tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2012 09:39:57

Biyoteknoloji tohumu fethediyor

Araştırmalarını ABD’deki Teksas Üniversitesi’nde yürüten bilim adamları, bitkilere anacı yoluyla kalıtımsal bir şekilde aktarılan RNA moleküllerinin tohum boyutunu belirlediğini keşfettiler.

İnsanlarda beslenme yoluyla alınan kalorinin yüzde 70-80'ini, proteinlerin ise yüzde 60-70’ini bitki tohumları sağlıyor. Teksas Üniversitesi Bitki Genetiği Profesörü Jeff Chen, tohum üretiminin tarım ve bitki evrimi için çok önemli olduğu söylüyor.

Araştırmacılar, tohum gelişiminin kontrol edilebileceğinin ilk kanıtını siRNA adı verilen “düşük müdahaleci RNA” ile ortaya koydular. Çalışmalar şu anda, siRNA’nın endosperm ve embriyoda ne ölçüde etkili olduğu üzerine yoğunlaşmış durumda.

Yeni buluşların, bilim adamlarına tohum üretimini geliştirecek ve bitki verimliliğini artıracak biyoteknolojik araçlar sağlayabileceği belirtiliyor. Öte yandan, “Ama büyük olan her zaman daha iyi değildir” diyen Chen, siRNA’nın kontrol edilemediği tohumların aşırı büyümeden dolayı çökebileceğini sözlerine ekliyor.

Kaynak: seedquest.com


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.