tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.4.2016

İlaca dirençli otların sırrı çözülüyor

İlaca dirençli otların sırrı çözülüyor

Herbisitlere dayanıklılık geliştiren yabani ot türlerinin sırrı çözülüyor. ABD’de geliştiren yöntem agresif yabani otların metabolizma özelliklerini ortaya koydu.

Bazı yabani ot türleri, aynı arazide yıllar boyunca kullanılan bitki koruma ürünlerine karşı zaman içinde dayanıklılık geliştirmeye başlıyor. Ancak bu dayanım özellikleri genetik açıdan henüz açıklanabilmiş değil. ABD’nin Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırma ise bu agresif yabani otların sırrını genetik bilgiye ihtiyaç duyulmadan çözülebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar çalışmalarını mısır ve soya arazilerinde ciddi kayıplara yol açan iki bitki üzerine yürüttü. Bunlardan ilki papatyagiller ailesinden su kendiri olarak da bilinen koyun pıtrağı (Eupatorium cannabinum) ve bir amarant çeşidi olan Amaranthus palmeri.

“Süperotlar” gerçek mi?

Herbisit direnci geliştiren yabani otlar, bu özelliği gen mutasyonu ve metabolik direnç gibi mekanizmalar sayesinde kazanıyor. Illinois Üniversitesi’nden Rong Ma, birçok kez “süperotlar” olarak gündeme gelen bu bitkiler ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Eğer bitkiler üzerinde çok uzun süre aynı ilacı uygularsanız, bunların çok az sayıda bir kısmının yaşama ve üremeye devam etme ihtimali vardır. Ve yeni üreyen kuşaktan herbisit dirençli örnekler çıkabilir.”

Yabancı ot mücadelesi gelişecek

Az sayıda bitkinin geliştirdiği bu metabolik dirence P450 VE GST adı verilen iki çeşit enzim türü neden oluyor. “Ancak bu iki sınıf enzimler içinde spesifik olarak hangi enzimlerin dirence neden olduğunu henüz bilemiyoruz” diyen araştırmacılardan Dean Riechers, “Ancak yeni yöntemle birlikte bu bilgiye ihtiyaç duymadan direnç gelişim özelliklerini ortaya koyuyoruz. Böylece herbisitlere dayanıklı yeni nesil yabani otlarla mücadelede önemli bir yol kat edilmiş olacak” açıklamasını yapıyor.


Yorumlar
  • sedatkalfa

    5 kg limontuzu 20 lt erititilir.1 tona muadil ot ilacı 8 lt ve 2 lt sulandırılmış limon suyu.dökün görün deneyin.ekstradan limo0n tuzu ekliyorsunuz.Türk limontuzunda müthiş etti yaptı.ithaldede aynısı olacaktır.

    Daha açık açıklama yaparmısınız

  • erdal ates

    iyi de haberi yapan sevgili vatandaş; haber başlığına ait içerik nerede? Hangi yöntemle yapılacak bu? Metobolizma deniliyor ancak nasıl bir yöntem izleneceği yazılmıyor! böyle haber mi olur?

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.