Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Detay | Tarımın gizli gündemi

Traktör kazaları iş güvenliği sorununu ele veriyor

Ardı arkası kesilmeyen traktör kazaları tarımda iş güvenliği sorununu açığa vuruyor. Bilinçsiz ve arazi dışında tarım makinesi kullanımı insan yaşamını riske atıyor.

Üzüm fiyatlarında sorumluluk paylaşılamıyor

Düşük fiyatlardan yakınan üzüm üreticileri TARİŞ’i fiyat belirlemeye davet ederken TARİŞ’ten de devletin üzüm piyasasına müdahale etmesi gerektiği açıklaması geldi.

Sertifikalı tohumda kat edilecek yol uzun

Türkiye’de sertifikalı tohum kullanımı son 15 yılda katlanarak artsa da henüz beklenen düzeyde değil. Sorunun çözümü ise ortak çabada.

Gümrük Birliği’ndeki tarım dönüşümü ne anlama geliyor?

Türkiye’nin Gümrük Birliği ile olan anlaşmasına tarım ürünlerinin de dahil edilmesi planlanıyor. Uzmanlar değişikliğin ihracata olumlu etkisi olacağı görüşünde.

Rusya ile tarım barışı için henüz erken

İhracat krizi için bir çözüm beklenen Türkiye-Rusya görüşmelerinin ardından Rus yetkililerin yaptıkları açıklamalar tarım sektörünün beklediği yönde değil.

Bir devam filmi: Fındıkta fiyat kaosu

Fiyatı 13 TL’ye çıkan fındık piyasasında tartışmalar sürüyor. Rekolte tahminlerini tek elde toplayan karara rağmen fiyat spekülasyonlarının önüne geçilebilmiş değil.

tarlasera Ağustos sayısı raflarda!

Tarımda Ar-Ge sorununu kapağına taşıyan tarlasera Ağustos sayısına “Gıdanın Nobel’i” olarak bilinen Dünya Gıda Ödülü’nün bu yılki sahipleri de konuk oldu.

Apple ve Amazon’un yeni gözdesi bitkiler

Büyük şirketler ofis olarak da kullanılan modern şehir seralarına yatırımlarını hızlandırdı. Amazon.com ve Apple, risk altındaki bitkileri inşa ettikleri tesislerde koruma altına alacak.

Afrika'da tarım yatırımı hem fırsat hem risk demek

Sudan’da 780 hektar arazi kiralayan Türkiye burada tarımsal üretim yapacak. Ülkelerin Afrika’da arazi kiralama trendi yeni fırsatlar doğurduğu gibi eleştirilere de maruz kalıyor.

Yeni teknokent tarımın “Silikon Vadisi” olabilecek mi?

Ankara’da faaliyete geçen Türkiye’nin ilk tarım odaklı teknokenti akademik dünya ile özel sektörü Ar-Ge çatısı altında bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Rusya ile mektup süreci tarıma ilaç olacak mı?

Rusya ile düzelme yoluna giren ilişkiler tarım sektörünü umutlandırdı. Şimdi soru şu: Uçak krizinden bu yana ihracatta yaşanan kayıp nasıl telafi edilecek?

tarlasera Temmuz sayısı raflarda!

Tarım sektöründe alternatif kariyer olanaklarını Kapak Konusuna taşıyan tarlasera Temmuz sayısı raflardaki yerini aldı.

tarlasera’dan bayram kampanyası

tarlasera’dan tüm okurlarına bayram şekeri tadında kampanya. 120 TL’ye 14 ay abonelik fırsatı sunan tarlasera abonelik kampanyasının süresi 15 Temmuz’a uzadı.

Kirazda birlik olmadıkça kazanç düşüyor

Kirazda hasat sezonu sürerken, ürüne biçilen düşük fiyatlardan yakınan üreticiler birlik olmak gerektiğine vurgu yapıyor.

Kumluca'da tarım arazileri de yangına teslim

Antalya-Kumluca’da 150 hektar alanda etkili olan yangın sera alanları ve meyve bahçelerine de zarar verdi. tarlasera.com yangının başladığı Erentepe’den son durumu aktarıyor.

AB’ye burun kıvırmak tarımı riske atıyor

Bugünkü referandum ile AB kararını verecek olan İngiltere’de tarımsal üreticiler birlik içinde kalmaktan yana. Türkiye’nin çoktandır tıkanan AB sürecinde de tarım kilit bir noktada.

Antalya’nın krizine üçüncü halka da eklendi!

Önce ihracat, sonra turizm ve Antalya şimdi de tarımsal sulamanın başlıca kaynaklarından olan Beydağlarındaki “olağanüstü kuraklık” ile karşı karşıya.

Çocuk işçiliğinde en büyük vebal tarıma ait

Türkiye’de çocuk işçiliğinin yarıya yakını tarımda görülüyor. Dünya genelinde ise toplam 100 milyon çocuk tarım sektöründe çalıştırılıyor.

tarlasera abonelik kampanyası başlıyor!

15-30 Haziran arasında tarlasera’ya abone olan herkes, yıllık abonelik ücreti olan 120 TL’ye 14 ay abone olma şansı yakalıyor.

Nitratlı gübreler yasaklandı, şimdi ne olacak?

Patlayıcı yapımında kullanıldığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübrelerin satışı yasaklandı. Türkiye'de tüketilen gübrenin 3'te 1'ini oluşturan nitratlı gübrelere alternatif aranıyor.

Bursa’da dolu hasarı! Üreticiler anlatıyor

Bursa-Gürsu’da dolu yağışı armut bahçelerini vurdu. Doludan etkilenen üreticilerle görüşen tarlasera, hasara dair birebir tanıklıkları aktarıyor.

tarlasera Haziran sayısı raflarda!

Kapak Konusu tarımda gençleşme olan tarlasera Haziran sayısı, bu ay da tarımın hem görünür hem de gizli gündemini sayfalarına taşıyor.

Bitkilerin, aşkın ve yalnızlığın şairi

130 yıl önce bugün hayata gözlerini yuman ABD’li şair Emily Dickinson, yaşadığı dönemde sanatından çok bahçecilikteki ustalığıyla biliniyordu.

Dünya tarım yolunda, Türkiye ise ters yönde ilerliyor!

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde “dünya” nüfusu tarıma yönelirken Türkiye’de üreticiler tarımdan vazgeçiyor. En önemli neden ise gelir düzeyinin düşüklüğü.

Devamını Yükle
8