tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.3.2016

Bu domates izleyeni sakinleştiriyor!

Bu domates izleyeni sakinleştiriyor!

Meyvelerin soyulma ve dilimlenme anlarının tersinden izletildiği “tersine terapi” videoları internette viral oldu. Bu videoları izlemenin ASMR adı verilen sakinleştirici etkiye sahip olduğu söyleniyor.

Başta sosyal medya olmak üzere bugünlerde internette domates dilimleme ve mandalina soyma videoları büyük ilgi görüyor. Ancak bu videoların farklı bir özelliği var: Görüntünün tersinden oynatıldığı bu videolarda bir anlamda meyveler bölünmekten ziyade birleştiriliyor! İşin ilginci, bu videoların izleyen kişiler üzerinde sakinleştirici etki yarattığı düşünülüyor.

Domatesin sakinleştirici etkisi!

Litvanyalı sanatçı Linas Lakavicius Wyrfield Lab ismiyle bir süredir hareketli su kabarcıklarından oto yıkama seanslarına kadar çeşitli görüntülerin yer aldığı videolar hazırlıyor. Yüksek görsel ve ses kalitesine sahip videoların ortak özelliği ise izleyiciyi etkisi altına alacak şekilde adeta hipnotik etkiye sahip olmaları. Bunun için ağır ya da tersine çekim gibi yöntemler gerekiyor. İstenen etkinin yaratılması için bazı videolarda seslerin kulaklıkla dinlenmesi gerekiyor.

Bu video viral oldu!

“Tersine terapi” adı verilen yöntemini bolca kullanan Lakavius’u asıl üne kavuşturan ise meyvelerle çektikleri videolar oldu. Kısa sürede 500 bin izleme oranını yakalayan ve “viral” olarak anılmaya başlayan domates dilimleme (birleştirme!) videosu ayrıntılı görüntü ve ses özellikleriyle pek çok kişi tarafından “sakinleştirici” olarak yorumlandı.

Meyvelere farklı bir gözle bakmak

Tersine videolara konu olan diğer ürünler ise greyfurt, kivi ve yerfıstığı. Parçaların ağır hareketlerle tek tek toplanıp ustaca bir şekilde yapıştırıldığı hissini veren videolar, izleyiciye bu meyvelerin yapısına daha önce bakmadıkları bir gözle bakma şansı veriyor.

ASMR nedir?

Videoların sakinleştirici etkisi, ASMR adı verilen öforik duyguyu harekete geçirmesine bağlanıyor. ASMR, bir dış etken yardımıyla öncelikle beyinde başlayan ve omurgaya kadar yayılan düşük düzeyli bir karıncalanma duygusu ile tarif ediliyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.