tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.4.2016

Seralar süpermarketlere taşındı!

Seralar süpermarketlere taşındı!

Almanya’da bir tarımsal üretim firması ürünlerini süpermarket reyonlarında yetiştiriyor. Tüketiciler mini birer serayı andıran reyonlardan ürünlerin en taze haline ulaşabiliyor.

Alman hassas tarım firması Infarm, Avrupa’nın ilk süpermarket serasını kullanıma sundu. Berlin’in en yoğun süpermarketlerinden birinde açılan reyonlarda taze yeşillikleri hasat edilir edilmez satın alabiliyor. “Kräuter Garten” (Bitki Bahçesi) adı verilen sistemde domates ve biberler de yoğun ilgi görüyor.

LED ışıklarıyla destekleniyor

Reyonların arasına kurulan ve mini bir serayı andıran Bitki Bahçesi’nde ürünler hidroponik yöntemle yetiştiriliyor. Seranın içinde için ideal ısı ve nem koşulları mevcut. Bitki besleme, oksijen ve LED ışıklarının yardımıyla da sebzelerin gelişimi destekleniyor. Sistemde ayrıca mikro-sensörlerle ürünlerin yetişme durumları takip ediliyor. Tüketiciye ise ihtiyacı olan ürünü seçmek kalıyor.

Dışarıda kar, içeride taze sebze!

Sistemin restoran ve otellerde de fayda sağlayacağını belirten Infarm’ın kurucusu ve CEO’su Erez Galonska, Bitki Bahçesi projesinin ilk denemesini geçtiğimiz Şubat ayında yaptıklarını aktarıyor: “Uzun çalışmalar sonunda kendi geliştirdiğimiz hidroponik sistemde ilk taze ürünlerimizi elde ettik. Soğuk bir Berlin gününde dışarıda kar yağarken mini seramızda gerçekten taze yeşilliklerin tadına bakmak harikaydı.”

En az israfla üretip ve tüketmek

Galonska hemen ardından bu deneyimi herkesle paylaşabileceğini düşünmüş ve projeyi süpermarketlere taşıyan süreç böylece başlamış. Galonska, “Şehir merkezlerinde yaşayan insanların taze sebzeye uygun fiyata ulaşabildiği, bunun da çevrenin korunarak ve minimum israfla gerçekleştiği bir geleceği hayal ediyorum” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.