tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.04.2023

Tarımda cinsiyet eşitsizliği açlığa sürüklüyor

Tarımda cinsiyet eşitsizliği açlığa sürüklüyor

FAO, yayımladığı yeni raporda tarım sektöründe cinsiyet eşitsizliğinin 1 trilyon dolara mal olduğunu ve dünyayı gıda krizine sürüklediğini belirtiyor.

Dünyada çalışan kadınların üçte birinden fazlası gıda, tarım ürünlerinin üretimi ve bununla ilgili faaliyetleri içeren gıda depolama, taşıma, işleme ve dağıtıma kadar tarımsal gıda sistemlerinde istihdam ediliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı yeni bir raporda kadınların bilgi ve kaynaklara daha az eriştiğini, cinsiyet eşitsizliğine maruz kaldığını belirtiyor. Rapora göre eşit büyüklükteki çiftliklerde kadın ve erkek üreticiler arasındaki verimlilik farkı yüzde 24. Aynı zamanda tarım sektöründeki kadın çalışanlara erkek meslektaşlarından yaklaşık yüzde 20 daha az ücret ödeniyor.

Tarımdaki cinsiyet eşitsizliği dünyaya 1 trilyon dolara mal oluyor

Rapora dair açıklamalarda bulunan FAO Genel Direktörü Qu Dongyu, tarımsal gıda sistemlerinde yaygın olan cinsiyet eşitsizlikleriyle mücadele edilir ve kadınlar güçlendirilirse dünyada yoksulluğu sona erdirme hedeflerinde ileriye doğru bir adım atılacağını belirtiyor. FAO'ya göre küresel açlığın arttığı bir dönemde, cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan çiftlik verimliliğindeki farkı ve tarımsal istihdamda ücret farkını kapatmak küresel gayri safi yurtiçi hasılayı yaklaşık 1 trilyon dolar artıracak. Bir diğer taraftan da gıda güvensizliği yaşayan insan sayısını azaltacak.

tarimda-kadin-erkek-esitsizlik.jpg

Yapısal eşitsizlikler bulunuyor

 Rapor, kadınların toprağa, hizmetlere, krediye ve dijital teknolojilere erişiminin erkeklerden geride kaldığını gösteriyor. Kadınların üzerinde artan yük ise eğitim, öğretim ve istihdam fırsatlarını sınırlandırıyor. Birçok ülkede kadınların erkeklerle eşit oranda toprak sahibi olabilmelerini ve yasal çerçevelerde haklarının korumasını sağlamak için hâlâ yapılacak çok şey olduğuna değinen rapor, kadın üreticilerin hayvan sahipliğine, gübre ve sulama gibi temel girdilere erişimi açısından yaşanan değişimi yavaş buluyor ve bunu endişe verici olarak nitelendiriyor. Ayrıca raporda tarımsal üretime dahil olan kadınların rollerinin marjinalleştirildiği ve çalışma koşullarının erkeklerden daha kötü olduğu belirtiliyor. 

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), bu yıl dünya çapında 345 milyondan fazla insanın gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor. 43 milyon insan ise kıtlıktan bir adım ötede. Rapor, özellikle kadınların güçlendirildiği tarımsal projelerin geniş ekonomik ve sosyal faydalara sahip olduğunu gösteriyor. FAO'ya göre küçük ölçekli işletmelerin yarısı kadınları güçlendirmeye odaklanırsa 58 milyon insanın gelirleri önemli ölçüde artacak. Bir diğer taraftan ise 235 milyon insan gıda krizine karşı daha dayanıklı olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.