Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Detay | Tarımın gizli gündemi

tarlasera abonelik kampanyası başlıyor!

15-30 Haziran arasında tarlasera’ya abone olan herkes, yıllık abonelik ücreti olan 120 TL’ye 14 ay abone olma şansı yakalıyor.

Nitratlı gübreler yasaklandı, şimdi ne olacak?

Patlayıcı yapımında kullanıldığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübrelerin satışı yasaklandı. Türkiye'de tüketilen gübrenin 3'te 1'ini oluşturan nitratlı gübrelere alternatif aranıyor.

Bursa’da dolu hasarı! Üreticiler anlatıyor

Bursa-Gürsu’da dolu yağışı armut bahçelerini vurdu. Doludan etkilenen üreticilerle görüşen tarlasera, hasara dair birebir tanıklıkları aktarıyor.

tarlasera Haziran sayısı raflarda!

Kapak Konusu tarımda gençleşme olan tarlasera Haziran sayısı, bu ay da tarımın hem görünür hem de gizli gündemini sayfalarına taşıyor.

Bitkilerin, aşkın ve yalnızlığın şairi

130 yıl önce bugün hayata gözlerini yuman ABD’li şair Emily Dickinson, yaşadığı dönemde sanatından çok bahçecilikteki ustalığıyla biliniyordu.

Dünya tarım yolunda, Türkiye ise ters yönde ilerliyor!

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde “dünya” nüfusu tarıma yönelirken Türkiye’de üreticiler tarımdan vazgeçiyor. En önemli neden ise gelir düzeyinin düşüklüğü.

Leicester hem ligde, hem tarımda şampiyon!

Bu sezon kazandığı Premier Lig şampiyonluğu ile büyük sürpriz yapan Leicester City, İngiltere’de tarımın kalbinin attığı şehir olarak biliniyor.

tarlasera Mayıs sayısı raflarda!

tarlasera Mayıs sayısı raflarda yerini aldı. Kapak ve Detay konularıyla ilgi çeken tarlasera’nın bu ayki hediyesi ise Şeker Pancarı Cep Kitapçığı.

Otuzuncu yılında Çernobil’in hayaleti tarımın üzerinde

Bundan tam 30 yıl önce Çernobil’de yaşanan nükleer facia insan sağlığı, çevre ve tarım üzerinde etkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Türkiye buğdayda kırmızı çizgiye yaklaştı!

Kurak geçen kış Türkiye’nin buğday üretimini yüzde 4,6 azaltacak. Bu, buğdayda sürdürülebilirlik eşiğine yalnızca 400 bin ton kalması demek.

tarlasera Nisan sayısı raflarda!

Kapak Konusu tarımda büyük işletmeler olan tarlasera’nın Nisan sayısı raflardaki yerini aldı. Yeni sayı Dosya ve Detay konularıyla tarımın gündemini belirliyor.

Kota yükseldi, pancar kendi payını korudu

Şeker Kurumu, Türkiye’nin şeker kotasını 2 milyon 650 bin tona yükseltti. Artışın yüzde 90’ı şekerpancarında değerlendirilecek.

Tüm ülke bu ota bağımlı yaşıyor!

Dünyanın birçok yerinde yasaklı olan narkotik bitki gat, herkesin alışkanlığı haline geldiği Yemen’de toplumsal bir soruna dönüşmüş durumda.

Suyun kaderi tarımın ellerinde

Dünya Su Günü’nde suyun geleceğine dair veriler pek iç açıcı değil. Bu kaderi değiştirmek ise, dünyada suyun yüzde 70’ini kullanan tarıma ve tarımsal sulamaya bağlı.

Cips patatesten daha ağır!

Bir paket cips mi daha ağırdır, bir kg patates mi? Fiyat kantarına konulduğunda ikisi birbirine eşit görünüyor. Bu durum, doğal ya da endüstriyel yöntemlerle ürün çeşitliliği yaratmanın önemini gösteriyor.

Bahar ekinoksu yeni mevsimi müjdeliyor

İlkbaharın başlangıcı sayılan 21 Mart ekinoksu doğanın uyanışını sembolize ediyor. İlkbahara geçiş günleri tarım için de ekim ve hasat heyecanının aynı anda yaşandığı özel bir dönem.

Uzayan vadeler kriz alarmı veriyor!

Tarımda 18 aya kadar uzayan vadeler her kesim için ödeme güçlüğü yaratıyor. tarlasera, Türkiye tarımının kronik sorunu haline gelen uzayan vadelere karşı çözüm önerilerini uzmanlara sordu.

Kadının emeği çok, adı yok!

Türkiye’deki tarımsal üretimin yarısını kadın emeği var ediyor. İşgücüne katılan her iki kadından birisi tarım sektöründe. Ancak cinsiyet eşitsizliği tarımda da kendini hissettiriyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

tarlasera Mart sayısı raflarda!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera’nın son sayısı raflardaki yerini aldı. Kapak Konusu “Geleceğin Üretim Modeli: Tarım 3.0” olan tarlasera, bu ay okuyucularına bir de mısır posteri hediye ediyor.

Sürprizlerle dolu longan meyvesi

Lezzeti ve besleyiciliğiyle bilinen longan meyvesi Çin’den çıkıp ününü tüm dünyaya duyurdu. Bu göz alıcı meyveye dair ilginç ayrıntıları tarlasera yazarlarından Ramis Dara kaleme aldı.

GDO'yu yeniden tanımlamak gerekli

AB'nin biyogüvenlik mevzuatı Yeni Bitki Islahı Teknikleri'nin de devreye girmesiyle yeni tanımlamalara ihtiyaç duyuyor. tarlasera başyazarı Prof. Dr. Selim Çetiner konuyu geniş kapsamlı ele aldı.

Glifosat dünyanın en yaygın pestisiti

Dünyada en yaygın kullanılan pestisitin glifosat olduğu belirlendi. Yabani ot mücadelesinde kullanılan glifosatın sağlık temelli riskleri ise tartışılmaya devam ediyor.

Altın kaybetti incir kazandı!

Altın madeni projelerinin tehdit ettiği Küçük Menderes tarım ürünlerini korumayı başardı. Dünya incir üretiminin yüzde 8’ini karşılayan bölgedeki mücadeleye tarlasera tanıklık etti.

Devamını Yükle
8