Enstitü, sürdürülebilir gıda üretimi ve küresel iklim değişikliğine uyum sağlayabilen türler üzerine yaptığı çalışmalar ile umut vadeden sonuçlara imza atıyor. Bilim insanları, Sonora Çölü’nde yaptıkları saha çalışmalarında 149 çeşit buğday kullandı ve bu çeşitler arasında, günümüzde yaygın olarak tüketilen Meksika ve Hindistan'dan alınan yerel türler de bulunuyor. Burada yapılan çalışmalarda iklim değişikliğinin neden olduğu sıcaklık artışlarının etkilerini izlemek ve yaratacağı sorunları azaltmak amaçlandı. Çalışma sonucunda, bitkilerin daha sıcak aylarda yetişmesi sağlandığı gibi ıslah edilen türlerle aynı DNA’ya sahip olmayan türlerden yüzde 50 daha fazla verime ulaşıldı. Melez türlerin ise elit olarak adlandırılan türler kadar verimli olduğu gözlendi. Bu çalışmaların doğru tekniklerle hem verimli hem iklim değişimine dayanıklı türlerin ortaya konulabilmesi adına önem arz ettiği vurgulanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.