tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.07.2022

Isınan dünyaya uygun tohum çeşitleri aranıyor

Isınan dünyaya uygun tohum çeşitleri aranıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliği, nüfus artışı, kuraklık gibi sorunlar, dirençli buğday ve arpa çeşitlerine ihtiyaç doğuruyor. Hollandalı bilim insanları “Daha sıcak bir dünyada herkese yetecek besini nasıl sağlarız?” sorusuna yanıt arıyor.

Tahıl grubu insanlar ve hayvanlar için gıda sisteminin temelini oluşturuyor. İklim değişikliğinin etkileri hâlihazırda bu bitkilerin gıda üretme kabiliyetini azaltıyor. Hollandalı bilim insanları tarafından gıda krizine yol açan olayların gelecekte daha sık yaşanacağı öngörülüyor. Yüksek stres altında gıda mahsullerinden verim alabilmek için dünyanın her yerinden farklı buğday ve arpa çeşitlerini, kontrollü bir ortamda farklı sıcaklık dalgası ve kuraklık seviyelerine maruz bırakarak çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bu sürecin çok uzun yıllar sürebileceği de vurgulanıyor.

Her şeyi yapabilen bir çeşit mümkün olmayabilir

Verimi yüksek tutmak bitkide sağlıklı kökler gerektiriyor ve birçok arpa türü kuru toprakta iyi gelişemiyor. Yeni çeşit geliştirmelerinde yer alan bilim insanlarından biri olan Viola Willemsen, en dirençli kök sistemlerinin genetik özelliklerini belirlemeyi amaçladıklarını ve ellerinde bulunan varyantların tüm dünyada farklı rakımlardan, farklı iklimlerden ve farklı sıcaklıklardan toplandığını söylüyor. “İklim değişikliğiyle başa çıkmaya çalışırken, şimdi olduğu gibi verimli ve kaliteli tahıllar bulabilecek miyiz?” sorusu da cevabı en fazla merak edilen konular arasında. Bu noktada Willemsen, her şeyi yapabilen bir çeşidi bulmanın muhtemelen mümkün olmayacağını vurguluyor. 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.