tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.11.2012 11:46:21

2013 bol gollü maçların yılı olacak

ABD'de bulunan Purdue Üniversitesi Tarım Ekonomisi Uzmanı Alan Miller, 2013 yılı itibariyle üreticilerin tohum tedariki için daha yüksek meblağlarda ödeme yapacaklarını, ancak buna karşılık yaptıkları yatırımın karşılığını da daha yüksek alacaklarını söylüyor.

Miller, önümüzdeki yılda spesifik tohum türleri için beklenen fiyat artışları hakkında da ayrıntıları paylaşıyor. Buğday tohumunun yüzde 10'a varan oranda fiyat artışı göstereceğini söyleyen Miller, soya tohumunda yüzde 7-10, mısır tohumlarında ise yüzde 5-7 arasında yükseliş öngörüldüğünü belirtiyor.

Öte yandan Miller, ABD'li tohum tedarikçilerini önümüzdeki günler için hazırlıklı olma konusunda uyarıyor: "Özellikle soya konusuna dikkat etmek gerekiyor. Önümüzdeki bahar ayında üreticiler her zamankinden fazla soya ekimine yönelerek tohum endüstrisini şoka uğratabilirler."

ABD'nin tarım ekonomisindeki bu şok etkilerinin dünya çapında da üreticileri ve tüketicileri etkileyeceğini belirten Miller, doğru yatırım ve kaliteli üretim yapan üreticilerin bu dalgaların üzerine yükselebileceğini söylüyor. Geçtiğimiz yaz ayında ABD'de yaşanan kuraklığın birçok planı alt üst ettiğini belirten Miller, şunları söylüyor: "Bu boyutta bir felaketi kimse beklemiyordu. Yazın yaşanan kuraklık nedeniyle önümüzdeki yıl tohum kalitelerinde sorunlar yaşanma ihtimali de var. Buna karşın önümüzdeki yıl kâr edebilmek için yeteri kadar olanak olduğunu düşünüyorum. Tabii yeni bir kuraklıkla yüzleşmek zorunda kalmazsak..."


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.