Temmuz Sayısı

OCAK SAYISI RAFLARDA

Temmuz Sayısı

KAPAK KONUSU

Sisler içinde üretim Sisler içinde üretim
Türkiye’nin stratejik ürünü şeker pancarı nereye doğru gidiyor? Üretimde yaşanan zorluklar 2022 yılında birçok üreticiye kotalarını sildirecek gibi görünüyor. tarlasera Kapak Konusu sayfalarında şeker pancarı üreticilerine kulak verdik.

DOSYA

Lollo rossa marul Lollo rossa marul
Rengi ve albenisiyle hem tezgahları hem de sofraları süsleyen lollo rossa marul, lezzetiyle de diğer marul çeşitlerinden ayrılıyor. Giderek pazarı genişleyen lollo rossa üreticisinin de yüzünü güldürüyor.

RÖPORTAJ

Endemik bitkilere yaşam alanı açılmalı Endemik bitkilere yaşam alanı açılmalı
Diyarbakır Bismil’de zirai ilaç bayiliği yapan Erdal Başarır, aynı zamanda endemik bitkilerin korunması ve kültüre alınmasına yönelik çalışıyor. “Bir bitkiyi kültüre alıp yetiştirmek aslında onun yok olmasını da engellemek demek” diyen Başarır, hem bölge tarımını hem de bölgenin endemik bitkileriyle birlikte projelerini tarlasera’ya anlatıyor.

DETAY

Gübre zamlarına alternatif çözüm: Hayvan gübresi Gübre zamlarına alternatif çözüm: Hayvan gübresi
Gübre son zamanlardaki fahiş fiyatlarıyla el yakıyor. Üreticilerin ise üretim sezonuna başlarken alternatif bir çözüm olarak hayvan gübrelerine yöneldiği göze çarpıyor.

Sınır kapısı biyolojik mücadele ile aşılacak Sınır kapısı biyolojik mücadele ile aşılacak
Türkiye’nin “biber üssü” olarak adlandırılan Demre’de biber üretiminde biyolojik mücadele son yıllarda büyük bir ivme kazanmış durumda. Bu durumun biber ihracatını olumlu etkileyeceği düşünülüyor.

Yeni trend renkli karnabaharlar Yeni trend renkli karnabaharlar
Mor, yeşil, sarı ve turuncu renkleriyle şimdiden dünyanın birçok ülkesinde sofraların vazgeçilmezi olan renkli karnabaharlar, Türkiye’de de bir trend olabilir mi?

Bitkilerde hastalık kontrolü ajanları Bitkilerde hastalık kontrolü ajanları
Bitkilerin direnç ve güç kazanmasından sağlayan bitki aktivatörleri, bitkilerde hastalık kontrolü ajanları olarak kayıpların önüne geçiyor.

Tarım topraklarının koruyucusu Tarım topraklarının koruyucusu
Toprağın verimli bir şekilde kullanılabilmesi ve kullanılırken korunabilmesi üretim alanlarında doğrudan ekim yönteminin benimsenmesiyle mümkün.

Tarım sektörü Growtech’te buluştu Tarım sektörü Growtech’te buluştu
Uzun bir aranın ardından Antalya’da düzenlenen Growtech 20. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı adeta tarım sektörünün buluşma noktası oldu. tarlasera fuara dair izlenimlerini aktarıyor.....ve daha fazlası tarlasera’nın OCAK sayısında!