Mayıs Sayısı

MAYIS SAYISI RAFLARDA

Mayıs Sayısı

KAPAK KONUSU

Tarımsal kentleşme Tarımsal kentleşme
Hızla artan nüfus ve kırsaldan kentlere göç hem üretim hem de güvenilir gıda gereksiniminin karşılanması açısından büyük bir sorun oluşturuyor. Bu noktada tarımsal kentleşme modelinin üretim alanlarını kentlere taşıyarak bu soruna çözüm olması bekleniyor. tarlasera Kapak Konusu sayfalarında tarımsal kentleşme modelini araştırıyor.

DOSYA

Zeytin Zeytin
Geçen yıl zeytin ve zeytinyağı rekoltesinde rekor kıran Türkiye’de bu sezon öngörüler büyük çapta, düşüş yaşanacağı yönünde.

DETAY

Bir soğan meselesi Bir soğan meselesi
Şu sıralar her kesimden insanın bahsetmeden geçemediği soğanın bu kadar yüksek fiyattan satılmasının altında yatan en büyük sebep ise üreticinin ürünü yüksek rakamlara mal etmesi.

Yeni yasa eski düzen Yeni yasa eski düzen
Kendi içinde planlı üretimi uygulamak isteyen Bakanlık, yasalar ve cezalarla üreticiyi baskılamaya çalışıyor. Fakat asıl çözüm yasalardan değil, düzenin değişmesinden geçiyor.

Spotçuluk bitki koruma pazarını bozuyor Spotçuluk bitki koruma pazarını bozuyor
Türkiye tarımında son yıllarda giderek yaygınlaşan spotçuluk, piyasayı bozarak zirai bayileri fazlasıyla etkiliyor. Enflasyonist ortamların teşvik ettiği spotçuluk özellikle bitki koruma ürünlerinde daha fazla görülüyor.

Türkiye kendine yetebiliyor mu? Türkiye kendine yetebiliyor mu?
Türkiye’nin 2022 yılı bitkisel üretim denge tablosu açıklandı. Verilere göre yurt içi üretimin yurt içi talebi en yüksek derecede karşıladığı ürün grubu sebze ve meyveler oldu.

Geçmiş geleceğe umut oluyor Geçmiş geleceğe umut oluyor
İklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı hedefleyen İspanya şarap endüstrisi, geçmişi oldukça eskilere dayanan asma çeşitlerini gün yüzüne çıkarıyor.

İklim değişikliğine uyum için işbirliği şart İklim değişikliğine uyum için işbirliği şart
Doğa Koruma Merkezi Toprak ve Su Programı Koordinatörü Dr. Melike Kuş, yürüttükleri İklime Dirençli Tarım Ağı Projesi ile tarımsal üretimde entegre mücadelenin ve doğru su kullanımının önemini tarlasera’ya anlatıyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın MAYIS sayısında!