tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.06.2024

İtalya kuraklığın pençesinden kurtulamıyor

İtalya kuraklığın pençesinden kurtulamıyor

İtalya'da son dönemde yaşanan uzun süreli kuraklık, tarım sektörünü ciddi şekilde etkiliyor. Özellikle Sicilya ve Sardunya gibi adalarda su seviyelerinde kayda değer düşüşler yaşanıyor. 

İtalya uzun süredir büyük bir kuraklığın pençesinde bulunuyor. Bu durum, bölgedeki yetkilileri su kullanımına sınırlamalar getirmeye ve doğal afet ilan etmeye zorluyor. Güney bölgelerinden Sicilya, Sardunya, Puglia ve Basilicata’da üreticiler yağış eksikliğini ağır bir şekilde hissediyor.  

Su tüketimi artıyor, kaynaklar azalıyor

Geçtiğimiz yıl boyunca yaşanan sıcak hava dalgalarının su rezervlerini önemli ölçüde azalttığı ve su tüketimini artırdığı belirtiliyor. Özellikle kış aylarında beklenen yağışların gelmemesi, tarımsal üretimi ve arıcılığı olumsuz etkiliyor. Ayrıca sıcaklıkların beklenenden erken yükselmesi, arıların kış uykusundan erken uyanmasına neden oluyor. Bu durum bitkilerin çiçeklenme dönemleriyle uyumsuz hâle gelmelerine ve polinasyon süreçlerinin aksamasına yol açıyor.  Aynı zamanda mahsul veriminde düşüşlere neden oluyor.

Tüm bunların yanında kuraklık, su kaynaklarının yetersiz kalması nedeniyle üreticileri zor durumda bırakıyor. Sicilya'da su seviyeleri son 14 yılın ortalamasına göre yüzde 23 azaldığı söyleniyor. Bu da tarımsal sulama kotalarının düşürülmesine yol açıyor. Sardunya'da ise su rezervleri yüzde 50'nin altına inmiş durumda. Bu bölgelerde su yönetimi konusunda daha katı önlemler alınıyor ve üreticiler mevcut su kaynaklarını daha verimli kullanmak için mücadele ediyor.

kuraklık.jpg

Üreticiler protesto düzenliyor

İtalyan üreticiler mevcut tarım politikalarının yetersiz olduğunu belirterek, çeşitli şehirlerde protesto gösterileri düzenliyor. Üreticiler Roma, Milano, Floransa gibi büyük şehirlerde gerçekleştirilen protestolarda, Avrupa Birliği'nin tarım politikalarına karşı tepkilerini dile getiriyor. Bu politikaların tarım sektörünü desteklemek yerine daha da zor durumda bıraktığını savunuyorlar.

Bu gelişmeler, İtalya'da tarımın sürdürülebilirliği ve su yönetimi konularında daha stratejik planlamaların yapılmasının önemini ortaya koyuyor. İklim değişikliğinin etkileri giderek artarken, tarımsal faaliyetlerin ve su kaynaklarının etkin yönetimi konusunda yeni politikalar geliştirilmesi kaçınılmaz hâle geliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.