Aralık Sayısı

ARALIK SAYISI RAFLARDA

Aralık Sayısı

KAPAK KONUSU

Tarımın gizli kahramanı: Arılar Tarımın gizli kahramanı: Arılar
Küresel anlamda üretilip tüketilen 115 gıda ürününden 87’sinin tozlaştırıcılara bağımlı olduğu görülüyor. Bu tozlaştırıcılara bağlı gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 30’u tozlaştırıcı eksikliğinde yüzde 40-90 arasında ürün kaybına uğrayabiliyor. tarlasera arıların tarımsal üretime olan katkısını Kapak Konusu sayfalarında araştırıyor.

DOSYA

Karnabahar Karnabahar
Geçen üretim sezonunun yıldızları arasında yer alan karnabaharda bu yıl üreticiler fiyatlardan şikayetçi. Bunun en önemli sebepleri arasında ise arz-talep dengesinin kurulamaması geliyor.

DETAY

Zeytinde dengeler değişiyor Zeytinde dengeler değişiyor
Zeytin hasatları devam ederken dünyanın önde gelen zeytin üreticisi ülkelerinde sorunlar giderek büyüyor. Zeytinyağında üretimin talebin altında kalması fiyat dengesizliğini de beraberinde getiriyor.

Narenciyede emekler boşa gidiyor Narenciyede emekler boşa gidiyor
Yaşanan olumsuz koşullar ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle üreticiler narenciye ağaçlarını birbiri ardına kesiyor. Yıllarca verilen emeklerin boşa gittiği görülüyor.

Elektrikli traktör bir efsane mi yoksa gelecek mi? Elektrikli traktör bir efsane mi yoksa gelecek mi?
Maliyet tasarrufu ve karbon ayak izinin azaltılmasında önemli bir konumda olacağı düşünülen elektrikli traktörlerin önümüzdeki yıllarda çok daha fazla yaygınlaşması bekleniyor.

RÖPORTAJ

Tarım artık bankacılığın ilgi alanında Tarım artık bankacılığın ilgi alanında
Denizbank KOBİ Bankacılığı, Tarım Bankacılığı ve Kamu Finansmanı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Engin Eskiduman, tarım bankacılığının üretime sağladığı katkıyı tarlasera’ya anlatıyor.

Kadınlara daha fazla imkan tanınmalı Kadınlara daha fazla imkan tanınmalı
Gazipaşa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Dr. Şerife Yılmaz, üretimin her alanında kadınlara daha fazla imkan tanıması gerektiğini tarlasera’ya anlatıyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın ARALIK sayısında!