tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.10.2022

Rusya çekildi fiyatlar artışa geçti

Rusya çekildi fiyatlar artışa geçti

Tahıl Koridoru Anlaşması Rusya Savunma Bakanlığı tarafından askıya alındı, buğday fiyatları artışa geçti.

Rusya, 29 Ekim’de Ukrayna’dan tahıl çıkışını sağlayan anlaşmayı askıya aldığını duyurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada "İngiliz uzmanların katılımıyla Karadeniz Filosu gemilerine ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamada yer alan sivil gemilere karşı terör eylemi gerçekleştirdiği" belirtildi. Terör eylemini göz önünde bulunduran Rus tarafı, Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin çıkışına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına katılımını askıya aldı.

Buğday fiyatları tavan yaptı

Chicago Ticaret Borsası'nda buğday vadeli işlemleri yüzde 5,4 artışla 8,7 dolara yükseldi. Buğday fiyatlarının yanı sıra mısır fiyatları da kile başına yüzde 2,2 artarak 6,96 dolara yükseldi. Küresel tedarik endişelerinin azaltılması amacıyla Birleşmiş Milletler, Türkiye ve Ukrayna, anlaşmanın devamına yönelik olarak bugün 16 geminin anlaşma kapsamında ilerlemesini sağlayacak bir hareket planı oluşturdu. BM Sözcüsü, Türk ve BM ekiplerinin Karadeniz tahıl anlaşması kapsamında gemi denetimlerine yeniden başlandığını duyurdu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.