tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.5.2012 10:28:40

Avrupa'da Tarım Küllerinden Doğuyor

Thames Nehri, Oxfordshire

İngiltere’de Ulusal Üretici Birliği (NFU), üreticilerin ekonomiye katkısının altını çizmek üzere bir kampanya başlattı. NFU, ülkenin resmi rakamsal verilerine göre tarım ve bahçecilik sektörünün geçtiğimiz yıl yüzde 25’lik bir ekonomik büyüme gösterdiğinin altını çiziyor.

Buna ek olarak denizaşırı daha fazla ürün satışı yaptıklarını vurgulayan üreticiler, bugün itibariyle tarımın İngiltere’nin en büyük dördüncü ihracat sektörü haline geldiğini belirtiyorlar. BBC’den Jeremy Cooke, ekonomik anlamda ciddi bir durgunluğun yaşandığı böylesi bir dönemde söz konusu rakamların dikkate değer olduğunu özellikle vurguluyor.

NFU’nun düzenlediği kampanya dâhilinde, Londra’da bulunan Thames Nehri üzerinde gerçekleştirilecek tekne gezisi ile katılımcıların ülke ekonomisi için önem taşıyan tarım alanlarını gözlemlemesini sağlanacak.

“Tarım bitti” denilen onyılların ardından bugün Avrupa ekonomisinin dayanak noktalarından biri haline gelen tarımsal üretim, İngiltere’de de 10-15 yıl önce “deli dana hastalığı” (BSE) gibi etkenlerle birlikte çöküntüye uğrayan endüstriyi canlandırmayı başarıyor. Modern ve planlı tarımsal üretimin özellikle de durgunluk ve kriz dönemlerindeki istikrarı Türkiye gibi ülkeler için de ilham kaynağı olarak örnek alınmayı bekliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.