tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.4.2016

Kota yükseldi, pancar kendi payını korudu

Kota yükseldi, pancar kendi payını korudu

Şeker Kurumu, Türkiye’nin şeker kotasını 2 milyon 650 bin tona yükseltti. Artışın yüzde 90’ı şekerpancarında değerlendirilecek. Gerekçe ise şeker talebinin artması ve üretimdeki düşüş.

Şeker Kurumu, Türkiye’nin şeker kotasının 150 bin ton arttırıldığını açıkladı. Yüzde 6’lık bu artışla toplam şeker kotası 2 milyon 650 bin tona ulaştı. 150 bin tonun 135 bini şekerpancarı, 15 bin ton ise nişasta bazlı şekerler için kullanılacak.

Yurtiçi şeker talebi arttı

Şeker Kurumu’ndan yapılan açıklamada, ülke içi şeker talebinin artması ve üretimde iklim koşullarından kaynaklı düşüşün kararda etkili olduğu belirtiliyor. Açıklamada, “Gerek son iki pazarlama yılında iklimsel koşullara bağlı olarak gerçekleşen üretim düşüklüğünden kaynaklanan tedbirler, gerekse de pancar taban fiyatındaki artışın çiftçilerimizin pancar ekimine ilgisini artıracağına yönelik beklentiler ele alındığında bu kota artışı oldukça önem taşıyor” deniliyor.

Düşen polar değerleri etkili oldu

Şekerli mamul sanayisinin ticaret hacminin genişlemesi ile talebin büyüdüğünü dile getiren Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin, “Diğer taraftan pancarın polar değerinde düşüşler yaşandı. Bu da üretimin tahminlerin altında gerçekleşmesine neden oldu. Aynı darboğazın 2016-17’de tekrarlanmaması için A kotasını revize ettik” açıklamasını yaptı.

Üretim 1 milyon ton artacak

Türkiye’nin şeker kotası geçtiğimiz Temmuz ayında 2,5 milyon ton olarak belirlenmişti. Yeni yıl ile birlikte yeniden gündeme gelen Şeker Kanunu ve nişasta bazlı şekerin kotasının arttırılacağı söylentileri şekerpancarı üreticilerinin tepkisini çekmişti.

NBŞ oranı korundu

Nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) mevcut kotası yüzde 10. Şeker kotasındaki yeni artış bu oranı koruyor. Kota artışından şekerpancarı yüzde 90 oranında yararlanırken, NBŞ ek kotanın yüzde 10’undan faydalanacak. Yeni kota ile birlikte şekerpancarı üretiminin geçen yıla oranla 1 milyon ton artması bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.