Temmuz Sayısı

EYLÜL SAYISI RAFLARDA

Temmuz Sayısı

KAPAK KONUSU

Doğal afetlerin gölgesinde tarım Doğal afetlerin gölgesinde tarım
Türkiye bu yıl iklim değişikliğine bağlı kuraklık, yangın ve sel gibi doğal afetlerle zorlu bir sınav verdi. Tüm bu faktörlerinin doğrudan etkilediği tarımsal üretimde oluşan tabloyu tarlasera inceliyor.

DOSYA

YONCA YONCA
Zahmeti az ama geliri bol bir yem bitkisi olarak bilinen yonca hayvancılığın çok farklı alanlarında kullanılabiliyor. tarlasera Eylül sayısında yonca tarımını tüm yönleriyle masaya yatırdı.

RÖPORTAJ

Tessenderlo Kerley Türkiye Genel Müdürü Barış Pehlivan Tessenderlo Kerley Türkiye Genel Müdürü Barış Pehlivan
Barış Pehlivan, yakın gelecekte tarım sektöründe başarılı olabilmek için az girdi ile fazla etki alabilmenin çok daha büyük önem kazanacağına dikkat çekiyor.

DETAY

Fındıkta hasat bitiyor mücadele bitmiyor Fındıkta hasat bitiyor mücadele bitmiyor
Küresel pazarda fındığın değeri günden güne artıyor. Türkiye üründe lider üretici, ancak artık üretim miktarı kadar kalite de rekabetin başlıca şartı haline gelmiş durumda.

Tarımın inci taşı perlit Tarımın inci taşı perlit
Perlit yeryüzünün en genç maden türlerinden biri. Topraksız tarım başta olmak üzere örtü altı üretimde yaygın olarak kullanılan perlit girdi maliyetlerini düşürmesiyle ön plana çıkıyor.

Traktörde “önce güvenlik” bilinci yerleşmeli Traktörde “önce güvenlik” bilinci yerleşmeli
Traktörler ulaşım aracı olarak kullanıldığı sürece birer güvenlik sorunu haline dönüşüyor. Üstelik her gün bir yenisi yaşanan traktör kazaları yalnızca yollarda değil tarım alanlarında da gerçekleşiyor.

Dünya Çin için üretiyor! Dünya Çin için üretiyor!
Tüm tarımsal üretimine karşın Çin özellikle son yıllarda birçok üründe ithalata başvuruyor. Bu durum da 1,3 milyar nüfuslu ülkenin küresel tarım pazarında dengeleri altüst etmesine yetiyor.

Tarıma yön veren okul Tarıma yön veren okul
Tarımda verimlilik denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan Hollanda’nın bu başarısında Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi’nin büyük payı bulunuyor.


...ve daha fazlası tarlasera’nın EYLÜL sayısında!