Haziran Sayısı

HAZİRAN SAYISI RAFLARDA

Haziran Sayısı

KAPAK KONUSU

Pandemide tarım Pandemide tarım
Tarımsal girdi tedarikinde sorunlar, ithalat ve ihracattaki aksamalar, düşen üretici gelirleri… Covid-19 öncesi ile bugünkü tarım arasında ne farklar var ve bundan sonra neler yaşanacak?

DOSYA

Şekerpancarı Şekerpancarı
Üreticilerin fiyat gibi önemli konularda söz sahibi olmaması nedeniyle üretimi bir “sis bulutu”nun ardında gerçekleşen şekerpancarında sorunun çözüm yollarını tarlasera araştırıyor.

RÖPORTAJ

Tarım üvey evlat değil! Tarım üvey evlat değil!
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Çepni Tarım ile bitkisel üretime katkı sağlayan Müslüm Ösün, kuraklık başta olmak üzere bölge tarımının güncel sorunlarını tarlasera’ya değerlendirdi.

DETAY

Üreticiler Covid-19 aşısına ulaşabiliyor mu? Üreticiler Covid-19 aşısına ulaşabiliyor mu?
Pandemi sürecinde tarımın değeri her zamankinden daha net anlaşıldı. Ancak konu salgından korunmak olduğunda, bitkisel üretimin baş aktörü olan üreticiler risk altında kalmaya devam ediyor.

Salkım güvesini tuzağa düşüren kazanıyor Salkım güvesini tuzağa düşüren kazanıyor
Tüm dünyada bağların ana zararlısı olarak adlandırılan salkım güvesi ile mücadele geleneksel olarak zirai ilaçlarla yapılsa da, son yıllarda feromon tuzaklarıyla yakalanan başarı bu yöntemi yaygınlaştırdı.

Kabağın falında büyüme var! Kabağın falında büyüme var!
Kabak pazarının bugünkü en büyük artısı ürün çeşitliliği. Uygun ortam hazırlanırsa ihracatın ön plana çıkması ve ekim alanlarının artması ise kaçınılmaz görünüyor.

İklim değişikliği Trakya’yı teğet geçiyor! İklim değişikliği Trakya’yı teğet geçiyor!
Uzmanlar Trakya’nın Türkiye’de iklimsel değişimden en az etkilenecek bölge olduğunu söylüyor. Bu da yakın gelecekte Trakya’nın tarım ve gıda güvenliğinde çok daha büyük rol oynaması demek!

Sanayi domatesinde hataya yer yok Sanayi domatesinde hataya yer yok
Sanayi domatesinde başarının ölçütü yüksek verim, meyve kalitesi ve briks değeri. Bu ölçütlerin hakkını verebilmek için gübrelemede dikkat edilmesi gerekenleri tarlasera paylaşıyor.

Geçmiş ve geleceğin kutsal meyvesi Geçmiş ve geleceğin kutsal meyvesi
Akdeniz uygarlıklarının ortak kültür mirası olan zeytin çağlar boyunca yüksek ilgi ve değer gördü. Pek çok toplum için “kutsallık” mertebesine yükselen zeytinin tarihsel öyküsünü tarlasera anlatıyor.


...ve daha fazlası tarlasera’nın HAZİRAN sayısında!