tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.5.2016

tarlasera Mayıs sayısı raflarda!

tarlasera Mayıs sayısı raflarda!

tarlasera Mayıs sayısı raflarda yerini aldı. Kapak ve Detay konularıyla ilgi çeken tarlasera’nın bu ayki hediyesi ise Şeker Pancarı Cep Kitapçığı.

Geçtiğimiz Kasım ayında Suriye’de Rusya uçağının düşürülmesinin ardından çokça söz söylendi, çokça yeni gelişme yaşandı. Politik olan hiçbir şey yaşamın bütününde bir şeyleri etkilemeksizin tarihin sayfalarında eriyip gitmiyor. Hele de -en azından modern dünyada- ekonomi-politiğin doğrudan bir parçası olan tarımda bu daha da geçerli.

Krizin tetiklediği ihracat ambargoları tüm bu sözler arasında en çok yer bulan konulardan biri oldu. Bugünlerde ise sözlerin, fikirlerin, tahminlerin gerçeklik testinden geçtiği bir süreç başladı. İhracat krizi Türkiye’nin tarımsal ihracatının lokomotif ürünü domates başta olmak üzere tarım paletinin geniş bir yüzeyinde etkisini iyice hissettirdi.

Ancak sorun ne kadar derin yaşansa da, şartlar ne kadar zorlaşsa da, yaşam da kendine akacak bir kanal buluyor tarım da. tarlasera Mayıs sayısı Kapak Konusunda ihracat krizi ile birlikte önemi daha da artan alternatif dış pazarları inceliyor. Alternatif pazarlar aslında yalnızca kriz dönemlerinin konusu değil. tarlasera için de hiçbir zaman öyle olmadı. Ancak Uzak Doğu’ya kadar uzanan ve bugün tabir yerindeyse “ciddiye binen” alternatif dış pazar arayışları ve olanaklarına derinlemesine bir bakış için Kapak Konumuzu incelemenizi öneririz.

Bu sezon fiyatları 8 TL’ye kadar düşen fındıkta uzun süredir fiyat tahminlerinin yarattığı spekülasyon tartışma konusu. Son olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın müdahale ettiği konuda sektörün aktörleri farklı görüşlere sahip. tarlasera Mayıs sayısı bu görüşleri bir araya getiriyor ve fındığın geleceğini masaya yatırıyor.

Bahar mevsimi çoğu meyve ürününde hasat heyecanının yaşandığı aylar. Bu heyecana gölge düşüren başlıca faktör ise don olayları. Bu yıl da pek çok üretici donun yarattığı zarardan kaçamadı. Ancak tıpkı deprem gibi, don da doğanın bir gerçeği ve onunla mücadele için erken önlem öncelikli görev. tarlasera bu ay donla mücadelenin püf noktalarını paylaşıyor.

tarlasera bu ay tarlaçio işbirliği ile hazırladığı Zirai Hava köşesini de okuyucularıyla buluşturuyor. Yaptığı noktasal hava durumu tahminleriyle üreticilere gübreleme, ilaçlama ve sulama gibi konularda tavsiyelerde bulunan tarla.io verileri ile hazırlanan Zirai Hava sayfalarında ısı, rüzgar, yağış ve güneş ışığı miktarı gibi tarım için hayati faktörler bölgelere göre değerlendiriliyor.

Tarım ürünleri değer kantarına konulduğunda bir yanda gıda endüstrisinin vazgeçilmezi olan tahıllar, bir yanda ise pazar/ihracattaki ağırlıklarıyla öne çıkan sebze-meyve ürünleri var. Diğer yanda ise sınırlı sayıda üretilen, ama bazen petrolden bile daha pahalı olabilen özel ürünler… Safrandan trüf mantarına, fiyatlarıyla el yaktığı kadar merak da uyandıran bu ürünlerin öyküsünü tarlasera anlatıyor.

tarlasera Röportaj sayfalarının bu ayki konuğu tarım alanında gerçekleştirdiği yatırımlarıyla dikkat çeken Aydonat Atasever var. Kariyerinde Uzman TV, GittiGidiyor gibi projelerin imzası bulunan Atasever, kendisi gibi farklı sektörlerden gelip tarıma adım atan girişimcilere tavsiyelerini aktarıyor.

tarlasera’nın bu ay okuyucularına bir de hediyesi var! Derginizle birlikte ücretsiz olarak edineceğiniz Şeker Pancarı Cep Kitapçığı ürüne dair pek çok ilgi çekici bilgi içeriyor.

Sayfalarını keyifle çevireceğiniz tarlasera size en yakın Migros, Macrocenter ve D&R mağazalarında ve seçkin kitabevlerinde. tarlasera’yı her ay düzenli olarak masanızda görmek için ise hemen şimdi abone olabilirsiniz. Bunun için yalnızca birkaç dakika sürecek Abonelik işlemlerini yerine getirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.