Mayıs Sayısı

MAYIS SAYISI RAFLARDA

Mart Sayısı

KAPAK KONUSU

Covid-19 atmosferinde üretici talepleri Covid-19 atmosferinde üretici talepleri
Her koşulda üretime devam etmeye ve toplumu sağlıklı gıda ile buluşturmaya kararlı olan üreticiler, finansal risklere karşı devletten güvence bekliyor.

DOSYA

Şeftali Şeftali
Koronavirüsün ihracattaki etkisi şeftali üreticilerini endişelendiriyor. Öte yandan alternatif pazarların oluşmaya başlaması ise madalyonun diğer yüzü.

RÖPORTAJ

Tarım sektörünün alması gereken dersler var Tarım sektörünün alması gereken dersler var
Türkiye’de en geniş organizasyon ağlarından birine sahip olan Kut-San Tarımsal Pazarlama’dan Cem Korkut tarlasera Mayıs sayısının Röportaj konuğu oldu.

Bilgi kirliliği de salgına dönüşürken Bilgi kirliliği de salgına dönüşürken
Yılın başından beri Covid-19’a dair çok şey söylendi. Bunlardan bazılarının ne kadar yanlış olduğu kısa zamanda ortaya çıktı. İlginç olan, bu asılsız iddiaların sahiplerinin yıllardır tarımla ilgili de gerçek dışı fikir beyan ediyor olması.

Aşılı fideler açık sahaya çıkıyor Aşılı fideler açık sahaya çıkıyor
Kısa zamanda daha verimli, daha sağlıklı, daha güvenli ve çevre dostu üretim modeli oluşturan aşılı fideler, örtü altının sınırlarını aşarak açık sahaya da yayılmaya başladı.

Tüketim alışkanlığı dilimlere ayrıldı! Tüketim alışkanlığı dilimlere ayrıldı!
Değişen aile yapısıyla birlikte tüketici alışkanlıkları da şekillenmeye devam ediyor. Bu durumdan etkilenen ürünler arasında kavun ve karpuz da var.

İncir ile geleceğe dönüş İncir ile geleceğe dönüş
Çoğu kültürün ortak mirası, geçmişten gelip geleceğe uzanan bir meyve incir… tarlasera, Anadolu kültürünü de şekillendiren incirin tarihsel serüvenini anlatıyor.

Tarım arazilerinde çift hasat mümkün! Tarım arazilerinde çift hasat mümkün!
Aynı arazi üzerinde hem çevreye duyarlı enerji üretip hem de bitkisel üretim yapmak mümkün. tarlasera çevreye de artı değer kazandıran üretim yöntemlerini inceliyor.

Medikal tarımın tarihi serüveni Medikal tarımın tarihi serüveni
Özellikle ilaç ve kozmetik sanayisinde geniş kullanım bulan tıbbi ve aromatik bitkiler Güneydoğu Anadolu tarımı için önemli bir alternatif olarak görünüyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Mayıs sayısında!