Mart Sayısı

HAZİRAN SAYISI RAFLARDA

Haziran Sayısı

KAPAK KONUSU

Yeni hal yasası ve Türkiye'de haller Yeni hal yasası ve Türkiye'de haller
Hallerde geçmişten bugüne var olan sorunlara mevcut yasanın yetersiz kalması Yeni Hal Yasası’nı gündeme getirdi. Yeni yasayla beraber hallerin işlevi artacak mı? tarlasera Kapak Konusu sayfalarında Yeni Hal Yasası’nı ve hallere olası etkilerini araştırdık.

DOSYA

İncir İncir
Türkiye, dünyada incir üretimi ve ihracatında birinci sırada. Fakat bu konumu kaybetmemek adına üreticilerin incirin üzerinde oluşan aflatoksin maddesine dikkat etmesi gerekiyor.

RÖPORTAJ

Yükselen değer: Yaban mersini Yükselen değer: Yaban mersini
Antalya’da dünyanın önde gelen yaban mersini üreticisi Fall Creek firmasının satış ve üretici destek bölümünde çalışmalar yürüten Halil Oymak, tarımsal üretimde kooperatifleşmenin önemini ve yaban mersini pazarının son yıllardaki gelişimini tarlasera’ya anlatıyor.

DETAY

Buğday üretiminin yeni aktörleri Buğday üretiminin yeni aktörleri
Buğdayda yaşanan son gelişmeler küresel ticarete epey bir darbe vurmuş durumda. Savaş ortamı ve buna bağlı olarak buğday rekoltesinde yaşanacak düşüş üretimde yeni aktörleri ortaya çıkartacak gibi duruyor.

Sürdürülebilir gıdanın şifresi: Karbon tarımı Sürdürülebilir gıdanın şifresi: Karbon tarımı
Karbon tarımı, tarımsal faaliyetlerden doğadaki iklimsel değişimlere kadar pek çok parametre üzerinde olumlu etkiler bırakıyor.

Toprakların süper madeni: Leonardit Toprakların süper madeni: Leonardit
“Yüzyılın madeni” olarak tanımlanan leonardit, tarımsal üretimdeki kullanımıyla hem verim artışı sağlarken hem de güvenilir gıda üretiminin önünü açıyor.

Fındıkta külleme dikkate değer Fındıkta külleme dikkate değer
Fındıkta son yıllarda üreticiye sorun yaratmaya başlayan “külleme” hastalığı rekoltede dikkate değer kayıplar yaşatabiliyor.

Ayçiçeğinde fark yaratmak gerek Ayçiçeğinde fark yaratmak gerek
Dışa bağımlılığı azaltmak için üretim alanlarının artırılmasının yanı sıra ayçiçeğinde ihtiyaç duyulan yüksek verim ve kaliteyi bilinçli bir şekilde uygulanacak olan bitki besleme programıyla sağlamak gerekiyor.

Kendileri küçük cazibeleri büyük Kendileri küçük cazibeleri büyük
Bugün şık sofraların lezzetli sofralarla yarıştığı lüks tüketim mekanlarında minyatür sebzeler söz sahibi oluyor.


...ve daha fazlası tarlasera’nın HAZİRAN sayısında!