Haziran Sayısı

NİSAN SAYISI RAFLARDA

Haziran Sayısı

KAPAK KONUSU

Tarımda girdi maliyetleri ve üretici destekleri Tarımda girdi maliyetleri ve üretici destekleri
Türkiye birçok tarımsal girdide ithalata bağımlı. Desteklemeler stratejik bir plan dahilinde yapılmazsa üreticilerin ayakta kalması zor görünüyor.

DOSYA

Kurutmalık üzüm Kurutmalık üzüm
Küresel pazarda kuru üzüm ile özdeş olan Türkiye’de kurutmalık üzüm üretimi büyümeye devam ediyor. Arz-talep dengesizliğine karşı acil ihtiyaç ise planlı üretim.

RÖPORTAJ

Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney
Çözüm bekleyen sorunlarımızın başında kendine yeterlilik geliyor” diyen Öney, tarım teknolojilerinde kadınların üstlendiği öncü rolü anlatıyor.

DETAY

Makine ihracatında hedef rekor Makine ihracatında hedef rekor
Pazardaki tüm sorunlara karşın Türkiye tarım makinelerinde dünyanın en büyük 13. ekonomisine sahip. Makine sektöründe 2021 yılının göstergelerini ve ihtimalleri tarlasera masaya yatırdı.

Gelişim düzenleyiciler iklim değişikliğine karşı Gelişim düzenleyiciler iklim değişikliğine karşı
Eğitimde salgın koşullarının yarattığı aksaklıkların mağdurlarından bir kısmı da ziraat mühendisi adayları. TBMM’nin gündeminde ise ziraat fakültelerinde ziraat yüksek mühendisliğinin geri getirilmesi var.

Tayvan tarımda teknolojinin yükselen yıldızı Tayvan tarımda teknolojinin yükselen yıldızı
Bitkisel üretim ve ihracat denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri kesinlikle Tayvan değil. Peki Tayvan tarım teknolojilerinde nasıl örnek ülkelerden biri konumuna geldi?

Nohutta emeğin hırsızı antraknoz Nohutta emeğin hırsızı antraknoz
Nohut üretiminde yarattığı bitki hasarıyla verim kayıplarına neden olan antraknoz hastalığına karşı mücadele yöntemlerini tarlasera anlatıyor.

Tarım Türkiye’de de gökleri fethediyor! Tarım Türkiye’de de gökleri fethediyor!
Dikey tarım tüm avantajlarının yanında su krizine karşı da güçlü bir alternatif haline geldi. tarlasera bu ay dikey tarım yöntemlerinin Türkiye’de yaygınlaşan örneklerini inceledi.

İskandinavların altın böğürtleni İskandinavların altın böğürtleni
Bir bitki düşünün ki; hem doğada kendiliğinden yetişsin hem de dünyanın sayılı meyveleri arasında yer alsın. Üstelik en soğuk hava şartlarına dahi dayanıklı olsun… İşte Norveç böğürtleni!

...ve daha fazlası tarlasera’nın NİSAN sayısında!