Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Detay | Tarımın gizli gündemi

Uzayan vadeler kriz alarmı veriyor!

Tarımda 18 aya kadar uzayan vadeler her kesim için ödeme güçlüğü yaratıyor. tarlasera, Türkiye tarımının kronik sorunu haline gelen uzayan vadelere karşı çözüm önerilerini uzmanlara sordu.

Kadının emeği çok, adı yok!

Türkiye’deki tarımsal üretimin yarısını kadın emeği var ediyor. İşgücüne katılan her iki kadından birisi tarım sektöründe. Ancak cinsiyet eşitsizliği tarımda da kendini hissettiriyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

tarlasera Mart sayısı raflarda!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera’nın son sayısı raflardaki yerini aldı. Kapak Konusu “Geleceğin Üretim Modeli: Tarım 3.0” olan tarlasera, bu ay okuyucularına bir de mısır posteri hediye ediyor.

Sürprizlerle dolu longan meyvesi

Lezzeti ve besleyiciliğiyle bilinen longan meyvesi Çin’den çıkıp ününü tüm dünyaya duyurdu. Bu göz alıcı meyveye dair ilginç ayrıntıları tarlasera yazarlarından Ramis Dara kaleme aldı.

GDO'yu yeniden tanımlamak gerekli

AB'nin biyogüvenlik mevzuatı Yeni Bitki Islahı Teknikleri'nin de devreye girmesiyle yeni tanımlamalara ihtiyaç duyuyor. tarlasera başyazarı Prof. Dr. Selim Çetiner konuyu geniş kapsamlı ele aldı.

Glifosat dünyanın en yaygın pestisiti

Dünyada en yaygın kullanılan pestisitin glifosat olduğu belirlendi. Yabani ot mücadelesinde kullanılan glifosatın sağlık temelli riskleri ise tartışılmaya devam ediyor.

Altın kaybetti incir kazandı!

Altın madeni projelerinin tehdit ettiği Küçük Menderes tarım ürünlerini korumayı başardı. Dünya incir üretiminin yüzde 8’ini karşılayan bölgedeki mücadeleye tarlasera tanıklık etti.

tarlasera Şubat sayısı raflarda!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera’nın son sayısı raflardaki yerini aldı. tarlasera’nın bu ay bir de hediyesi var: Geçtiğimiz yılın en dikkat çekici haberlerini bir araya getiren Almanak 2015.

Avrupa’da gübre vergisi böyle işliyor

Gübrede KDV yükü yüzde 1'e düşürüldü ama tartışmalar bitmedi. Dünya ülkelerinde ise gübre-vergi ilişkisi örnek uygulamalara sahne oluyor.

Biranın kaderini şerbetçiotu değiştirebilir

Alkollü içkiler yeni yıl zamlarından nasibini aldı. Türkiye'de tüketilen alkolün yüzde 60'ını bira oluşturuyor. Birada kullanılan şerbetçiotu ise Türkiye’de tek bölgede üretiliyor.

Avrupa'nın sarımsak kaçakçıları!

Her yıl pek çok kişi AB ülkelerine tonlarca kaçak sarımsak sokmaya çalışırken yakalanıyor. Vergi ödemeden kazanç sağlamak isteyen bu kaçakçılar arasında gıda patronları bile var.

Yarıyıl tatili stajsız geçecek

Liselerde ilk dönemin son ders zili bugün çalıyor. Türkiye’de mevcut 20 tarım meslek lisesinin öğrencileri için sömestrde staj olanakları kısıtlı.

Tütünde yüz yıllık gerileme

Türkiye bir zamanlar zirveye oynadığı tütünde tam 100 yıl önceki üretim seviyesine kadar geriledi. Rekabetin bitmesi ve yüksek maliyetler son 20 yılda üretimi altı misli düşürdü.

Enginar tükettikçe ucuzlaşacak

Türkiye, enginar üretilen ülkeler arasında kişi başı tüketimin en düşük olduğu ülkelerden biri. Bu da fiyatların hep yüksek seviyelerde kalmasına neden oluyor.

Bostanlar İstanbul’da yıkılıyor, Londra’da kuruluyor

Son 3 yıldır İstanbul’un bostanları sürekli yıkım tehdidi altında. Londra’da ise kentsel tarım alanlarını korumak ve yeniden yaratmak için Şehir Bostanları Projesi başlatıldı.

2015 yılı tarıma bu yenilikleri getirdi

Dünya tarımında 2015 yılı teknolojiye yapılan dev yatırımlarla hatırlanacak. İşte geçtiğimiz yıl tarım dünyasına merhaba diyen yeni teknolojiler.

tarlasera Ocak sayısı raflarda!

Yeni yılın ilk tarlasera’sı raflardaki yerini aldı. tarlasera Ocak sayısı başlattığı tartışma konuları ve incelemeleriyle dikkat çekiyor.

Tarımın zirvesi el değiştiriyor!

DuPont ve Dow birleşme kararı aldı. Birleşmeden doğacak marka, pazar payıyla tarım sektörünün en büyük şirketi olma unvanını elde edecek.

Uçak krizi üretici çocuklarının dilinde!

Uçak krizinin ardından Rusya'ya ihracatın kesilmesi üreticiye pahalıya patladı. Gündemden en çok narenciye ve örtü altı sebze üreticileri ve aileleri etkilendi.

tarlasera Aralık sayısı raflarda!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera'nın Aralık sayısı çıktı. tarlasera artık Migros, Macrocenter ve D&R mağazalarında da okuyusunu bekliyor!

Nüfus istihdamla ters orantılı

Türkiye’de her 5 çalışandan biri doğrudan ya da dolaylı olarak tarımsal istihdamda yer alıyor. Ancak tarımda istihdam eksi yönde ivme kazanmaya devam ediyor.

Yeşilin mikro hali

Ispanak, roka, brokoli gibi bitkilerin henüz tam gelişmeden toplanmasıyla elde edilen mikroyeşillikler olgun versiyonlarına taş çıkartacak cinsten.

Pamuktan mısıra devir teslim

Pamuk eskiden hükmettiği Çukurova ve Ege bölgelerinde yerini mısıra bırakıyor. Mısır çoğu üreticiye aradığı kazancı sağlasa bu durum tekstil sektörünü olumsuz etkiliyor.

Devamını Yükle
8