Mayıs Sayısı

ARALIK SAYISI RAFLARDA

Aralık Sayısı

KAPAK KONUSU

İhracata yönelik ürün deseni İhracata yönelik ürün deseni
tarlasera Aralık sayısında Türkiye’nin ihracat odaklı üretilen ve kendine ait niş bir pazara sahip olan ürünleri masaya yatırıyor.

DOSYA

Ceviz Ceviz
Türkiye dünyanın en büyük dördüncü ceviz üreticisi. Ama verimlilikte aynı başarı söz konusu değil. Bu çelişkinin nedenlerini tarlasera araştırdı.

RÖPORTAJ

DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak
Tarımın finansal dinamiklerini tarlasera’ya yorumlayan Koçak, “Tarımda finansman yönetimi kâr-zarar ekseninde yapılmalı” diyor.

DETAY

“Puan sistemi” desteklerde neyi değiştirecek? “Puan sistemi” desteklerde neyi değiştirecek?
Tarım desteklerinde bir kez daha yeni bir model gündemde. Peki “puan sistemi” olarak anılan bu yeni modelin avantajları ne dezavantajları neler olabilir?

Tarımsal verimlilikte uzay hamlesi Tarımsal verimlilikte uzay hamlesi
Yeni bir atılım içinde olan uydu teknolojilerine en hızlı tarım adapte oldu. Tarımda başlayan bu yeni “uzay yarışı”nın koşucularından biri de Türkiye.

Sera atıkları tasarrufa dönüşüyor Sera atıkları tasarrufa dönüşüyor
Örtü altı alanlar genişledikçe tarımsal atıklar da artıyor. Sera atıklarının çevreye zararını faydaya çevirebilecek yöntemleri tarlasera ele alıyor.

Keşfedilmeyi bekleyen cevher: Pepino Keşfedilmeyi bekleyen cevher: Pepino
Pepino meyvesi Türkiye tarımının yeni tropikal esintisi oldu. İhracat kapasitesiyle üreticileri cezbeden meyvenin üretim maliyeti de oldukça düşük.

Ege’nin iki yakasında zeytin Ege’nin iki yakasında zeytin
Zeytin Türkiye ve Yunanistan için tarımın ve tarihin ayrılmaz bir parçası. İki ülkenin zeytin kültürleri arasında benzerlik ve farklılıkları tarlasera inceledi.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Aralık sayısında!