tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.9.2012 10:10:55

Banker bitkiler seraları kalkındırıyor

ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri üreticilere beyaz sinek ve diğer zararlılarla baş etmek için "banker bitkiler" yöntemini öneriyor. Bu yöntemle, söz konusu zararlılarla beslenen bazı "avcı" böcekleri bitkinin çevresinde tutmayı amaçlıyor.

Mısır, papaya ya da kimi süs bitkileri yararlı böcekleri barındıran "banker" adaylarının başında geliyor. Avcı böceklerin besinin banker bitkiden aldıktan sonra ortama dağılarak ticari ürünlere saldıran zararlıları bularak etkisiz hale getirmesi bekleniyor.

Ancak bu biyolojik mücadele yöntemini benimserken hem tarımsal ürünü hem de kullanılacak böceği seçerken dikkatli olmak gerekiyor. Yeni hastalıklar taşıyan ya da yayan türlerden uzak durmak gerektiği gibi, avcı böcekler için alternatif yem de bulundurulması öneriliyor.

ABD'de resmi kurumlarca yaygınlaştırılmaya çalışılan yeni yöntem deney safhasını aşarak kimi ticari seralarda kullanılmaya başlandı. Yöntemin ilerleyen dönemlerde yaygınlaştırılması bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.