tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2016

Marulun paketlenmesi de robotlara emanet!

Marulun paketlenmesi de robotlara emanet!

Hollanda menşeli Hortiplan tarafından geliştirilen marul otomasyon sistemi, ürünü yalnızca hasat etmekle kalmayıp paketleme ve kasalama süreçlerini de tek başına üstleniyor.

Hollanda’da ekim ve hasat teknolojileri üreten Hortiplan firması, marul hasadının tüm süreçlerini el değmeden gerçekleştiren Hasat Automation ürününü geliştirdi. Harvest Automation, domates ve hıyar hasadı ve paketlemesinde kullanılan robot sistemlerinin marul üretimindeki ilk temsilcisi olma unvanını taşıyor.

Fruit Logistica’da ilgi topladı

Hasat süreci en hassas sera ürünlerinden biri olan marulda son yıllarda hasat makineleri pek çok üreticinin işlerini kolaylaştırmaya başladı. Marul hasat teknolojilerine şimdi de toplama ve paketleme süreçlerini de üstlenen sistemler eklendi. Şubat ayında Berlin’de gerçekleşen Fruit Logistica fuarında üreticilerin beğenisine sunulan Harvest Automation (Hasat Otomasyonu), fuar kapsamında verilen İnovasyon Ödülü’ne aday olarak ilgiyi üzerinde topladı.

El değmeden kasalara

Harvest Automation, gelişimini tamamlayan marul bitkisini topraktan titiz bir şekilde topladıktan sonra sıraya koyarak paketliyor ve el değmeden kasalara yerleştiriliyor. Sistemi direkt olarak serada ya da paketleme tesislerinde kurmak mümkün.

Marul pazarlama süreci hızlanacak

Sistemin tüm marul çeşitlerine uygun bir şekilde tasarlandığını söyleyen Hortiplan İş Geliştirme Müdürü Kurt Cornelissen, Harvest Automation’ın marul pazarlama süreçlerini çok daha hızlandıracağını dile getiriyor. Hollanda, Belçika ve ABD’de üretim ve paketleme tesislerinde kullanılmaya başlayan ürünün önümüzdeki günlerde Rusya, Avustralya ve Şili üzerinden farklı kıtalarda marul pazarlarına tanıtılacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.