tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.12.2022

Tarım atıkları inşaata giriyor

Tarım atıkları inşaata giriyor

Gana’da yenilebilir, çevreye ve sağlığa zararsız tarım atıkları, inşaat sektörüne hayat veriyor. ABD'li araştırmacılarla ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucu Hindistan cevizi ve soya atıklarından yapı malzemeleri üretilmeye başlandı.

Doğal kaynakların aşırı ve bilinçsiz kullanımı küresel anlamda doğaya ve yaşam döngüsünü sürdürmeye çalışan tüm canlılara ciddi zararlar veriyor. Günümüz dünyasında, doğal atıklardan üretilen yapı malzemeleri hem ekolojik hem de sosyal açıdan çok önemli bir yer tutuyor. Çevre dostu üretimi mümkün kılan biyo bazlı yapı malzemeleri bir süredir farklı sektörler tarafından kullanılıyor. Gana'nın başkenti Akra’da ise Hindistan cevizi kabuğu lifleri ve soya atıkları gibi tarımsal ürün atıklarının sürdürülebilir yapı malzemesi olarak kullanılması için çalışmalar yürütülüyor. Tarımsal atıkları uygun fiyatlı biyo bazlı yapı malzemelerine ve su kalitesini artıran arıtma sistemlerine dönüştüren Willow Technologies’in çalışmaları, atıkların üretimdeki kullanım potansiyelini ortaya koyuyor ve sürdürülebilir dünyaya ilham oluyor.

biometrial-brick.jpg

Maliyetleri aşağı çekmek için bir fırsat

Tarım atıkları ve yenilenebilir biyo bazlı malzemelerle çalışan Willow Technologies’in kurucusu Mae-ling Lokko, bilindik üretim biçimlerini değiştiriyor. Ekolojik tasarım ve yenilenebilir biyo bazlı malzemelerin geliştirilmesi üzerine çalışan Lokko, 2016’da Akra’daki Chalewote Sokak Sanatı Festivali’nde AMBIS Hindistan Cevizi Duvarını sergiledi. Lokko’nun “İleri Dönüşüm Pavyonu” adını verdiği bu panellerin yapımında hindistan cevizi kabuğuna ek olarak geri dönüştürülmüş çuval bezleri üzerine preslenmiş soya bağlayıcılar, petrol varillerinden elde edilen plastik atıklar ve reklam panolarından geri dönüştürülen atıklardan yapılan malzemeler de kullanıldı. Araştırmacılar, Hindistan cevizi kabuğu panellerinin üretimde maliyeti aşağı çekmek için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor. Bu türden çalışmalar, dünyanın sorunları ile paralel artış gösteriyor. Daha önce yine Mae-ling Lokko ve beraberinde çalışan bir ekip, geri dönüştürülmüş kağıt, un ve nişasta ile yapılmış paneller inşa etmişti. Biyo bazlı malzemeler konusunda uzmanlaşan bu ekip, çevreye ve sağlığa zararsız tarım atıklarının inşaat sektöründe kullanılabilirliğini ortaya koyan çalışmalarını sürdürüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.