tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.07.2024

Elektrik zammı ikinci ürünü çarptı

Elektrik zammı ikinci ürünü çarptı

1 Temmuz’da elektriğe gelen zamla üretimlerde düşüş bekleniyor. Özellikle yazlık ürünlerde sulamanın çokça yapılması ürünlerin de maliyetini artırıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 1 Temmuz 2024’ten itibaren tarımsal faaliyetler gösteren abone grubuna yüzde 30 zam yapması, üreticileri ikinci ürün ekiminden vazgeçirdi. Elektriğin ikinci ürün ve damla sulamada yoğun olarak kullanıldığını belirten üretici temsilcileri, son gelen zamdan dolayı özellikle küçük üreticilerin üretimden çekildiğini belirtti. Diğer yandan hiçbir tarım ürününün fiyatı yüzde 30 zam almazken, girdi maliyetlerinde önemli bir unsur olan elektriğin yüzde 30 zamlanması, artık sulamalı tarımı yapılmayacak seviyeye getirecek. Özellikle yüksek sıcaklardan dolayı ikinci ürünün çok su istediği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep gibi illerde başta mısır olmak üzere ikinci ürün ekiminden vazgeçiliyor.

Üretim oranlarında büyük düşüş bekleniyor

Yazlık ürünlerde sulamanın yoğun olarak ihtiyaç duyulduğunu ve devletin de damla sulamaya teşvik ettiğine dikkat çeken Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, son gelen yüzde 30’luk elektrik zammının sulanan tüm ürünlerin maliyetini artıracağını vurguladı. Bunun da gıda enflasyonu olarak tüketiciye fatura edileceğini ifade etti.

Mardin Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, bölgede ikinci ürün ekimi dönemi olduğunu ve elektrik zammından dolayı birçoğunun ekimi işlemlerini iptal ettiğini belirterek, elektrik kesimlerinin yanı sıra fiyatının da yüksek olmasıyla kendi dahil birçok üreticinin ikinci ürün mısır ekimi için yaptığı hazırlıkları iptal ettiğini söyledi. İkinci ürün ekiminden vazgeçenlerin oranı ise yüzde 60 buluyor. Gaziantep Ziraat Odaları İl koordinasyon Başkanı Cuma Yiğit, yüzde 30’luk bu zammın üreticinin ürettiğinden elektriği karşılamayacağını söyledi. Gelen zamdan üretimin ve tüm tüketicilerin zarar göreceğine dikkat çekerek bu zamla üretim yapılmasının mümkün olmadığını, zaten üreticinin en büyük sıkıntısının elektrik ve mazot olduğunu belirtti. Yüzde 30’luk zamla üreticilerin bir kısmının üretmekten vazgeçeceğini, küçük üreticinin ise hiç kalmayacağını söyledi.

 

 

Kaynak: Dünya Gazetesi


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.