tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.5.2012 09:41:29

Yeni slogan: "İnsanın doğaya armağanı"

Galler’de bulunan Aberystwyth Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde açılan Ulusal Bitki Fenomiği Merkezi, yeni bitki ve tohumlar geliştirmeyi hedefliyor.

Uzmanlar, Merkez'in iklim değişikliğinin yarattığı küresel zorlukların üstesinden gelebilecek yepyeni bitki çeşitleri geliştirmeyi amaçladığını belirtiyorlar. Toplam 6,8 milyon sterline mal olan tesisin Büyük Britanya'da bulunan en gelişmiş araştırma serasına sahip olduğu belirtiliyor. En modern teknolojiyle donatılmış sera bu açıdan dünya çapında da ilk yedinin içinde. Projenin mimarlarından olan Biyoteknoloji ve Biyoloji Araştırma Konseyi'nden (BBSRC) Prof. Tom Blundell, "Burada elde edilecek buluşlar artan nüfusu beleyebilme gibi tüm insanlığı ilgilendiren sorunlarla mücadeleye katkıda bulunacak" şeklinde konuşuyor.

Merkezde 850 farklı bitki çeşidinin gelişimini an be an gözlemleyecek olan bilgisayar kontrolündeki 10 kamera bulunuyor. Bu sistem, olası faydalı genleri saptama süreçlerini oldukça hızlandırma yetisine sahip. Tesis bünyesinde ayrıca, belli bir coğrafi bölgenin bitkilerdeki biyolojik süreçleri ne yönde etkilediğinin inceleneceği bir laboratuar da bulunuyor.

Artık insana 'doğadan armağan' olarak kabul edilen zenginliklerin yanına, insandan 'doğaya armağan' bitkiler de ekleniyor. Hızla gelişen biyoteknolojinin kazandırdığı yeni ufuklar, insanlığı bekleyen sosyal ve fiziki tehlikelerin de antitezi oluyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.