Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Tarımın yeni lideri bu ismi taşıyacak

Dow ve DuPont’un birlikteliğinden doğacak olan yeni şirketin yapısı belirlendi. Şirketin, sektörün zirvesinde konumlanacak olan tarım kolu DuPont ismiyle faaliyet gösterecek.

Arazilerde drone dönemi başladı

Tarımda kullanılan drone’lar pestisit uygulamalarında hastalık ve zararlı eğilimlerini görüntülemede fayda sağlıyor. Ancak drone teknolojisi henüz yalnızca küçük ölçekli arazilere hitap ediyor.

Yabani domateslerin baş döndürücü evrimi

Domates yalnızca sofralarda değil doğada da büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Araştırmalara göre yabani domates türlerindeki zenginliğinin temelinde bitkinin genetik evrimdeki başarısı var.

Doğal klonlama tohum maliyetlerini düşürecek

Bilim insanları, hibrit tohumları özelliklerini koruyarak doğal yolla klonlamayı başardı. Yöntem tarım ürünlerinde de başarılı olursa üreticilerin verimli tohumlara ulaşması kolaylaşacak.

Syngenta dev anlaşmaya hazırlanıyor

Çin kimya devi ChemChina, bitki koruma sektörünün lideri Syngenta’yı satın almaya hazırlanıyor. Dev anlaşma tarımın zirvesindeki hamlelere bir yenisini ekleyecek.

Çatıdan sofraya taze sebze!

Amsterdam’da bulunan Vermeer restoranı çatıda ürettiği sebzeleri müşteriye ulaştırıyor. Vermeer’in çatı bahçesinde sebzeler fideden ve bilgisayar destekli sulamayla üretiliyor.

Dow ve DuPont'ta birleşme sancıları

Dow ve DuPont’ta birleşme hazırlıkları sürüyor. Yeni şirketin yönetici kadrosu şekillenirken insan kaynaklarında da tasarrufa gidilecek.

Tarihe tanıklık eden koleksiyon

İngiliz üretici Paul Rackham'ın aralarında eşine zor rastlanan parçaların da olduğu traktör koleksiyonu tarihe tanıklık ediyor.

Monsanto'dan yeni yıl hamleleri

Monsanto 2016 yılı için ürün ve Ar-Ge politikasını açıkladı. Açıklamada biyopestisitlere ve mobil uygulamalara yapılan vurgu dikkat çekiyor.

Yeni marulda iki özellik bir arada

Tayvan’da gelişme hızı en yüksek marul çeşidiyle hasat verimi en yüksek çeşit bir araya getirildi.

Meteor değil patates!

İlk bakışta bir uzay cismi gibi görünen bu fotoğraf bir patatese ait. Ünlü fotoğrafçı Kevin Abosch’un çektiği bu fotoğraf tam 1 milyar dolar değerinde.

Patlıcanda ideal sulama oranı belirlendi

Patlıcan üretiminde farklı sulama değerleri karşılaştırdı. Sonuçlar, verimi etkilemeksizin su tasarrufu yapmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Piramit seraların ilham kaynağı

Piramit şekline sahip modern seralar görenlerin ilgisini çekiyor. Bu şaşırtıcı yapıların ilham kaynağı ise 70’lerde kendi halinde bir üretici olan Bill Warren.

En eski şirket üretime devam ediyor

Yaklaşık 400 yıldır mısır ve sebze ürünleri üreten Tuttle’s Red Barn, dünyanın en eski beş şirketinden biri kabul ediliyor. Çiftlikte 11 kuşaktır tarımsal üretim yapılıyor.

Domatesin en sadık yardımcıları

Domatesin zararlı mücadelesinde pestisitlere ek olarak yardımcı bitkilerden faydalanmak mümkün. Çoğu zararlının pek hoşuna gitmeyen bu yardımcı bitkiler fesleğenden sarımsağa kadar uzanıyor.

Mısırın atası ve torunu aynı tarlada

Mısırın 9 bin yıllık atası teosinte, Meksika'nın mısır tarlalarında yabani olarak büyümeye devam ediyor. Bugünkü mısırdan çok farklı bir görünümü olan teosinte, ıslahın tarihini özetler cinsten.

Mutfak masasında yeşillik üretmek

İtalya’da bir tasarım firması tarafından geliştirilen Yeşil Çark isimli aygıt, amatör yetiştiricilere kısıtlı alanda bitkisel üretim yapma imkanı sunuyor.

Yıldız Savaşları’nın tarım ustası

Yıldız Savaşları serisinin son filmi dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Serinin efsane oyuncusu Harrison Ford, kurduğu çiftlikte kendi gıdasını üretiyor.

Tahılda üçlü saltanat

Tahılda buğday, mısır ve pirincin rakipsiz saltanatı gıda güvencesi açısından risk oluşturuyor. İklim değişikliğine karşı kinoa ve teff gibi alternatiflerin önemi hızla artıyor.

Çin Seddi'ne yeşil kardeş geliyor

Çin'de yeşil alanların çölleşmesine karşı Yeşil Çin Seddi projesi başlatıldı. Proje kapsamında Gobi çölünün çevresine 100 milyar ağaç dikilecek.

Odaların yeşil kuleleri

Evinin içinde sebze-meyve yetiştirmek isteyenlerin hayalinden yola çıkan Montrealli Bryce Nagels, küçük alanlar için dizayn edilen “Besin Kulesi”ni geliştirdi.

Robotik çiftlik açılıyor

Japonya’da yer alan Spread isimli firma yılda 10 milyon adet marul ürettikleri çiftliklerinde 2017’den itibaren sadece robot çalışan bulundurmayı planlıyor.

Dayanışmacı mantarlar

Bitkiler fotosentez yaparak mantarlarla besin alışverişinde bulunurken, mantarlar da bitkilerin suyu ve mineralleri absorbe etmelerine yardımcı oluyor.

Evlerdeki futuristik bahçe

Evin içinde tüm yıl boyunca organik meyve ve sebze üretebilme hayali gerçekleşiyor. Bu hayalin hayata geçirildiği projede ekosistem modülü ile “akıllı ev içi bahçe“ tasarlandı.

Devamını Yükle
11