Eylül Sayısı

EYLÜL SAYISI RAFLARDA

Eylül Sayısı

KAPAK KONUSU

İyi tarım İyi tarım
İklim değişikliği, çevre kirliliği ve güvenilir gıda gibi sorunları göz önünde bulundurduğumuzda iyi tarım uygulamaları artık bir zorunluluk hâlini almış gibi duruyor. tarlasera, iyi tarım uygulamaları ile topraktan sofraya kadar geçen sürecin detaylı incelemesini Kapak Konusu sayfalarında yapıyor.

DOSYA

Ispanak Ispanak
Yeşil yapraklı bir bitki olarak kışlık sebzeler içinde içerdiği besin değerleri ve çeşitli kullanım şekilleriyle önemli bir ürün olan ıspanakta üretim düşüşleri yaşanıyor.

RÖPORTAJ

Sürdürülebilir ve güvenli gıda öncelik olmalı Sürdürülebilir ve güvenli gıda öncelik olmalı
PepsiCo Yiyecek Kategorisi Pazarlama Kıdemli Direktörü Seren Çankırı ve PepsiCo Türkiye Agro Müdürü Ahmet Bozdoğan, PepsiCo’nun Türkiye’de tarım sektörüne yaklaşımlarını tarlasera’ya anlatıyor.

Trakya tarımında teknoloji yaygınlaşıyor Trakya tarımında teknoloji yaygınlaşıyor
Ziraatçi Tarım kurucusu Oğuz Erdinç, son yıllarda teknoloji kullanımının Trakya bölgesinde giderek arttığını ve bölge üreticisinin teknolojik gelişmelere olan yaklaşımını tarlasera’ya anlatıyor.

DETAY

Tahıl koridoru umut oluyor Tahıl koridoru umut oluyor
BM ve Türkiye öncülüğünde açılan Tahıl Koridoru ile artan gıda fiyatlarının düşmesi ve arz açığının kapatılması hedefleniyor.

Multispektral görüntüleme gıda kalitesini artırıyor Multispektral görüntüleme gıda kalitesini artırıyor
Multispektral görüntüleme sistemi ile bitkinin ihtiyacına yönelik adımlar atıldığı takdirde başarı kaçınılmaz oluyor.

Cevizde antraknozu tanımak gerekiyor Cevizde antraknozu tanımak gerekiyor
Birçok üretici fungal etmen olan antraknoz hastalığını bakteriyel yanıklık hastalığı ile karıştırabiliyor. Bu durum mücadelenin önündeki en büyük engellerin başında geliyor.

Tarımda güneş ışığı denklemden çıkıyor mu? Tarımda güneş ışığı denklemden çıkıyor mu?
Yapay fotosentez kullanılarak yapılan araştırmalarda gıda üretiminde verimliliğin artması, çevresel faktörlere olan bağımlılığın ve tarımın çevreye etkisinin azaltılması hedefleniyor.

Tesadüflerin ortaya çıkardığı domates Tesadüflerin ortaya çıkardığı domates
1970’lerde bir tesadüf sonucu ortaya çıkan kumato domatesi, doğal bir süreçte çeşitli domates türlerinin çaprazlanmasıyla oluşturuluyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın EYLÜL sayısında!