tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.4.2016

Seralar süpermarketlere taşındı!

Seralar süpermarketlere taşındı!

Almanya’da bir tarımsal üretim firması ürünlerini süpermarket reyonlarında yetiştiriyor. Tüketiciler mini birer serayı andıran reyonlardan ürünlerin en taze haline ulaşabiliyor.

Alman hassas tarım firması Infarm, Avrupa’nın ilk süpermarket serasını kullanıma sundu. Berlin’in en yoğun süpermarketlerinden birinde açılan reyonlarda taze yeşillikleri hasat edilir edilmez satın alabiliyor. “Kräuter Garten” (Bitki Bahçesi) adı verilen sistemde domates ve biberler de yoğun ilgi görüyor.

LED ışıklarıyla destekleniyor

Reyonların arasına kurulan ve mini bir serayı andıran Bitki Bahçesi’nde ürünler hidroponik yöntemle yetiştiriliyor. Seranın içinde için ideal ısı ve nem koşulları mevcut. Bitki besleme, oksijen ve LED ışıklarının yardımıyla da sebzelerin gelişimi destekleniyor. Sistemde ayrıca mikro-sensörlerle ürünlerin yetişme durumları takip ediliyor. Tüketiciye ise ihtiyacı olan ürünü seçmek kalıyor.

Dışarıda kar, içeride taze sebze!

Sistemin restoran ve otellerde de fayda sağlayacağını belirten Infarm’ın kurucusu ve CEO’su Erez Galonska, Bitki Bahçesi projesinin ilk denemesini geçtiğimiz Şubat ayında yaptıklarını aktarıyor: “Uzun çalışmalar sonunda kendi geliştirdiğimiz hidroponik sistemde ilk taze ürünlerimizi elde ettik. Soğuk bir Berlin gününde dışarıda kar yağarken mini seramızda gerçekten taze yeşilliklerin tadına bakmak harikaydı.”

En az israfla üretip ve tüketmek

Galonska hemen ardından bu deneyimi herkesle paylaşabileceğini düşünmüş ve projeyi süpermarketlere taşıyan süreç böylece başlamış. Galonska, “Şehir merkezlerinde yaşayan insanların taze sebzeye uygun fiyata ulaşabildiği, bunun da çevrenin korunarak ve minimum israfla gerçekleştiği bir geleceği hayal ediyorum” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.