tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.3.2016

BASF'ten üreticiye özel platform

BASF

BASF firması tarımsal bilgi teknolojisi ürünü Maglis’i tanıttı. Web tabanlı bir platform olan Maglis, her üreticinin kendine özgü üretim planı yapmasına yardımcı oluyor.

Alman bitki koruma firması BASF, üreticilere yönelik olarak geliştirdiği web platformu Maglis’i tanıttı. İlk olarak ABD’de kullanıma sunulan platform, başta bitki koruma olmak üzere üretim süreçlerinde doğru tercihleri yapmaya yardımcı olacak.

Üreticiye rehberlik yapacak

Maglis kapsamında farklı işlevleri yerine getirecek olan 3 farklı uygulama bulunuyor. Bunlardan Customer Navigator (Müşteri Kılavuzu) arazisinde BASF ürünlerini kullanan üreticilere yönelik. Ürün ve arazi bilgilerini uygulamaya tanıtan üretici, pestisit ürününü hangi zamanda ve hangi ölçekte kullanması gerektiğini bu uygulama sayesinde öğrenecek.

Zararlı riskini gözlemek mümkün

Maglis Crop Plan (Ürün Planlama) ise üreticinin hava ve toprak koşullarına dair güncel verileri takip etmesini sağlıyor. Maglis veri tabanında kendi arazi bilgileri bulunan üretici yabani ot, hastalık ve zararlı risklerini de anbean gözleme fırsatı buluyor.

Verim ve kârlılık analizi

Sustainability Assessment (Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi) de Maglis bünyesindeki bir diğer uygulama. Burada üreticiye özgü veriler analiz edilerek pazar eğilimleri, toprak sağlığı ve biyoçeşitliliğe dair verilerle birleştiriliyor. Bu sayede üreticinin verim ve kârlılık potansiyelini somut şekilde görebilmesi mümkün oluyor.

Platform geliştikçe farklı ülkelere ulaşacak

Şu an için yalnızca Customer Navigator uygulaması ABD sınırları içinde üreticilerin kullanımına açıldı. Crop Plan ve Sustainability Assessment’ın denemeleri ise Kanada’da yapılmış durumda. BASF’ten yapılan açıklamada, dünyanın farklı bölgelerine dair daha fazla veri toplandıkça platformun daha da gelişeceği ve farklı ülkelerden üreticilere ulaşacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.