tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.11.2022

Buğday müze arşivlerinden tarlaya iniyor

Buğday müze arşivlerinden tarlaya iniyor

FAO, 2050 yılına kadar artan dünya nüfusuna bağlı olarak yüzde 60 daha fazla gıda üretilmesi gerekeceği tahmininde bulunuyor. Bundan hareketle bilim insanları, dayanıklı ve mevcut koşullara uyum sağlayabilen mahsul çeşidi arayışına girdi.

Bilim insanları, dünyada kritik öneme sahip mahsullerden biri olan buğday için çalışmalar yürütüyor. Kuraklık ve aşırı sıcaklık gibi hava koşullarına dayanıklı buğday çeşitlerinin yıllık verimi artırabileceğine inanıyor. Küresel iklim değişikliğinin etkilerine çözüm bulmak amacıyla, bilim insanlarından oluşan bir ekip eski müze arşivlerini inceliyor. Londra Doğa Tarihi Müzesi'nin arşivleri, yaklaşık 12 bin buğday örneğine ev sahipliği yaparken, araştırmacılar daha sert çeşitlerin genomlarını sıralamaya çalışıyor. Dünyanın sıcak ve kuru bölgelerinden gelen yabani buğday örneklerinden elde edilen genomların, daha dayanıklı çeşitlerin üretilmesine yardımcı olabileceği tahmin ediliyor.  John Innes Center'da çalışan bilim insanlarının, benzer düşüncelere sahip araştırmacılardan oluşan uluslararası bir ekiple iş birliğinden elde edilen, asırlık buğday çeşitleriyle modern buğday çeşitlerini melezleme çalışmalarının başarılı olduğu belirtiliyor.

 bugday.jpg

Yükseklik azaltıcı gen keşfedildi

Bilim insanları, buğday tohumlarının toprağın daha derinlerine ekilmesine izin veren bir yükseklik azaltıcı gen (Rht13) keşfetti. Bu keşfin bitki köklerinin daha fazla neme erişmesini sağlayacağı düşünülüyor. Detayları Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayınlanan çalışmaya göre, üreticilere iklime daha dayanıklı buğday yetiştirmelerine olanak tanıyan bir genetik belirteç sunulabilecek. Bilim insanları, yeni araştırmalar ve keşiflerle, üreticilerin bitki üzerine kumar oynamak zorunda kalmayacakları bir üretim süreci geçirebileceklerine inanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.