tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.6.2016

Çeltikte verimi yüzde 50 arttıracak keşif

Çeltikte verimi yüzde 50 arttıracak keşif

Çeltiğin topraktan beslenmesini sağlayan protein üzerine yapılan çalışma sonucu kendi pH değerini yükseltebilen çeltik çeşidi geliştirildi.

İngiliz ve Çinli bilim insanları, çeltiğin genetik yapısında bulunan ve bitkinin topraktan beslenmesini sağlayan proteini tanımladı. Bu proteinin arttırılmasıyla pH değeri yükseltilen çeltik, yapılan denemelerde yüzde 54’e varan verim artışı sağladı.

Çin’de bulunan Nanjing Tarım Üniversitesi ile İngiltere’de bulunan John Innes Centre’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği proje, çeltik bitkisinde bulunan OsNRT2.3 isimli gen üzerine yoğunlaştı. Araştırmacılar, bu genin ürettiği OsNRT2.3b proteinin bitkinin beslenmesinde kilit rol oynadığını keşfetti.

Çevresel değişimlere ayak uydurabilecek

Araştırmaya göre OsNRT2.3b ne kadar fazla üretilirse bitki topraktaki pH değişimlerine o denli adapte olabiliyor. Bu sayede başta azot olmak üzere demir ve fosfor gibi hayati besinlerin bitkiye transferi kolaylaşmış oluyor. Bu proteinin oranının yükseltildiği çeşit denemelerinde yakalanan yüzde 54 oranındaki verim artışı bu tezi kanıtlar nitelikte.

Dünya nüfusunun yarısı pirinç ile besleniyor

Proteinin keşfedilmesiyle birlikte çeltiğin azot yeterliliğinin ve veriminin arttırılabileceğini söyleyen araştırmacı Tony Miller, “Bu bilgiler ışığında yeni verimli çeltik çeşitleri geliştirebilir ve dünya nüfusunun ana yiyeceği pirinç olan yüzde 50’sinin gıda güvenliğini arttırabiliriz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.