tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.3.2016

Bu domates izleyeni sakinleştiriyor!

Bu domates izleyeni sakinleştiriyor!

Meyvelerin soyulma ve dilimlenme anlarının tersinden izletildiği “tersine terapi” videoları internette viral oldu. Bu videoları izlemenin ASMR adı verilen sakinleştirici etkiye sahip olduğu söyleniyor.

Başta sosyal medya olmak üzere bugünlerde internette domates dilimleme ve mandalina soyma videoları büyük ilgi görüyor. Ancak bu videoların farklı bir özelliği var: Görüntünün tersinden oynatıldığı bu videolarda bir anlamda meyveler bölünmekten ziyade birleştiriliyor! İşin ilginci, bu videoların izleyen kişiler üzerinde sakinleştirici etki yarattığı düşünülüyor.

Domatesin sakinleştirici etkisi!

Litvanyalı sanatçı Linas Lakavicius Wyrfield Lab ismiyle bir süredir hareketli su kabarcıklarından oto yıkama seanslarına kadar çeşitli görüntülerin yer aldığı videolar hazırlıyor. Yüksek görsel ve ses kalitesine sahip videoların ortak özelliği ise izleyiciyi etkisi altına alacak şekilde adeta hipnotik etkiye sahip olmaları. Bunun için ağır ya da tersine çekim gibi yöntemler gerekiyor. İstenen etkinin yaratılması için bazı videolarda seslerin kulaklıkla dinlenmesi gerekiyor.

Bu video viral oldu!

“Tersine terapi” adı verilen yöntemini bolca kullanan Lakavius’u asıl üne kavuşturan ise meyvelerle çektikleri videolar oldu. Kısa sürede 500 bin izleme oranını yakalayan ve “viral” olarak anılmaya başlayan domates dilimleme (birleştirme!) videosu ayrıntılı görüntü ve ses özellikleriyle pek çok kişi tarafından “sakinleştirici” olarak yorumlandı.

Meyvelere farklı bir gözle bakmak

Tersine videolara konu olan diğer ürünler ise greyfurt, kivi ve yerfıstığı. Parçaların ağır hareketlerle tek tek toplanıp ustaca bir şekilde yapıştırıldığı hissini veren videolar, izleyiciye bu meyvelerin yapısına daha önce bakmadıkları bir gözle bakma şansı veriyor.

ASMR nedir?

Videoların sakinleştirici etkisi, ASMR adı verilen öforik duyguyu harekete geçirmesine bağlanıyor. ASMR, bir dış etken yardımıyla öncelikle beyinde başlayan ve omurgaya kadar yayılan düşük düzeyli bir karıncalanma duygusu ile tarif ediliyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.