Haziran Sayısı

TEMMUZ SAYISI RAFLARDA

Haziran Sayısı

KAPAK KONUSU

Tarımsal üretimin iklim sınavı Tarımsal üretimin iklim sınavı
Türkiye’nin her bölgesinde tarım arazileri son günlerde farklı bir afetin gölgesinde kalıyor. tarlasera yaşanan kayıpların etkisini ve çözüm yollarını sektör paydaşlarıyla tartışıyor.

DOSYA

Kanola Kanola
Kanola deyince artık akla ilk olarak biyoyakıtlar geliyor. Peki besin içeriğiyle de yüksek potansiyeli olan bu bitki Türkiye’nin meşhur “bitkisel yağ açığı”nı da kapatabilir mi?

RÖPORTAJ

Sözen Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Sözen Sözen Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Sözen
Konya-Karapınar’ın köklü işletmelerinden Sözen Grup’un ortaklarından olan ve Sözen Tarım Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Mustafa Kemal Sözen, bölgedeki üretici profilini ve yaklaşımlarını tarlasera’ya anlattı

DETAY

Pandemi döneminin gizli kahramanı! Pandemi döneminin gizli kahramanı!
Covid-19 salgını kolonya ve dezenfektan ürünlerinde talebi hiç olmadığı kadar arttırdı. Bu ürünlerde kullanılan etanolün hammaddesi olan şekerpancarının bu durumdan nasıl etkilendiğini tarlasera inceledi.

Asırlık kestaneler gal arasına yenilmesin Asırlık kestaneler gal arasına yenilmesin
Türkiye’de ilk 2014’te görülen gal arası kestane ağaçları tehdit ediyor. tarlasera, üeticiyi rekolte hedeflerinden uzaklaştıran zararlıyla karşı mücadele yollarını araştırıyor.

Tohumların izinde bir hayat Tohumların izinde bir hayat
Rus botanikçi Nikolai Ivanovich Vavilov, bilimsel değerlere olan bağlılığının bedelini çok ağır ödemiş bir isim. Vavilov’un ödediği bu bedel, bugün modern bitki ıslahı çalışmaları ile milyarlarca insanın beslenebilmesini sağlıyor.

Acıların en güzeli Şili biberi Acıların en güzeli Şili biberi
Güney Amerika’da başlayan yolculuğunda lezzetiyle dünyanın vazgeçilmezleri arasına giren Şili biberi, Türkiye’de ise bu yıl pandemi ve üretim fazlalığı nedeniyle üreticisini mutlu edemiyor.

Gıdada israfa karşı küresel iş birlikleri Gıdada israfa karşı küresel iş birlikleri
Küresel çapta gıda israf ve kaybını azaltmak, daha da önemlisi önlemek adına FAO birçok bölgede hükümetlerle iş birliği içinde.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Temmuz sayısında!