tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.08.2022

Fransa kuraklığın etkisini azaltmaya çalışıyor

Fransa kuraklığın etkisini azaltmaya çalışıyor

Fransa, rekor düzeye ulaşan kuraklığın etkisini azaltmak için kriz ekibi kurdu. Alınan önlemlerle bu yazın dördüncü sıcak hava dalgasına hazırlanılıyor.

Fransa ulusal hava durumu ajansı Meteo France, bu yıl Fransa’da 1958 yılından beri yaşanan en şiddetli kuraklığın yaşandığını ve kuraklığın ayın ortasına kadar daha da kötüleşmesinin beklendiğini açıkladı. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne'nin ofisi, köylere kamyonla su dağıtılması, devlet tarafından işletilen EDF'nin nükleer enerji üretimini durdurması ve mahsullerin strese girmesine neden olan kuraklıkla mücadele etmek için bir kriz ekibi kurdu. Ayrıca var olan suyu korumak amacıyla Fransa’nın neredeyse tamamında su kullanım kısıtlaması getirildi.

Mısır hasadında yüzde 18.5 azalma görülecek

Ulusal Çiftçi Sendikaları Federasyonu yaptığı açıklamada, kuraklık nedeniyle yem sıkıntısının önümüzdeki aylarda süt sıkıntısı yaşanabileceği anlamına geldiğini belirtti. Fransa Tarım Bakanlığı ise bu yıl hava koşulları nedeniyle mısır hasadının 2021'e kıyasla yüzde 18.5 daha düşük olacağını öngörüyor. Nükleer operatör EDF, Garonne'daki yüksek nehir sıcaklıkları nedeniyle güneybatı Fransa'daki tesiste elektrik üretimini azaltırken, Rhone nehri boyunca reaktörler için sürekli uyarılar yayınlıyor. Avrupa, enerji kriziyle karşı karşıya kalırken, 56 reaktörün yarısındaki korozyon sorunları ve uzun süreli bakım kapasitesini azaltan sıcak hava, tesisin sorunlarını daha da ağırlaştırıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.