Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Pasifik’te soya tsunamisi bekleniyor

Güney Amerika kıtasının soya stoklarının hızlıca azalmaya başlaması ve Çin gibi ülkelerin artan talebi, soya fiyatlarının dalga boylarını giderek yükseltiyor

Gıda krizi mi israf krizi mi?

Almanya'da her yıl kişi başına ortalama 81,6 kilo yiyeceğin çöpe atıldığını bildiren Alman hükümeti, israfı önleyecek çözümler için harekete geçti.

Yunan halkı Diyojen'in izinde

Yunanistan'da alım gücünü artırmak amacıyla yaklaşık bir hafta önce başlayan “Patates Hareketi” yoğun ilgi görüyor. Hareket, tarım ürünlerinin üreticiden tüketiciye aracısız bir şekilde ulaştırılması temeline dayanıyor.

Hindistan pamuk değil altın balyaları üretiyor

Dünyanın ikinci büyük pamuk üreticisi Hindistan, pamuk ihracatını durdurduğunu açıkladı. Kararla birlikte yükselen pamuk fiyatları piyasada tedirginlik yaratıyor. Hindistan’ın aldığı karar Türkiye’de pamuk ekimine olan ilgiyi artıracak mı bunu zaman gösterecek.

Uyum arayışı sürüyor: Yenebilir mi yenilenebilir?

Brezilya’da tarımsal üretim ve ihracatta hızlı bir artış yaşanıyor. Ancak uzmanlar tarım alanlarındaki hızlı büyümenin yağmur ormanlarını tehdit etmesinden endişe ediyor.

Gıda güvenliği mi, siyasi güvenlik mi ?

Siyasi gerilimlerinin doruğa ulaşmasına karşın İran geçtiğimiz günlerde ABD’den 120 bin ton buğday alımı gerçekleştirdi. Bu gelişme, gıdanın dünya politikalarında en temel belirleyenlerden biri olduğunu ispatlar nitelikte.

Kardelen buğdayları geliyor

Avustralya’daki Tahıl Araştırma ve Geliştirme Derneği (GRDC), dona bağlı olarak yaşanan ekonomik kayıpları en aza indirmek için don dayanımı yüksek olan yeni buğday ve arpa türlerinin geliştirilebileceğini öngörüyor.

Soya yapı malzemesi oluyor

ABD’li bilim insanı Lance Niemann, soya bazlı ilk su yalıtım malzemesini geliştirdi.

Rus çiftçisinin yeni türküsü: Her şeyin bedeli var

Rusya’nın 18 yıldır hayalini kurduğunu Dünya Ticaret Örgütü üyeliği tarım sektörünü zor durumda bırakacak. Tarım ürünlerinde uygulanan koruma duvarlarının yüzde 30 civarında düşecek olması sektör yetkililerini harekete geçirdi.

Kenevirin ‘esrar’ı çözülüyor

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (NTNU) yapılan araştırmalar, tohumlarında ürettiği zehirli maddeleri azaltarak kolza bitkisini daha yenebilir kılan bir genetik program geliştirdi. Şimdi bilim adamları aynı yöntemi kenevir üzerinde de uygulayarak bu bitkiyi yenilebilir kılmayı hedefliyor.

Çiftçi Sam kazandı

ABD ile AB önceki gün organik gıda anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre, bundan böyle ABD ile AB arasında organik gıda sertifikaları karşılıklı olarak tanınacak. Böylece Avrupa'daki 50 milyar dolarlık organik gıda pazarı ABD çiftçisine açılacak.

Devamını Yükle
11