tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.12.2012 11:34:14

Patatesin moruna!

ABD'nin Colorado Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar kök bitkileri ailesine yepyeni bir ürün eklemeye hazırlanıyor. Yerel bir patates türünden geliştirilerek üretilen "mor patates"e rengini veren özelliklerin beslenme açısından da önem taşıdığının altı çiziliyor.

Güney Amerika'da "mavi patates" olarak da bilinen ve kabuğu ile etindeki koyu renk ile dikkat çeken bu tür, yüksek tansiyon problemlerine ve obeziteye karşı etkili bir gıda seçeneği olarak lanse ediliyor. "Beyaz patates" olarak da tabir edilen geleneksel patatesten farklı olarak "antosiyanin" adı verilen  bir madde içeren mor patates, taşıdğıı antioksidan niteliği pişirildikten sonra daha büyük ölçüde koruyabiliyor.

Köken olarak And Dağları^na uzanan bu türün İskoçya başta olmak üzere serin ve yağışlı iklimiyle Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinde yaygın olarak ekilmeye başlanacağı öngörülüyor. Mor patates yüksek besin değerleriyle yakın gelecekte sağlıklı bir alternatif, uzak gelecekte ise vazgeçilmez bir gıda olacağa benziyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.