Şubat Sayısı

ŞUBAT SAYISI RAFLARDA

Şubat Sayısı

KAPAK KONUSU

Yeni gıda jeopolitiği Yeni gıda jeopolitiği
Özellikle pandemi ile tarımsal üretim ve ticarette ortaya çıkan sorunlar, Rusya-Ukrayna savaşı ve çok uluslu şirketlerin gelişmekte olan ülkelerden toprak kiralaması gibi durumlar gelecekte farklı bir düzenin kurulacağının habercisi niteliğinde. Rekabetin de önemli olduğu bu durumun sonucunda ise yeni bir gıda jeopolitiği şekilleniyor. tarlasera, yeni gıda jeopolitiğinin yansımalarını Kapak Konusu sayfalarında araştırıyor.

DOSYA

Arpa Arpa
Türkiye’de hemen her bölgede üretimi yapılan arpa, tarla ürünleri içerisinde ekiliş alanı ve üretim miktarı bakımından buğdaydan sonra ikinci sırada yer alıyor. Fakat yağış ortalamasının düşmesi arpanın geleceğini etkileyecek gibi duruyor.

DETAY

Doğru tohum verim ve poların kilidini açıyor Doğru tohum verim ve poların kilidini açıyor
İklim, toprak yapısı, polar değeri, yüksek verim, hastalıklara karşı dayanım gibi birçok unsur üreticilerin şeker pancarında tohum seçimini direkt etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.
Zamanında mücadele yapılması şart Zamanında mücadele yapılması şart
Birçok hastalık ve zararlı şeftali verimini tehdit ediyor. Mücadele edilmesi gereken etmenlerin başında yaprak kıvırcıklığı hastalığı bir diğer adıyla glok geliyor.

Kuraklık filmi yeniden vizyonda Kuraklık filmi yeniden vizyonda
Kış aylarıyla birlikte başta tarım paydaşları olmak üzere hemen herkesin beklediği kar ve yağmur yağışlarının tersine Türkiye, tarihinin en sıcak kış mevsimini yaşıyor.

Brüksel lahanasına talep artıyor Brüksel lahanasına talep artıyor
Küresel ısınma nedeniyle üretiminde geçmiş yıllara oranla düşüş gözlemlense de iç pazara gönderimi ve ihraç edilmesiyle Brüksel lahanası son yıllarda çok daha fazla talep edilmeye başladı.

Bu inciri seven dikenine katlanır Bu inciri seven dikenine katlanır
Dünyanın birçok ılıman bölgesinde yetiştirilen dikenli incir, taze tüketimden işlenmiş gıdaya, kozmetikten beşeri ilaç sektörüne kadar birçok alanda değerlendirilebiliyor.

Potansiyel açığa çıkmalı Potansiyel açığa çıkmalı
Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder, Türkiye’nin ceviz üretiminde büyük bir potansiyeli olduğunu fakat şu an 200 milyon doların üzerinde bir cari açığın bulunduğunu belirterek, cevizde markalaşmanın önemini ve üretime dair tavsiyeleri tarlasera’ya anlatıyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın ŞUBAT sayısında!