Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Röportaj | Tarım ve gıdanın aktörleri

Bitki biliminde entegrasyon sürecini yakalamamız gerek

Yüksek öğrenimini Belçika’da sürdüren moleküler biyolog Balkan Canher, yurtdışında akademik ve profesyonel kariyer yapmak isteyen ziraat ve biyoloji öğrencileriyle deneyimlerini paylaştı.

ZMO Başkanı Özden Güngör: Mühendislerin sorunu istihdam

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, üreticinin üretim süreçlerinden kopmasının ziraat mühendislerine olan ihtiyacı da olumsuz yönde etkilediğini söylüyor.

İnternet sektöründen tarıma uzanan yol

Kariyerinde Uzman TV, GittiGidiyor gibi projeler olan yatırımcı Aydonat Atasever, tarım alanına adım atarak yaptığı yatırımları ve sektöre dair görüşlerini tarlasera ile paylaştı.

Tarım makinelerinde dijital devrime doğru

tarlasera’nın görüştüğü Avrupa Tarım Makineleri Birliği Genel Sekreteri Ulrich Adam, “Üreticilerin hassas tarım uygulamalarına gerekli yatırımı yapmaları sağlanmalı” diyor.

Tarımın geleceği bitkilerin tarihinde gizli

Bitkilerin En Güzel Tarihi kitabının yazarı Prof. Dr. Michel Mazoyer, “Tüm insanlığı doyurabilecek ve sürdürülebilir verim anlayışıyla dünyayı güzelleştiren bir tarım modelinin hayali kuruyorum” diyor.

Türkiye mantarın değerini bilmiyor

Mikolog Jilber Barutçiyan: “Dünyadaki 100 bin mantar türünün 12 binine Türkiye’de rastlanabiliyor. Ekonomik değeri olan ve yenilebilen mantarların tamamı Türkiye’de var.”

Müziğin dili bitkileri anlatıyor

Besteci Eray Düzgünsoy’un İlhan Berk’in kitabından yola çıkarak hazırladığı “Şifalı Otlar İçin Postlüdler” albümü bitkilerin renkli dünyasının müzikal yansımalarından oluşuyor.

Golf sahaları uzmanlarını arıyor

Golf sahalarının yeni ziraat mühendisleri için keyifli bir uzmanlık alanı vadettiğini söyleyen Antalya Golf Kulübü Greenkeeper’ı Ahmet Çağıl, “Üniversitelerimizde bu alana yönelik dersler olmalı” diyor.

Cipsin sırrı doğru tohumda gizli

PepsiCo Agro Teknik Müdür Hakan Sarı: “Türkiye’nin patates üretimi cips sektörünün gelişimi için büyük avantaj sağlıyor. Çünkü cipsin sırrı doğru tohumda gizli.”

Zorluklardan fırsat yaratılabilir

Vilmorin Anadolu Tohumculuk Genel Müdürü Fabrice Gaujour: “Türkiye’nin tarım sektöründe rekabet ortamı diğer ülkelerden daha kapsamlı. Ancak fiyat dalgalanmaları uzun dönemli yatırımları zorlaştırıyor.”

Bu mutfakta kariyer var

Mutfak Sanatları Akademisi’nden Yönetici Eğitmen Şef Cem Erol tarlasera'ya konuştu: "Lezzetli yemeğin sırrı; doğru pişirme teknikleri ile tarım ürününün en üst kalite ve tazelikte buluştuğu noktadır."

Lezzet kültürünün anahtarı şeflerde

Ünlü şef Danilo Zanna: “Son yıllarda Türkiye’deki genç şefler yeniliklere daha açık. Dünyadaki gastronomik gelişmeleri takip edip Türkiye’de de uygulamaya başladılar. Ancak ne yazık ki insanlar henüz yabancı tatlara alışabilmiş değil.”

Bahçedeki ürünler mutfak tezgahında

Stephanie Alexander: “Okuldaki çocukların yiyecek üretimiyle uğraşması; yetiştirmek ve gezegeni önemsemek gerektiğini anlamak, hasat etmek ve her bitkinin bir ‘mevsimi’ olduğunu anlamak, belirli yetenekleri öğrenmek için pişirmek, ileriki hayatlarında işe yarayabilir. ”

Lezzetin sırrı mevsim ürünlerinde

Çiya Sofrası’nın sahibi Musa Dağdeviren: “Ürün doğru yetişmişse lezzet de peşi sıra geliyor. Önemli olan sadece mevsimi takip etmek ve alışverişi ona göre yapmak.”

Bir tutam baharat

tarlasera, “Sofralara Geldi Bahar” adlı kitabından yola çıkarak Dara ile baharatlar ve baharat bitkileri üzerine bir röportaj gerçekleştirdi.

Tarımın arka odası aydınlanıyor

tarlasera’nın insanlık tarihi ve yeme-içme kültürü arasındaki ilişkiye ışık tutmak için görüştüğü Yard. Doç Dr. Ahmet Uhri, beslenme tarihi ve tarım arasındaki kopmaz bağı anlattı.

Yerel ürünlerle uluslararası tatlar

“Nouvelle Cuisine” (Yeni Mutfak) akımının günümüzdeki önemli temsilcierinden olan Rudolf van Nunen’i restoranında ziyaret eden tarlasera, ünlü şefle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Gıdanın eşit dağılımı açlığı bitirecek

Yaşayan en değerli bilimsel tarım uzmanı ve çevre analisti olarak tüm dünyanın önem verdiği bir isim olan Dr. Lester R. Brown, emekliye ayrılmadan önce son röportajlarından birini tarlasera'ya verdi.

Her ürün mevsiminde güzel

Son yıllarda yalnızca oyunculuk kariyeriyle değil, 2012 yılında çıkarmış olduğu albümüyle müzik dünyasının da aranan isimlerinden biri olan Selen Görgüzel, gerçek hayatta ise tam bir tarım aşığı.

Buğday sanatla büyüyor

Macar asıllı sanatçı Agnes Denes’in bu yaz Milano’da şehrin ortasına yapacağı buğday tarlası bugünlerde çok konuşuluyor. tarlasera, sanatçıyla özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Bitkilerin de bir hikayesi var

Bitki Mitosları kitabının yazarı Deniz Gezgin, bitkilerin gizemli dünyasını mercek altına alıyor. Gezgin, mitoloji ve bitkilerin büyüleyici dünyasını tarlasera'ya anlattı.

Artık özel çözümler devri

“Artık genel çözüm yolları yerine spesifik sorunlara çözüm yolları konuşuluyor” diyen İzotar AŞ Pazarlama Direktörü Canan Yılmaz, tarlasera Eylül sayısına konuk oldu.

Türkiye’nin kapıları zararlılara açık

Kıbrıs doğumlu Prof. Dr. Errol Hassan, dünya çapında bilimsel kariyeri en yüksek Türk tarım bilimcilerinden biri. tarlasera, Hassan ile bitki korumanın bugününü konuştu.

Üretici güven arıyor

tarlasera Mayıs sayısında Agrobest Uluslararası Satış Pazarlama Müdürü Hüseyin Günerergin ile bitki koruma sektörünün sorunlarını tartıştı.

123
Devamını Yükle
9