Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Detay | Tarımın gizli gündemi

Bitki beslemede nokta atışı

Bitkilerin beslenme menülerinde ana ve ara çeşitlerden oluşan 16 farklı lezzet bulunuyor. Bu menüyü eksiksiz servis edebilmekse, yapraktan ya da damla sulamadan besin takviyesi ile mümkün.

İberya'nın bereket ambarı

Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenenlerden biri de İspanya. Ancak ülkedeki tarımsal üretim ve ihracat verileri bu duruma ters orantıda gelişiyor.

Organik maddelerle toprakta verim

tarlasera Mayıs sayısında organik maddece zenginleştiren doğal yardımcılar humik asit ve leonarditin verime etkisini inceledi.

Türkiye'nin verim notu zayıf

Türkiye 2014 yılında yedi tarım ürününün üretiminde dünyada ilk sırada yer aldı. Ancak verimlilik konusunda aynı şeyi söylemek güç.

Kocayemiş tarlasera Mart sayısında!

Kocayemiş, dünyada gıda ve dekoratif amaçlı kullanılsa da, Türkiye’de kısıtlı üretimi ve tüketimiyle henüz keşfedilmemiş ürünlerden.

Herkes için mini seracılık

Mini sera çeşitleri, mini serada yetiştirilebilen ürünler ve bu seraların maliyeti hakkında her şey tarlasera Mart sayısında.

Kutuplarda tarımın serüveni

Kuzey Avrupa ülkeleri, devletin sunduğu imkanlar ve teknolojik olanaklar sayesinde sebze-meyve üretiminde gücünün sınırlarını zorluyor.

Üzüm ile rakının ayrılığı

Rakılık üzüm üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan Manisa Sarıgöl’de, rakı üretimindeki düşüşün etkileri üreticiler tarafından da hissedilmeye başladı.

Lezzet arayışı ebedi

Bir kültürün yemek ve beslenme alışkanlıkları, o kültürün kimliğini ortaya koyuyor. İnsanlık tarihi kadar eski olan yemek kültürü insan ilişkilerinin temel unsuru.

Tarım alanları duman altında

Türkiye’nin dört bir yanında da yapılan nükleer, termik ve hidroelektrik santrallere her gün bir yenisi ekleniyor. tarlasera Dicle Vadisi, Karabiga, Akkuyu ve Çukurbağlar'ı incelemeye aldı.

Yedikule Bostanları imara açılıyor

Yedikule Bostanları’nı imara açacak plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

Patatesin yeni rakibi gölevez

Kahramanmaraş’ta yeni bir tarım ürünü türü olan gölevezin ilk demonstrasyon amaçlı ekimleri yapıldı.

Üsküdar'a gider iken!

tarlasera, İstanbul'un son bostanlarından olan Kuzguncuk bostanının yaşadığı yapılaşma tehdidini mahalle sakinleriyle konuştu.

Meclisin tarım mesaisi

Son dönem yasama yıllarında TBMM’ye verilen soru önergelerinin yüzde 3’ü tarım ile ilgili. Aynı dönemde tarım konularında verilen 178 de araştırma önergesi bulunuyor.

GAP'ın kazanımları tehlikede!

30. yılını tamamlayan GAP'ın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı tartışılıyor. Öte yandan GAP bölgesinde hızla artan yapılaşma tarımı tehdit ediyor.

Sancılar Konseyle Diniyor mu?

İlki 2007 yılında kurulan bitkisel ürün konseylerine bir yenisi ekleniyor: Ulusal Patates Konseyi. Peki ürün konseyleri birer kurtuluş mu? Soruları konseylerin kendisi cevaplıyor.

Pirincin ne günahı var?

Tarım ürünlerinin çoğu yüzde 1, pirinç ise yüzde 8 KDV yükü taşıyor. Üreticiler bu eşitsizlikten şikayetçi. Pirinçte KDV sorunu tarlasera Ocak sayısında masaya yatırılıyor!

Buğdayda 'tam' zamanı

Beyaz ekmeğe alternatif olarak sunulan tam buğday ekmeğifırınlarda zorunlu hale geliyor. Ürün, buğdayın kalitesi ve besin değerleriyle ilgili soruları da beraberinde getiriyor.

Devamını Yükle
8