tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2016

Yüksek kalsiyumlu patatesler geliyor

Yüksek kalsiyumlu patatesler geliyor

ABD’li araştırmacılar patatesin DNA’sında bulunan moleküler belirleyiciyi buldu. Bu buluş çürümeye dayanıklı yüksek kalsiyumlu patates çeşitlerinin geliştirilmesini sağlayacak.

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yabani patatesler üzerine çalışan araştırmacılar, patateste kalsiyum değerlerini belirleyen genetik özellikleri keşfetti. Bu bilgi sayesinde yakın zamanda yüksek kalsiyumlu patates çeşitleri geliştirmek mümkün olacak.

Erken çürüme ve oyukların nedeni

Kalsiyum eksikliği patateslerde erken çürüme ve yumru içinde oyuk ve siyah bölgelere neden oluyor. Bu da ürünün kalitesini ve pazar değerini düşürüyor. ABD Tarım Bakanlığı ve Wisconsin-Madison Üniversitesi araştırmacılarından oluşan ekip ise Güney Amerika’da sürdürdükleri araştırmada pazardaki çeşitlere oranda tam 7 kat daha fazla kalsiyum içeren yabani patateslere ulaştı.

DNA’daki şifre çözüldü

Yüksek kalsiyumlu yabani çeşitlerle düşük kalsiyumlu çeşitlerin melezlenmesiyle bitkinin doğal DNA’sında yer alan moleküler belirleyici (meloküler markör) ortaya çıkarılmış oldu. Bu modelin ortaya konulmasıyla da bitkinin kalsiyum özellikleri üzerine önemli verilere ulaşıldı.

Yüksek kalsiyumlu çeşitler geliştirilebilecek

Araştırmacılardan Shelly Jansky, “Bu belirleyicinin bulunması yüksek kalsiyumlu yumruları olan patates çeşitleri ıslah etmemizi sağlayacak” diyor. Yong Suk Chung ise, “Islah çalışmalarında geliştirilen her bir fidenin moleküler belirleyicisini kontrol etmemiz mümkün olacak. Böylece yeni çeşitler geliştirirken emek ve zamandan da büyük oranda tasarruf sağlanmış olacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.