tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.3.2017

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı raflarda!

Dosya konusu sanayi domatesi olan tarlasera Mart sayısı, tarımsal ürünlerde araziden sofraya gelene kadar oluşan fiyat farkı sorununa da farklı bir bakış açısı getiriyor.

Türkiye tarımı söz konusu olduğunda neredeyse herkesin dilinde olan tek bir tartışmadan söz edilebilir. Tarla veya seradaki ile sofradaki ürün arasında neden bu kadar belirgin fiyat farkı var? Üreticiden tüketiciye, toplumun en geniş kesimini ilgilendirdiği düşünülürse bu soru şaşırtıcı değil. Bu tartışmada kimsenin görüş bildirmekten geri durmamasının bir nedeni ise belki de o bilindik cevabın basitliği: Çünkü çok fazla “aracı” var!

Peki sorunun kendisi de cevabı da bu kadar kolay tanımlanıyorsa neden çözüme ulaşmak bu denli zor? Sorunun kaynağını tarımsal üretim zincirinde arayacaksak -ki elbette böyle olacak- o halde bu zincirin karmaşık yapısını göz önüne almak gerek. Bu da tek bir cevabı ya da yüzeysel bir tasviri yetersiz kılıyor. tarlasera Mart sayısında tarımın deyim yerindeyse en “beylik” tartışması olan fiyat sorununa çok yönlü bir bakış açısı getiriyor.

Nitratlı gübre kararlarını uzmanlar yorumluyor

Nitratlı gübrelerin ani bir kararla yasaklanmasından bu yana bir yıl geçti. Geride kalan süre boyunca konu da gündemden düşmedi. Öyle ki, tarlasera.com’un anketinde nitratlı gübre yasakları 2016 yılının en önemli tarım olayları arasında ikinci sırada yer aldı.

tarlasera-mart-sayisi-raflarda2.jpg

Şubat ayında ise yeni döneme dair kararlar açıklandı. Amonyum nitrat tamamen yasaklanırken CAN gübrelerine ise e-reçete ve “arazide denetimli uygulama” zorunluluğu getirildi. Daha önce denenmemiş bu uygulamaların çözüm getirip getirmeyeceği henüz belirsiz. tarlasera bitki besleme sektörü temsilcileri ve bayilere yeni uygulamalara dair görüşlerini sordu ve ilgi çekici cevaplar aldı.

Arazide doğal afetler ve drenaj sistemi

Bu kış ülke genelinde o kadar soğuk geçti ki, İzmirliler bile yıllar sonra ilk defa karın keyfini doyasıya yaşama fırsatı elde etti. Ancak soğuklarla gelen tüm bu yağışlar ve kar, Mersinli üreticiler için o kadar keyifli günlere sebep olmadı. Seraları sular altında kalan üreticiler, ürünlerini kurtarmak için sandallarla hareket etmek durumunda kaldı. Ortaya çıkan zarar ise milyon TL’lerle ölçülüyor. Tarla ve seraları kaplayan fazladan suyu atmak içinse akla gelen ilk yöntemlerden biri drenaj sistemi. tarlasera bu ay Mersinli üreticilerle görüşüp sorunlarını dinledi ve drenaj sistemi gibi çözümleri masaya yatırdı.

Kamil Yılmaz tarlasera'ya konuk oldu

tarlasera’ın bu ayki Röportaj konuğu Türkiye Tohumcular Birliği’nin (TÜRKTOB) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz. “Tarımla ilgili soru işaretlerini ve finansal belirsizlikleri azaltıp toplum nezdinde prestijli ve kazançlı bir iş haline getirebilirsek yeni nesillerin tarıma ilgisi artacak” diyen Yılmaz’la yaptığımız söyleşiyi keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

tarlasera-mart-sayisi-raflarda1.jpg

Patlıcanda aşılı fidenin avantajları, sulama vasıtasıyla pestisit uygulamayı mümkün kılan kemigasyon sistemleri, en yeni ürünlerden naşi meyvesi de tarlasera Detay sayfalarında inceleniyor.

Bir başarı öyküsü: Pamukta çift sıra ekim

Elbette Türkiye tarımı yalnızca kronik sorunlardan ibaret değil. Biraz dikkat ve duyarlılıkla kıyıda köşede kalmış pek çok başarı öyküsü yakalamak da mümkün. Sökeli pamuk üreticisi Cengiz Akgün de bu öykülerden birine imza attı. Türkiye’de ilk kez pamukta çift sıra ekimi deneyen Akgün, verimde gayet güzel sonuçlar elde etti. tarlasera bu ilham verici öyküyü ilk elden, Akgün’den dinleyerek okuyucularıyla paylaşıyor.

ABD’li şair Henry Wadsworth Longfellow’un da dediği gibi: “Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz.”

tarlasera'ya nasıl ulaşabilirim?

tarlasera'ya abone olmak çok kolay! Bunun için Abonelik sayfamızı ziyaret etmeniz ve yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli. Geriye ise kargo ücreti ödemeden derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak kalıyor!

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.