Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Detay | Tarımın gizli gündemi

Rusya ile mektup süreci tarıma ilaç olacak mı?

Rusya ile düzelme yoluna giren ilişkiler tarım sektörünü umutlandırdı. Şimdi soru şu: Uçak krizinden bu yana ihracatta yaşanan kayıp nasıl telafi edilecek?

tarlasera Temmuz sayısı raflarda!

Tarım sektöründe alternatif kariyer olanaklarını Kapak Konusuna taşıyan tarlasera Temmuz sayısı raflardaki yerini aldı.

tarlasera’dan bayram kampanyası

tarlasera’dan tüm okurlarına bayram şekeri tadında kampanya. 120 TL’ye 14 ay abonelik fırsatı sunan tarlasera abonelik kampanyasının süresi 15 Temmuz’a uzadı.

Kirazda birlik olmadıkça kazanç düşüyor

Kirazda hasat sezonu sürerken, ürüne biçilen düşük fiyatlardan yakınan üreticiler birlik olmak gerektiğine vurgu yapıyor.

Kumluca'da tarım arazileri de yangına teslim

Antalya-Kumluca’da 150 hektar alanda etkili olan yangın sera alanları ve meyve bahçelerine de zarar verdi. tarlasera.com yangının başladığı Erentepe’den son durumu aktarıyor.

AB’ye burun kıvırmak tarımı riske atıyor

Bugünkü referandum ile AB kararını verecek olan İngiltere’de tarımsal üreticiler birlik içinde kalmaktan yana. Türkiye’nin çoktandır tıkanan AB sürecinde de tarım kilit bir noktada.

Antalya’nın krizine üçüncü halka da eklendi!

Önce ihracat, sonra turizm ve Antalya şimdi de tarımsal sulamanın başlıca kaynaklarından olan Beydağlarındaki “olağanüstü kuraklık” ile karşı karşıya.

Çocuk işçiliğinde en büyük vebal tarıma ait

Türkiye’de çocuk işçiliğinin yarıya yakını tarımda görülüyor. Dünya genelinde ise toplam 100 milyon çocuk tarım sektöründe çalıştırılıyor.

tarlasera abonelik kampanyası başlıyor!

15-30 Haziran arasında tarlasera’ya abone olan herkes, yıllık abonelik ücreti olan 120 TL’ye 14 ay abone olma şansı yakalıyor.

Nitratlı gübreler yasaklandı, şimdi ne olacak?

Patlayıcı yapımında kullanıldığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübrelerin satışı yasaklandı. Türkiye'de tüketilen gübrenin 3'te 1'ini oluşturan nitratlı gübrelere alternatif aranıyor.

Bursa’da dolu hasarı! Üreticiler anlatıyor

Bursa-Gürsu’da dolu yağışı armut bahçelerini vurdu. Doludan etkilenen üreticilerle görüşen tarlasera, hasara dair birebir tanıklıkları aktarıyor.

tarlasera Haziran sayısı raflarda!

Kapak Konusu tarımda gençleşme olan tarlasera Haziran sayısı, bu ay da tarımın hem görünür hem de gizli gündemini sayfalarına taşıyor.

Bitkilerin, aşkın ve yalnızlığın şairi

130 yıl önce bugün hayata gözlerini yuman ABD’li şair Emily Dickinson, yaşadığı dönemde sanatından çok bahçecilikteki ustalığıyla biliniyordu.

Dünya tarım yolunda, Türkiye ise ters yönde ilerliyor!

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde “dünya” nüfusu tarıma yönelirken Türkiye’de üreticiler tarımdan vazgeçiyor. En önemli neden ise gelir düzeyinin düşüklüğü.

Leicester hem ligde, hem tarımda şampiyon!

Bu sezon kazandığı Premier Lig şampiyonluğu ile büyük sürpriz yapan Leicester City, İngiltere’de tarımın kalbinin attığı şehir olarak biliniyor.

tarlasera Mayıs sayısı raflarda!

tarlasera Mayıs sayısı raflarda yerini aldı. Kapak ve Detay konularıyla ilgi çeken tarlasera’nın bu ayki hediyesi ise Şeker Pancarı Cep Kitapçığı.

Otuzuncu yılında Çernobil’in hayaleti tarımın üzerinde

Bundan tam 30 yıl önce Çernobil’de yaşanan nükleer facia insan sağlığı, çevre ve tarım üzerinde etkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Türkiye buğdayda kırmızı çizgiye yaklaştı!

Kurak geçen kış Türkiye’nin buğday üretimini yüzde 4,6 azaltacak. Bu, buğdayda sürdürülebilirlik eşiğine yalnızca 400 bin ton kalması demek.

tarlasera Nisan sayısı raflarda!

Kapak Konusu tarımda büyük işletmeler olan tarlasera’nın Nisan sayısı raflardaki yerini aldı. Yeni sayı Dosya ve Detay konularıyla tarımın gündemini belirliyor.

Kota yükseldi, pancar kendi payını korudu

Şeker Kurumu, Türkiye’nin şeker kotasını 2 milyon 650 bin tona yükseltti. Artışın yüzde 90’ı şekerpancarında değerlendirilecek.

Tüm ülke bu ota bağımlı yaşıyor!

Dünyanın birçok yerinde yasaklı olan narkotik bitki gat, herkesin alışkanlığı haline geldiği Yemen’de toplumsal bir soruna dönüşmüş durumda.

Suyun kaderi tarımın ellerinde

Dünya Su Günü’nde suyun geleceğine dair veriler pek iç açıcı değil. Bu kaderi değiştirmek ise, dünyada suyun yüzde 70’ini kullanan tarıma ve tarımsal sulamaya bağlı.

Cips patatesten daha ağır!

Bir paket cips mi daha ağırdır, bir kg patates mi? Fiyat kantarına konulduğunda ikisi birbirine eşit görünüyor. Bu durum, doğal ya da endüstriyel yöntemlerle ürün çeşitliliği yaratmanın önemini gösteriyor.

Bahar ekinoksu yeni mevsimi müjdeliyor

İlkbaharın başlangıcı sayılan 21 Mart ekinoksu doğanın uyanışını sembolize ediyor. İlkbahara geçiş günleri tarım için de ekim ve hasat heyecanının aynı anda yaşandığı özel bir dönem.

Devamını Yükle
8