tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.6.2016

Nitratlı gübreler yasaklandı, şimdi ne olacak?

Nitratlı gübreler yasaklandı, şimdi ne olacak?

Patlayıcı yapımında kullanıldığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübrelerin satışı yasaklandı. Bitki besleme sektörü tarımın yasaktan etkileneceğinden endişeli.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bomba yapımında kullanıldığı gerekçesiyle nitrat içeren bitki besleme ürünlerinin satışını yasakladı. Piyasada bulunan nitratlı gübreler ise toplatılmaya başladı. Bitki besleme sektörü tarımın yasaktan etkileneceğinden endişeli.

“Terör saldırıları sonrası bu ürünlerin satışının tamamen durdurulmasının elzem olduğu görüldü” diyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hali hazırda piyasada bulunan 64 bin ton nitratlı gübrenin ise toplatıldığını belirtti. Satışlarla ilgili yetkili kuruluş ve firmalarla görüşmeye devam ettiklerini söyleyen Çelik, “Alternatiflerle ilgili çalışmalar sürüyor” dedi.

Damarlardan biri koparılmış oldu

tarlasera’nın görüştüğü Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Genel Sekreteri Sebahattin Emül, yasakla birlikte bitki beslemenin damarlarından birinin koparılmış olacağını söylüyor. Emül, “Eğer bir tek canı kurtaracaksa son derece yerinde bir karar. Ama diğer taraftan tarım sektörünü son derece olumsuz yönde etkilenecek. Bir kısım ürünlerin fiyatları pahalılaşacak” şeklinde konuşuyor.

Yaz aylarında alternatifi yok

Nitratın buğday ve çay gibi ürünlerde yeşil aksam için çok önemli olduğunu söyleyen Emül, “Buna direkt alternatif olabilecek bir ürün yok. Üre gübresi ya da amonyum sülfat özellikle yaz aylarında kullanamazsınız. Şimdi mecburen nitratlı gübreler bunlarla ikame edilmeye çalışılacak” diye konuşuyor.

nitratli-gubreler-yasaklandi-simdi-ne-olacak3.jpg

Torbalara çip bile takılsa önüne geçemezsiniz

“Daha önce bin bir çeşit tedbirler alındı. Nitratlı gübre karneye bağlandı, bir torba dahi alacak olsanız TC numarası, Tarım İl Müdürlüklerinden belge, Ziraat Odalarından belge istendi” diyen Emül, “Varsayalım ki bütün torbalara çip taktılar. Terörist gübreyi alıp tarlaya kadar götürür, sonra başka bir torbaya doldurur, yine patlayıcı yapar. Eğer bir kişinin ölmesine mani olacaksa elbette yasaklansın. Ama bu konuda polisiye çözümlerin daha doğru olacağını düşünüyorum” diyor.

Türkiye’de gübrelerin 3’te 1’i nitrat içeriyor

Geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan genelge ile nitratlı gübrelerin ambalajsız ve perakende satışı durdurulmuştu. Türkiye tarımında kullanılan bitki besleme ürünlerinin üçte birinden fazlasını oluşturan nitratlı ambalajların ise renginin değiştirilmesi kararlaştırılmıştı.

Çeltik dışında tüm bitkilerde kullanılıyor

Türkiye’de 2015 sonu itibariyle yılda toplam milyon tona yakın bitki besleme ürünü kullanılıyor. Bunun 1,5 milyon tonunu amonyum nitrat içeren gübreler oluşturuyor. Yüzde 33 azot içeriğiyle amonyum nitrat çeltik dışındaki tüm tarla bitkilerinde, yazlık-kışlık sebzelerde ve her tür meyve ağacında kullanılıyor.

nitratli-gubreler-yasaklandi-simdi-ne-olacak2.jpg

Teksas faciasına yol açmıştı

Bitki gelişiminin en önemli yardımcılarından olan amonyum nitrat, belli kimyasal işlemlere tabi tutulmadığı sürece herhangi bir tehlike oluşturmuyor. Ama bu işlemler uygulandığında tehlikeli bir patlayıcıya dönüşüyor. Dinamit yapımında da kullanılan bu maddenin son aylarda gerçekleşen pek çok bombalı saldırıda kullanıldığı görüldü.

Amonyum nitrat tarihteki en büyük sanayi kazalarından birine de yol açmıştı. ABD’nin Teksas eyaletinde 1947 yılında gerçekleşen ve 581 kişinin ölümüne yol açan patlama, 2,1 bin tonun üzerinde amonyum nitrat yüklü SS Grandcamp gemisinde başlayan yangın sonucu gerçekleşmişti.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.