tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.7.2012 09:51:19

"Pencereler" GDO'ya açılıyor

İngiltere'de transgenik bitkiler üzerine araştırmalarını sürdüren bir grup bitki bilimci, Gates Vakfı'ndan 10 milyon dolarlık bağış desteği elde etti. Bu bağış, Avrupa ve İngiltere'de GDO'lar üzerine yapılan en büyük yatırımlardan birisi olarak gösteriliyor.

BBC'nin haberine göre; Norwich şehrinde bulunan John Innes Merkezi'nde sürdürülen çalışmalar, gübreye ihtiyaç duymaksızın yetiştirilebilecek hububat cinsleri geliştirmeyi amaçlıyor. Özellikle gübre maliyetleriyle mücadele etmekte zorlanan Afrikalı üreticileri baz alan araştırmalardan elde edilmesi beklenen sonuçlar GDO'lu buğday, mısır ve pirinç türlerini kapsıyor. Projenin yürütücüsü Prof. Dr. Giles Oldroyd, alınacak olumlu sonuçların yoksul üreticiler için büyük bir verim artışı sağlayacağını belirtiyor.

Öte yandan İngiltere'deki GDO karşıtları ise transgenik bitkilerden olumlu sonuçların alınması için en iyi ihtimalle onyıllar geçmesi gerektiğini söylüyorlar.

Microsoft firmasının kurucusu ve 2009 yılında dünyanın en zengin kişisi olarak gösterilen Bill Gates'in kurduğu Gates Vakfı 2012 yılı başında da verem, sıtma, AIDS gibi hastalıklarla mücadele için Birleşmiş Milletler'e 750 milyon dolarlık yardımda bulunmuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.