tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.4.2016

Türkiye buğdayda kırmızı çizgiye yaklaştı!

Türkiye buğdayda kırmızı çizgiye yaklaştı!

Kurak geçen kış mevsimi Türkiye’nin buğday üretimini bu yıl yüzde 4,6 azaltacak. Bu durum, buğdayda sürdürülebilirlik eşiğine yalnızca 400 bin ton kalması anlamına geliyor.

Türkiye’de son yılların en kurak kış mevsimlerinden biri yaşanırken, ülkenin temel tarım ürünü olan buğday üretiminde yüzde 4,6 düşüş bekleniyor. Bu yılki üretim buğdayda sürdürülebilirlik sınırı olan 19 milyonun yalnızca 400 bin ton üzerinde!

Düşüşün merkezi İç Anadolu

Türkiye’nin her bölgesinde yetişen ve temel tarım ürünü statüsünde olan buğdayın üretiminde bu yıl yaşanan düşüş alarma veriyor. Yüksek sıcaklıklar ve sınırlı yağış miktarı ile geçen kış mevsimi gerilemeye yol açan etken olarak gösteriliyor. Üretimdeki düşüşün merkez üssü ise İç Anadolu bölgesi.

Üretim ortalamanın 1 milyon altında

Ulusal Hububat Konseyi’nin (UHK) yayınladığı rapora göre Ekim 2015-Mart 2016 dönemimdeki yağış miktarı uzun yılların ortalamasının gerisinde kaldı. Bu durumun buğday üretimine doğrudan yansıması ise kaçınılmaz. Tahminlere göre bu yıl toplam buğday üretimi 19 milyon 413 bin tonda kalacak. Bu miktar, Türkiye’nin buğday üretim ortalaması olan 20 milyon 355 bin tonun neredeyse 1 milyon ton altında.

Ekim alanları da kritik eşikte

UHK’den yapılan açıklamaya göre ülke genelinde buğday ekim alanlarının genişliği de kritik eşiğin civarında seyrediyor. Türkiye’nin buğday ekim alanlarının yıllara göre ortalama genişliği 8 milyon hektar. Buğdayda sürdürülebilirliğin sağlanması ve ürünün stratejik konumunun riske girmemesi için için 8 milyon hektar arazi ve 19 milyon ton rekolte ortalamasının korunması gerekli.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.