tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.3.2016

BASF'ten üreticiye özel platform

BASF

BASF firması tarımsal bilgi teknolojisi ürünü Maglis’i tanıttı. Web tabanlı bir platform olan Maglis, her üreticinin kendine özgü üretim planı yapmasına yardımcı oluyor.

Alman bitki koruma firması BASF, üreticilere yönelik olarak geliştirdiği web platformu Maglis’i tanıttı. İlk olarak ABD’de kullanıma sunulan platform, başta bitki koruma olmak üzere üretim süreçlerinde doğru tercihleri yapmaya yardımcı olacak.

Üreticiye rehberlik yapacak

Maglis kapsamında farklı işlevleri yerine getirecek olan 3 farklı uygulama bulunuyor. Bunlardan Customer Navigator (Müşteri Kılavuzu) arazisinde BASF ürünlerini kullanan üreticilere yönelik. Ürün ve arazi bilgilerini uygulamaya tanıtan üretici, pestisit ürününü hangi zamanda ve hangi ölçekte kullanması gerektiğini bu uygulama sayesinde öğrenecek.

Zararlı riskini gözlemek mümkün

Maglis Crop Plan (Ürün Planlama) ise üreticinin hava ve toprak koşullarına dair güncel verileri takip etmesini sağlıyor. Maglis veri tabanında kendi arazi bilgileri bulunan üretici yabani ot, hastalık ve zararlı risklerini de anbean gözleme fırsatı buluyor.

Verim ve kârlılık analizi

Sustainability Assessment (Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi) de Maglis bünyesindeki bir diğer uygulama. Burada üreticiye özgü veriler analiz edilerek pazar eğilimleri, toprak sağlığı ve biyoçeşitliliğe dair verilerle birleştiriliyor. Bu sayede üreticinin verim ve kârlılık potansiyelini somut şekilde görebilmesi mümkün oluyor.

Platform geliştikçe farklı ülkelere ulaşacak

Şu an için yalnızca Customer Navigator uygulaması ABD sınırları içinde üreticilerin kullanımına açıldı. Crop Plan ve Sustainability Assessment’ın denemeleri ise Kanada’da yapılmış durumda. BASF’ten yapılan açıklamada, dünyanın farklı bölgelerine dair daha fazla veri toplandıkça platformun daha da gelişeceği ve farklı ülkelerden üreticilere ulaşacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.