tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.5.2016

Leicester hem ligde, hem tarımda şampiyon!

Leicester hem ligde, hem tarımda şampiyon!

Bu sezon kazandığı Premier Lig şampiyonluğu ile büyük sürpriz yapan Leicester City, İngiltere’de tarımın kalbinin attığı şehir olarak biliniyor.

Avrupa futbolunda bu yılın sürprizi Premier Lig şampiyonluğunu kazanan Leicester City oldu. Yakaladığı başarı ile tarihe geçen bu mütevazı kulüp, aynı zamanda dikkatleri güçlü tarım ekonomisiyle bilinen Leicester şehrine çekti.

İngiltere haritasının tam ortasında bulunan Leicester, İngiltere’nin en büyük 11. şehri. Şehrin bağlı olduğu Leicestershire kontluğu toplam 600 binlik bir nüfusa sahip. İngiltere’de Leicester denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri tarım. Tarihten beri başta hayvancılık olmak üzere Britanya adasında tarım faaliyetinin merkezlerinden biri Leicester.

İngiliz Tarım Devrimi’nin başladığı şehir

18. yüzyılda yaşamış olan tarım bilimcisi Robert Bakewell, Leicester şehrinin gurur kaynaklarından biri. 1600’lerin ortalarından 1800’lere kadar süren İngiliz Tarım Devrimi’nin baş figürlerinden biri olan Bakewell, seçici üreme yöntemini ülkede ilk uygulayan isim.

Ülkenin tahıl deposu

Britanya adasının denize en uzak bölgelerinden biri olan Leicester’da sulama, şehrin içinden geçen Soar ve Trent nehirlerinden sağlanıyor. 8 bin hektara yakın alanda hayvansal ve bitkisel üretim yapılan şehirde en geniş alanı arpa tarlaları kaplıyor. Yetiştirilen diğer tarım ürünlerinin başında ise buğday, fasulye ve patates geliyor.

Muz virüsü Leicester Üniversitesi’nde keşfedildi

Genetik ve Biyoloji bölümleriyle dikkat çeken Leicester Üniversitesi’nin tarımsal araştırmalar konusunda önemli bir imzası bulunuyor. Muz bitkisinde görülen BSV virüsünün ilk keşfedildiği yer olan Leicester Üniversitesi, moleküler biyoloji alanında ülkenin sayılı üniversitelerinden.

leicester-hem-ligde-hem-tarimda-sampiyon2.jpg

Meyve suyu ihraç ediliyor

Şehrin en önemi gelir kaynaklarından biri de meyve suyu üretimi. Salatalıktan güle kadar pek çok üründen doğal meyve sulu elde edilen Belvoir Meyve Bahçeleri, yurtdışına yaptığı hatırı sayılır ihracat ile de adından söz ettiriyor.

Avrupa’nın en büyük kapalı sebze-meyve hali

Şehri tarım adına özel kılan en önemli şey ise Leicester Hali. Şehrin ünlü saat kulesinin yanı başında haftanın 6 günü kurulan hal, Avrupa’nın en büyük üstü kapalı açık sebze-meyve hali olma unvanını elinde bulunduruyor. Sebze-meyve ürünleri dışında süs bitkilerinden hazır gıda ürünlerine; hatta giysi, hediyelik eşya ve ikinci el kitaplara kadar pek çok ürünün satıldığı Leicester Hali şehrin gezip görülmeye değer duraklarından biri.

Çifte şampiyon!

Leicester City önümüzdeki sezon 132 yıllık tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek. Bugünlerde takımlarının yakaladığı başarının tadını çıkaran Leicester şehri sakinleri ise tarımdaki şampiyonluklarının yanına sportif başarıyı eklemenin gururunu yaşayacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.