Haziran Sayısı

OCAK SAYISI RAFLARDA

Haziran Sayısı

KAPAK KONUSU

Toprak analizi Toprak analizi
Gelişmiş ülkelerde düşük toprak verimliliği sorununun önüne geçmek için üreticiler toprak analizine başvuruyor. Fakat Türkiye’de bu uygulamalar hala olması gereken seviyelerde değil.

DOSYA

Soğan Soğan
Türkiye’de artık soğan için planlı bir üretim modeline geçme zamanı geldi. Fakat kuraklık, girdi maliyetleri ve fiyattaki belirsizlik soğanın önündeki en büyük engeller olarak duruyor.

RÖPORTAJ

Sürdürülebilirlik için planlama şart Sürdürülebilirlik için planlama şart
Çukurova’nın en önemli zirai bayilerinde Koçak Agro ile tanıdığımız Hasan Ruhi Koçak, bölgenin tarımsal planlamaya dair görüşlerini ve 2021 yılı öngörülerini tarlasera’yla paylaştı.

DETAY

Borç üreticinin kamçısı değil! Borç üreticinin kamçısı değil!
Kredi borçları yüzünden takibe alınan ve icralık olan üreticilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. tarlasera, üreticilerin içinde bulunduğu borç sarmalının asıl nedenlerini ve çözüm önerilerini tartışıyor.

Kısıtlı kaynaklarla sınırsız üretim Kısıtlı kaynaklarla sınırsız üretim
Türkiye son yılların en kurak sezonlarından birini yaşıyor. Peki yalnızca kuraklık zamanlarında değil, daimi olarak su kaynaklarını korumak için neler yapmalı?

Fındığın rekabeti gübrelemeye bağlı Fındığın rekabeti gübrelemeye bağlı
Türkiye dünya lideri olduğu fındıkta üretimini yaşlanmış bahçelerde sürdürüyor. Liderliği kaptırmamak için fındık bahçelerinin bakıma ve doğru gübrelemeye ihtiyacı var.

Tohum mısırın mihenk taşı Tohum mısırın mihenk taşı
Sahte tohumların tehlike yarattığı mısır tarımında, üreticilerin sertifikalı tohum kullanmaya özen göstermesi emeklerinin ziyan olmasını engellerken bir yandan da gelirlerine katkı sağlıyor.

Örtü altının doğal koruyucuları Örtü altının doğal koruyucuları
Türkiye’de örtü altı üretim her geçen yıl artsa ad fakat biyolojik mücadele ivmesini kaybetmiş durumda. Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde biyolojik mücadelenin gelişimini tarlasera karşılaştırıyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın OCAK sayısında!