Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Antep fıstığında yeni çeşit: Güz Güzeli

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün geliştirdiği "Güz Güzeli" çeşidi fıstık ağacı, her yıl meyve vermesi, iriliği ve çıtlatma aralığının yüksek olmasıyla üreticilerin yüzünü güldürecek.

TMO buğday alımına hazır

Ulusal Hububat Konseyi 2024 Mısır ve Buğday Kongresi'nde açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TMO'nun buğday alımına hazır olduğunu vurguladı.

Agrobest Grup, yeni yatırımı için temel attı

Tarım sektörünün önde gelen firmalarından Agrobest Grup, yeni yatırımlarına devam ediyor. Şirket, Manisa Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer alan üretim tesisinin ikinci etabının yapımına başladı.

Agrobest Grup’tan dijital dönüşüm projesi

Agrobest Grup, iş süreçlerini daha verimli ve etkili hâle getirmek için Rise with SAP S/4HANA Projesi’ni başlattı. Projenin tarım sektöründe dijital dönüşümün önemli bir örneği olması hedefleniyor.

Türk astronot uzayda tarıma ışık tutuyor

İlk Türk astronot olarak tarihe geçen Alper Gezeravcı’nın, Schrenkiella parvula bitkisi ile gerçekleştireceği deneyin uzayda tarımsal üretime yön vermesi öngörülüyor.

Mazot ve gübre destekleri erken ödenecek

Üreticilerin merakla beklediği tarımsal desteklere dair yeni bir karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Hububatta 2023 üretim yılına ilişkin mazot ve gübre desteği bu yıldan itibaren ödenebilecek.

Tarımda arabuluculuk dönemi başlıyor

Adalet Bakanı tarafından tarımsal üretim sözleşmesinden doğan hukuk uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasının bugünden itibaren başladığı açıklandı.

Şekerde yeni kotalar belli oldu

Türkiye 2023/2024 Pazarlama Yılı toplam şeker kotası 2 milyon 910 bin ton olarak belirlendi.

Ayçiçeğine aşırı sıcak darbesi

Türkiye ayçiçeği üretim merkezi Tekirdağ’da aşırı sıcaklar ayçiçeğini olumsuz etkiliyor. Önlem alınmadığı takdirde ise üründen alınacak verimde yüzde 70 oranında kayıp beklentisi var.

Corteva Agriscience Türkiye’de bayrak değişimi

Türkiye tarım sektörünün önde gelen markalarından Corteva Agriscience Türkiye’de bayrak değişimi yaşandı. Corteva ve miras şirketlerde farklı rollerde yer alan Thibaut Chirouzes, Corteva’nın Türkiye’deki yeni lideri oldu.

Tarım haritası için yönetmelik hazırlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım arazilerinin verimli kullanılması amacıyla yönetmelik taslağı hazırlıyor. Çalışmalar sonucunda belirlenen arazilerin tarım potansiyeline göre envanterinin çıkartılmasının yanı sıra korunması da öne çıkıyor.

Tarım sigortalarına talep artıyor

TÜİK verilerine göre devlet destekli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli 2022 yılında yüzde 138,1 artarken sigortalanan alan miktarında da yüzde 21,2 artış görülüyor.

TÜİK’e göre tarımsal üretimde düşüş olacak

TÜİK, 2023’e dair ilk Bitkisel Üretim Tahmini raporunu yayımladı. Rapora göre birçok üründe üretimin düşmesi bekleniyor.

Depremzede zirai ilaç bayilerine muafiyet

Depremler nedeniyle hasar gören zirai ilaç bayileri ve depolarının mağduriyet yaşamaması adına yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Domates ihracatında “sakınca” yok

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçen hafta uygulamaya koyduğu domates ihracatı kısıtlaması, gelen tepkilerin ardından kaldırıldı. Bakanlık tarafından yayımlanan resmi yazıda domates ihracatında bir “sakınca” olmadığı ifade edildi.

Domatesin ihracat bileti askıya alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı domates ihracatına kısıtlama getirdi. Gerekçe olarak anormal fiyat artışları ve deprem sonrası gıda güvenliğinin sağlanması gösteriliyor.

Dev obruklara bir yenisi eklendi

Konya Karapınar’da oluşan dev obruklara bir yenisi daha eklendi. Oluşan obruğun depremlerle ilişkilendirilmesi üzerine uzmanlar inceleme yaptı.

Deprem bölgesinde üretici borçları ertelendi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı zarar gören üreticilerin, kooperatiflerin ve birliklerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan borçları bir yıl süreyle ertelendi.

Depremzede üreticiler için yeni kararlar alındı

Depremden etkilenen 10 ildeki üreticilere dair destekleri ve tedbirleri açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, gübre ve mazot desteklerinin öne çekilerek nakit olarak yapılacağını söyledi.

Türkiye’nin ilk iklim davası sonuçlandı

Türkiye’de ilkim konusunda açılan ilk dava olma özelliğini taşıyan Marmara Gölü davası sonuçlandı. Mahkeme, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün balıkçı kooperatifine verilen 322 bin lira tutarındaki borcu iptal etti.

Rusya’nın ihracat yasağı devam edecek

Rusya, yeni bir kararnameyle çeltik ürünlerindeki ihracat yasağını uzattı. İhracatçı birliklerinin yayımladığı yazıya göre yasaklar 30 hazirana kadar sürecek.

Şekerde sabit fiyat dönemi başladı

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği, 1 Eylül 2023 tarihine kadar şekerin fabrika çıkış fiyatında "sabit fiyat" uygulaması başlattıklarını duyurdu. Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamındaki uygulamalara, marketler, restoranlar ve tekstil sektöründen sonra şeker üreticileri de katıldı.

TARSİM Gelir Koruma Sigortası’nı tanıttı

Afet, verim düşüşleri ve fiyat dalgalanmalarından kaynaklı gelir kaybını önlemek ve üreticiyi bu gibi koşullara karşı korumak amacıyla TARSİM, Gelir Koruma Sigortası ile yaşanabilecek gelir risklerini teminat altına alacağını duyurdu.

‘Sıcak kış’ tarımı vuruyor

Dünyanın bugüne kadar ölçülmüş en sıcak beşinci yıl olan 2022’den pek çok ülke gibi Türkiye de etkilendi. Kış aylarının da sıcak geçmesi üreticileri tedirgin ederken gıda arzını tehlikeye sokuyor.

Devamını Yükle
10