tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.5.2012 09:41:29

Yeni slogan: "İnsanın doğaya armağanı"

Galler’de bulunan Aberystwyth Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde açılan Ulusal Bitki Fenomiği Merkezi, yeni bitki ve tohumlar geliştirmeyi hedefliyor.

Uzmanlar, Merkez'in iklim değişikliğinin yarattığı küresel zorlukların üstesinden gelebilecek yepyeni bitki çeşitleri geliştirmeyi amaçladığını belirtiyorlar. Toplam 6,8 milyon sterline mal olan tesisin Büyük Britanya'da bulunan en gelişmiş araştırma serasına sahip olduğu belirtiliyor. En modern teknolojiyle donatılmış sera bu açıdan dünya çapında da ilk yedinin içinde. Projenin mimarlarından olan Biyoteknoloji ve Biyoloji Araştırma Konseyi'nden (BBSRC) Prof. Tom Blundell, "Burada elde edilecek buluşlar artan nüfusu beleyebilme gibi tüm insanlığı ilgilendiren sorunlarla mücadeleye katkıda bulunacak" şeklinde konuşuyor.

Merkezde 850 farklı bitki çeşidinin gelişimini an be an gözlemleyecek olan bilgisayar kontrolündeki 10 kamera bulunuyor. Bu sistem, olası faydalı genleri saptama süreçlerini oldukça hızlandırma yetisine sahip. Tesis bünyesinde ayrıca, belli bir coğrafi bölgenin bitkilerdeki biyolojik süreçleri ne yönde etkilediğinin inceleneceği bir laboratuar da bulunuyor.

Artık insana 'doğadan armağan' olarak kabul edilen zenginliklerin yanına, insandan 'doğaya armağan' bitkiler de ekleniyor. Hızla gelişen biyoteknolojinin kazandırdığı yeni ufuklar, insanlığı bekleyen sosyal ve fiziki tehlikelerin de antitezi oluyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.