tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.5.2016

Dünyadaki bitkilerin beşte biri risk altında!

Dünyada üzerindeki bitkilerin beşte biri risk altında

Bugüne kadarki en kapsamlı listeye göre dünyada 391 bine yakın bitki türü bulunuyor. Her beş bitkiden biri ise neslinin tükenmesi riskiyle karşı karşıya!

İngiltere’de bulunan Kew (Kraliyet Botanik Bahçeleri) dünyanın bugüne kadarki en kapsamlı bitkiler listesini oluşturdu. Buna göre dünya üzerinde yaklaşık 390 bin 900 farklı bitki türü bulunuyor. Kötü haber ise; her beş bitki türünden biri neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya!

Yüzde 21’inin neslinin tükenme riski var

Alg ve yosun türlerinin harici tutulduğu araştırmaya göre dünyadaki bitki türlerinin 369 binini çiçekli bitkiler oluşturuyor. Yalnızca 2015 yılında keşfedilen 2 bin 34 bitki türünün de dahil edildiği listedeki bitki türlerinin yüzde 21’inin yok olma riskine karşı korunmaya alınması gerekiyor.

Mangrovlar yok oluşa koşuyor!

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin hazırladığı kırmızı listelerden ve 2001-2012 yıllarına ait uydu görüntülerinden faydalanılan araştırmaya göre mangrov bitkileri en yoğun risk altındaki türler. Son 10 yılda yaşam alanlarının 4’te 3’ünü kaybeden mangrov arazileri en çok golf sahaları ve karides tarlaları için feda ediliyor. Risk altındaki türleri tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen iğneyapraklı bitkiler takip ediyor.

İstilacı türler 5 bini buldu

Verilere göre doğal yaşamı baskılayan bir diğer önemli faktör ise istilacı bitkiler. Sayıları dünya çapında 5 bini bulan bu türler doğal bitki türleri ve ekosistemler karşısında tehdit oluşturuyor. Bitki türlerinin yüzde 10’unun ise iklim değişikliklerine karşı “çok hassas” konumda olduğu belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.