tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2016

Üretici arazisinden canlı yayın yapabilecek

Üretici arazisinden canlı yayın yapabilecek

ScoutPro isimli mobil uygulama, üreticiye arazisindeki koşulları anbean ayrıntısıyla not etme şansı veriyor. Sanal ortama aktarılan arazi profili başkalarıyla paylaşılıp destek alınabiliyor.

Bir üretim sezonu boyunca ektiği ya da diktiğini ürünün takibini yapmak üreticiliğin en zor görevlerinden biri. Ama arazide durum takibi artık mobil uygulamalarla çok daha kolay. ScoutPro isimli uygulama, üreticiye arazinin neresinde hangi sorunun yaşandığını kaydetme ve zirai danışmanı veya paydaşlarıyla anında ayrıntılı şekilde paylaşma olanağı veriyor.

Her üretici kendi arazisinde kullanabiliyor

ABD’nin Iowa Üniversitesi’nden üç öğretim görevlisinin bir araya gelerek kurduğu ScoutPro Inc. firmasının ilk ürünü, firmayla aynı adı taşıyan ScoutPro isimli mobil aplikasyonu oldu. İlk olarak bayiler, bitki bilimciler, üretici dernekleri ve tohum firmalarına yönelik bir uygulama geliştirmeye koyulan ekip, sonrasında her üreticinin kendi arazisinde kullanabileceği ScoutPro’yu geliştirdi. Uygulamanın mısır, buğday ve soya için farklı versiyonları bulunuyor.

Araziden canlı yayın

ScoutPro, üreticiye üretim alanındaki tüm süreçlerin izini sürme ve kayıt altına alma fırsatı veriyor. Oluşturulan GPS haritası üzerinden arazideki zararlı durumları kaydediliyor ve fotoğraflarla destekleniyor. Böylece mobil telefon ya da tablet üzerinde arazinin ayrıntılı profili çıkarılmış oluyor. Bu profil sürekli olarak güncellemek ve başkalarıyla paylaşmak da mümkün. Yani bir anlamda araziden canlı yayın yapılabiliyor.

Tavsiye ve destek sürecini hızlandıracak

ScoutPro’yu yalnızca kendi veri bankası olarak kullanmak isteyen üreticiler için uygulama ücretsiz. Üreticinin arazisinin son durumunu zirai danışmanı, paydaşı ya da çalışanlarıyla paylaşması mümkün. Bu seçenek, üreticiye tavsiye ve yardım ihtiyacını anında karşılama fırsatı sunuyor. Ancak uygulamayı paylaşıma açık olarak kullanmak isteyenlerin yılda 240 doları gözden çıkarması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.