tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.01.2023

Yılbaşı ağaçları biyogaz oluyor

Yılbaşı ağaçları biyogaz oluyor

Yeni yıla girerken evleri aydınlatan yılbaşı ağaçlarının karanlık bir tarafı da var. Her yıl bu ağaçların büyük bir kısmı çöpe gidiyor ve doğaya azımsanamayacak zararlar veriyor. Bu durumun farkında olan bilim insanları ise farklı çözümler arayışında.

Yılbaşında milyonlarca çam ağacı, kutlamaların ardından çöp oluyor. Yaklaşık yüzde 90’ı doğal çam olan bu ağaçlara alternatif olarak sunulan yapay dekoratif ağaçlar ise yeterince ilgi görmüyor. Bir süre sonra kuruyan ağaçların büyük bir kısmı çöpe atılırken, çok az bir kısmı ise yakacak odun olarak kullanılıyor. Yalnızca İngiltere’de 6 ila 8 milyon satıldığı tahmin edilen doğal çam yılbaşı ağaçları, yeni yıl kutlamalarının ardından evlerden sokaklara taşınarak kentlerde çöp yığınları oluşturuyor. Çöplerde ayrışan her bir ağaç ise 16 kg sera gazı salınımına neden oluyor. Bilim insanları, konuyla ilgili yaptıkları araştırmalarda, yılbaşı ağaçlarından geri dönüşümle biyogaz elde edilebileceğini tespit etti.

yilbasi-atik.jpg

Çam iğnelerinden biyoyağ

Sheffield Üniversitesi ve Valladolid Üniversitesi’nden araştırmacılar, kullanılıp atılan yılbaşı ağaçlarından elde edilen çam iğnelerinin doğa dostu kimyasallara dönüştürülebileceğini buldu. Araştırmaya göre çam iğneleri, tarımda da kullanılan katma değerli kimyasallar olarak değerlendirilebilecek. Bilim insanları daha önce, çam iğnelerinden sürdürülebilir ürünler elde etmeyi amaçlayan çalışmaları ile yenilenebilir plastikler üretmişti. Yıllardır pek çok ülke ve bilim insanı tarafından tartışılan ve çeşitli çözümler üretilmeye çalışılan yılbaşı ağaçlarını geri dönüşüme kazandırma çalışmaları bu kez, çözücülerin ve ısının yardımıyla çam iğnelerinden, bazı tatlandırıcıların ve sirkenin de içinde bulunan bir tür biyoyağ üretebilmeyi amaçlıyor. Bilim insanları çam iğnelerinin, karbondioksit ve suyla yüksek sıcaklıkta reaksiyona girmesi sonucunda bir kısmının karbonat tozu olarak bilinen bir ürüne dönüştüğünü tespit etti. Sonraki aşamada ise koruyucu ve antibakteriyel özellikteki formik aside dönüştürülebilen çam iğnelerinin, çevre dostu bir güç kaynağı olan hidrojen gibi yenilenebilir yakıtları depolamak ve taşımak için yakıt hücrelerinde kullanılabileceği keşfedildi. Araştırmaya göre çam iğnelerinin çözücü olarak yalnızca suya ihtiyaç duyan ve tarımda kullanılan koruyucular gibi kimyasallar olarak kullanılabileceği düşünülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.