Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Kuraklık İspanya’da zeytini vurdu

Aşırı sıcaklık ve yağış eksikliği, İspanya'nın doğal su rezervlerinin seviyelerinde çarpıcı bir düşüşe yol açıyor. İspanya'nın zeytinyağı üreticileri, yaşanan kuraklıktan büyük hasar görürken bunun şimdiye kadar yaşanan en kötü kuraklık olduğu belirtiliyor.

Geçmişin bitkileri geleceğe çözüm oluyor

İklim krizinin etkileri daha keskin hale geldikçe, dünyanın dört bir yanındaki üreticiler, eski mahsulleri yeniden keşfediyor. Aynı zamanda kuraklık veya salgın hastalıklar karşısında daha dayanıklı olabilecek yeni genotipler geliştiriliyor.

Robotlar gıda israfının önüne geçiyor

Tarımda iş gücü sıkıntısına çözüm olarak geliştirilen akıllı robotlar, meyvelere zarar vermeden ve üreticilere kolaylık sağlayarak gıda israfını önlemeyi hedefliyor. Ayrıca robotların her hasat döneminde heba olan 30 milyar doları da kurtarabileceği düşünülüyor.

Çin, Afrika’yla tarım ilişkilerini geliştiriyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerinden tarım ve gıda ürünleri ithalatının Çin ve Afrika halkına somut faydalar sağlayacağını bildirdi.

Fransa kuraklığın etkisini azaltmaya çalışıyor

Fransa, rekor düzeye ulaşan kuraklığın etkisini azaltmak için kriz ekibi kurdu. Alınan önlemlerle bu yazın dördüncü sıcak hava dalgasına hazırlanılıyor.

Gübre kıtlığına alternatif çözüm

Ukrayna savaşının gübre kıtlığına yol açması ve fiyatların yükselmesi kimyasal gübrelerin yerine yeni alternatiflerin ortaya çıkmasına neden oldu. Öyle ki son zamanlarda idrarın gübre olarak kullanılması daha fazla ilgi görmeye başladı.

İlk tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı

Tahıl taşıyan ilk gemi, Rusya ile anlaşma kapsamında Ukrayna limanından ayrıldı. 2 Ağustos’ta geminin İstanbul’da olması bekleniyor.

Isınan dünyaya uygun tohum çeşitleri aranıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliği, nüfus artışı, kuraklık gibi sorunlar, dirençli buğday ve arpa çeşitlerine ihtiyaç doğuruyor. Hollandalı bilim insanları “Daha sıcak bir dünyada herkese yetecek besini nasıl sağlarız?” sorusuna yanıt arıyor.

Karpuzu getiren ev sahibi oluyor

Çin’de emlak şirketleri ellerinde kalan konutları satmak için ilginç yöntemler deniyor. Bir emlak şirketinin karpuz karşılığında ev satışı yapması en dikkat çeken yöntemler arasında.

Üreticilerden hayvan gübreli protesto

Hollanda’da farklı kentlerdeki üreticilerin hükümetin tarım ve çevre politikaları protestosu devam ediyor.

Çin tarım arazilerini korumak için kolları sıvadı

Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı, yaptığı açıklama ile ülkenin tarım arazilerini korumak için yeni bir adım daha atarak Tarım Arazisi Koruma Yasası hazırlığını hızlandıracaklarını bildirdi.

Ukrayna tahıl ihracatı için garanti istiyor

Ukrayna Tahıl Birliği (UGA) Başkanı Mykola Gorbachov, Londra’da gerçekleştirilen Uluslararası Tahıl Konseyi Konferansı’nda yaptığı açıklamada Rusya, Türkiye ile bir anlaşma imzalasa da hiçbir şirketin tahılını yüklemeyeceğini vurguladı.

Birleşik Krallık tarımda Hollanda’nın izinde

Birleşik Krallık, sürdürülebilir küresel tarım ve gıda için Hollanda ile yakın temaslar kurmaya başladı. Bu iş birliğiyle tarım teknolojilerinde yeni fırsatlar hedeflenirken, Birleşik Krallık Tarım Teknolojisi Merkezleri ile Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi’nin (WUR) arasındaki ortaklığı

Tarım emtiaları düşüşte

Para politikası sıkılaşmasının ekonomik büyümeyi yavaşlatacağına dair endişeler nedeniyle emtia piyasası geçen hafta girdiği toparlanma eğilimine ara verdi. Tarım emtialarına da düşüş eğilimi hâkim oldu.

Rusya tahıl ihracatına şart getirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz ile yaptığı görüşmede, yaptırımların kaldırılması halinde gıda krizinin çözümüne katkı sağlayabileceklerini söyledi.

Bitkisel et pazarı büyüyor

Küresel ısınma, su ve hava kirliliği gibi sorunlara çözüm arama yolunda geliştirilen bitkisel et üretimi, teknoloji, artan tüketici ilgisi ve teşvikler sonucunda dünyada hızla yükselişe geçiyor.

Okyanuslar tarım alanına dönüşebilir

Siemens, okyanus tabanındaki biyosferlerde mahsul yetiştiren bir girişim olan Nemo's Garden ile iş birliği yapmaya başladı.

Dünya tarım haritası yeniden tasarlandı

Bilim insanları verimi en üst düzeye çıkarmak ve çevresel etkiyi en aza indirmek için dünyadaki başlıca gıda ürünlerinin nerede yetiştirilmesi gerektiğini gösteren bir harita çıkardı.

ABD narenciyede yeni gen arıyor

ABD’de narenciye üretimine darbe indiren ve tehdit etmeye devam eden narenciye yeşillendirme hastalığı ülkeyi çözüm yolu aramaya itiyor. Bilim insanları hastalığa dayanıklı genlere sahip yeni bitkiler üzerine çalışmalarını yürütüyor.

Evler mısır sapıyla ısınacak

Kuzey Amerika’da mısır sapları doğal gaza dönüştürülüyor. Kısa sürede 5 bin evin ısıtma ihtiyacının karşılaması beklenen uygulama şimdiden dikkat çekmeye başladı. Bu uygulama aynı zamanda gübre görevi gören humus oluşumuna da yardımcı oluyor.

Biyoteknolojik buğdaylar sahalara iniyor

CRISPR teknolojisiyle üretilen bir buğday çeşidi Avrupa’da ilk kez saha denemeleri için toprakla buluşacak. Çeşidin başarısı, buğdaydan üretilen gıdaların yüksek ısılarda kanser yapıcı özellikler edinmesinin önüne geçecek.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Uçan hasat robotları bahçelere iniyor

İsrail’de bir tarım teknolojileri firmasının geliştirdiği Flying Autonomous Robot (Uçan Otonom Robot) drone benzeri hasat aygıtlarıyla hasadın en zorlu meyveleri toplamayı başarıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Devamını Yükle
11