tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.10.2023

Biyolojik mücadeleye ilgi artıyor

Biyolojik mücadeleye ilgi artıyor

Gıdaya olan talep her geçen yıl artarken sürdürülebilirlik de gelecek adına önemli bir konu hâline geliyor. Bu noktada sürdürülebilir bir alternatif olarak tercih edilen tarımda biyolojik mücadeleye ilgi giderek büyüyor.

Sürekli büyüyen küresel nüfus karşısında gıdaya olan talep de her geçen yıl artıyor. Bununla birlikte tarımsal üretimi artırmaya yönelik bu arayış, çoğunlukla kimyasal zirai ilaçların kullanımını artırıyor. Fakat bu durum insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri konusunda endişeleri yükseltiyor. Bu endişelere yanıt veren biyolojik pazar, tarımsal üretimi desteklemek için bir dizi organik çözüm sunarak gelişiyor. Biyostimülant ve biyopestisit ürünlerini kapsayan bu biyolojik çözümler, tarımda sentetik kimyasallara sürdürülebilir bir alternatif sağlıyor. Buna karşılık, piyasa oyuncuları da organik alternatifler sunarak sahte organik etiketlemeye karşı daha sıkı düzenlemeler ile tüketicinin güvenini artırıyor. Bu dinamikler küresel tarımsal biyolojik pazarın büyümesini hızlandırmayı amaçlıyor.

Tarımsal uygulamalar dönüşüyor

Tarım uygulamalarından zararlı maddeleri ortadan kaldırma arayışı yeniliklere yol açıyor ve spreylerle uygulanan yaprak gübreleri de bu noktada önemli bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Bu spreyler, toprağa uygulanan geleneksel gübrelerin verimliliğini artırarak besinlerin bitkiler tarafından hızlı bir şekilde emilmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bitkilerin topraktaki eksik elementleri alması ile kuraklık, mekanik hasar ve hastalıklar gibi çeşitli olumsuz koşullara uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Yaprak spreylerinin çok yönlü uygulamalarla küresel tarımsal biyolojik pazarın genişletilmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Kuzey Amerika liderlik ediyor

Kuzey Amerika, buğday, pamuk ve soya fasulyesi gibi mahsullere yönelik küresel talebin karşılanmasında hayati bir konuma sahip. Ancak bölge, mahsullere zarar verebilecek bitki patojeni enfeksiyonlarıyla boğuşuyor. Sonuç olarak Kuzey Amerika'daki tarımsal biyolojik pazar güçlü bir büyüme yaşıyor. Bölgenin en ileri tarım teknolojilerini proaktif olarak benimsemesi sürdürülebilir tarım uygulamalarına olan talebi daha da artırıyor. Kuzey Amerika'da organik gıdaya yönelik artan talep, küresel tarımsal biyolojik pazardaki liderliğini sağlamlaştırıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.