Ocak Sayısı

OCAK SAYISI RAFLARDA

Ocak Sayısı

KAPAK KONUSU

Türkiye’nin ithalat karnesi Türkiye’nin ithalat karnesi
Tarımsal ithalat Türkiye gündeminde her daim tartışılagelen konulardan birisi. Peki bu ithalat en çok hangi ürünlerde gerçekleştiriliyor? Cevabı tarlasera Kapak Konusu sayfalarında.

DOSYA

Buğday Buğday
Ekili arazilerinin 5’te 1’inde buğday yetiştiriciliği yapılan Türkiye’de, atadan kalma üretici alışkanlıkları buğday veriminin dünya ortalamasını yakalayamamasının en büyük sebeplerinden.

RÖPORTAJ

Her yatırımın bir riski vardır Her yatırımın bir riski vardır
Eskişehir-Alpu’da 13 bin dekarlık arazisinde üreticilik yapan Özer Çolpan, borçla yapılan yatırımların ve bilinçsiz üretim anlayışının tarımda ilerlemeyi nasıl engellediğini tarlasera’ya anlattı.

DETAY

60 madde tarıma yön vermeye yetecek mi? 60 madde tarıma yön vermeye yetecek mi?
15 yıl sonra yeniden düzenlenen Tarım Şurası’nda alınan kararlar ülke tarımının temel sorunlarına çözüm sunabilecek mi? tarlasera Ocak sayısında tartışıyor.

Yüzleşmenin zor olduğu gerçek: Kuraklık Yüzleşmenin zor olduğu gerçek: Kuraklık
Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı olan Beyşehir Gölü, küresel ısınma ve yanlış sulama teknikleri yüzünden kuraklık riskiyle karşı karşıya.

Ayvanın öyküsü markalaşmayla değişecek Ayvanın öyküsü markalaşmayla değişecek
Ayva Türkiye’nin üretim lideri olduğu tarım ürünlerinden biri. Ancak stratejik ürünler arasında adı geçmiyor. Onu bu konuma ulaştırabilmenin ise tek ve herkesin bildiği bir yanıtı var!

Mısırda üreticinin eli ayağı ekipman Mısırda üreticinin eli ayağı ekipman
Yüksek verim için tüm aşamaların sağlıklı şekilde takip edilmesi gereken mısırda toprak işleme ekipmanları kilit rol oynuyor. Peki hangi aşamada hangi ekipmanlar kullanılıyor?

Gıda zincirinde en kestirme yol Ege’nin iki yakasında zeytin
Farm-to-table akımı 1960’lardan bu yana gelişmeye devam ediyor. Gıda üretim, dağıtım ve tüketim alışkanlıklarına yenilikçi bir değişim katan uygulama üreticiler ve restoranlar için kazançlı bir yaklaşım.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Ocak sayısında!