tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.12.2023

Üreticilerden dünyayı alt üst eden protesto

Üreticilerden dünyayı alt üst eden protesto

Fransa’da hükümetin uyguladığı tarım politikalarını protesto eden üreticiler, ülke genelinde yol kenarındaki tabelaları ters çevirdi. Bu protestoyla “Dünya altüst oldu” mesajını vermek isteyen üreticiler hükümete geri adım attırdı.

Bir süredir Fransız üreticiler hükümetin uyguladığı tarım politikalarını farklı şekillerde protesto ediyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa'nın Bretonya bölgesi Rennes kentindeki üreticiler traktörleriyle gösteri düzenledi. Tarım faaliyetleri kapsamında çok fazla kurala uymak zorunda kaldıklarını belirten üreticiler, hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Bretonya Bölgesel Konseyi'ne gelen üreticiler buradaki otoparka saman döktü. Ardından traktörleriyle Tarım ve Orman Bölgesel Müdürlüğü’nün önüne giderek devlet binalarına hayvan gübresi saçtı. Rennes polisi tarafından üreticilerin 100 traktörle bu eylemi yaptığı açıklandı.

Ters çevrilen tabelalarla protesto

Bununla da yetinmeyen Fransız üreticiler, dikkat çeken bir başka protestoya daha imza attı. Son zamanlarda Fransa’nın kırsal kesimlerinde araç sürücüleri kasaba ve köylerin girişlerindeki binlerce yol tabelasının ters döndüğüne şahit oluyor. Bu levhalar, hükümetin tarım politikaları konusunda farkındalık yaratmak isteyen üreticiler tarafından söküldüğü, ters çevrildiği ve titizlikle yeniden yerine vidalandığı belirtiliyor. Bazı sosyal medya paylaşımlarına göre 800 kadar tabela ters çevrilmiş durumda. Bu protestoyla “Dünya altüst oldu” mesajını vermek isteyen üreticilerin farkındalık kampanyası ise oldukça etkili olmuş gibi görünüyor. Öyle ki hükümete geri adım attırmakla kalmadı aynı zamanda da dünya basınında kendine yer buldu ve beğeni topladı.

fransiz-uretici-protesto-2.jpeg

Tezat politikalar bu fikri doğurdu

Kasım ayında güney Tarn bölgesinde bir protestoyla başlayan eylem, şu anda tüm ülkeye yayılmış durumda. Tarn’daki FNSEA Üreticiler Sendikası Başkanı Philippe Bardy kampanyanın ortaya çıkış hikayesini şöyle anlatıyor: “Bize gelen tüm çelişkili talimatları kınamanın bir yolunu bulmaya çalışıyorduk. Biri size bir gün bir şey yapmanızı söylüyor, ertesi gün de tam tersini istiyorsa biz buna kafanızın üstünde yürümek deriz. Fikir bu şekilde doğdu.” Aynı zamanda üreticilik kadar zihinsel yük taşıyan başka bir meslek olmadığını da ifade eden Bardy, “Bakan bir taraftan uygulamalarımızı değiştirmemizi, daha ekolojik hâle getirmemizi istiyor. Diğer taraftan da Fransa’nın gıda egemenliğini sağlayabilmesi için mümkün olduğu kadar üretmemizi söylüyor. Bir taraftan bize ödediğimiz maaşları artırmak için her şeyi yapmamız söyleniyor. Diğer taraftan enflasyon nedeniyle fiyatlarımızı düşürmemiz gerektiği iletiliyor” şeklinde konuşarak bir anlamda birbirine tezat politikaların bu protestoyu doğurduğuna değiniyor.

Hükümetten geri adım

Fransa’da tarım politikalarını eleştirmek isteyen üreticiler bir kampanyaya dönüşen bu protestoyla artan yakıt maliyetine, AB teşviklerinin geç ödenmesine, artan bürokrasiye ve ithalattan kaynaklanan rekabete dikkat çekmek istiyor. Kampanyanın ise işe yaradığı görülüyor. Üretici sendikalarına göre hükümet gelecek yıl için planlanan iki vergide indirime gidecek. Ancak şu ana kadar ters çevrilen tabelaların orijinal hallerine döndürülmediği de belirtiliyor.

 

Kaynak: Publicist 24 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.