tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.10.2016

Bu illerde bitkisel hazineler ortaya çıkarıldı!

Bu illerde bitkisel hazineler ortaya çıkarıldı!

Türkiye’deki bitki çeşitliliği araştırmaları kapsamında Bursa, Afyon ve Samsun’da yüzlerce endemik bitki ortaya çıkarıldı. Biyoçeşitlilik yarışında ise Van en zengin il olarak ilk sırada gidiyor.

Türkiye’nin biyoçeşitlilik haritasını oluşturmayı hedefleyen Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’nde (UBENİS) 26 ilde çalışmalar tamamlandı. Proje kapsamında pek çok ilde yeni endemik bitkiler ortaya çıkarıldı.

Bursa ve Afyon’un gizli hazineleri!

2014’te başlayan araştırmalar kapsamında Bursa’da 155, Afyon’da 132, Samsun’da 100, Osmaniye’de 90, Ağrı’da ise 83 yeni endemik bitki çeşidi keşfedildi. Çalışmaların tamamlandığı iller arasında en çok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan iller 422 tür ile Sivas, 382 tür ile Ankara, 343 tür ile Afyon ve 341 tür ile Erzurum oldu.

bu-illerde-bitkisel-hazineler-ortaya-cikarildi2.jpg

En zengin bitki örtüsü Van’da

26 il içinde en zengin biyoçeşitliliğe sahip il ise 2571 farklı bitki türünün yetiştiği Van. Proje boyunca bitki envanteri en çok genişleyen il ise Sinop oldu. Sinop’un 2014 yılı öncesi verilere göre 1187 farklı bitki türüne daha ev sahipliği yaptığı ortaya konuldu. Antalya, İzmir, Balıkesir, Diyarbakır, Niğde, Kastamonu gibi zengin flora yapısıyla bilinen illerde ise araştırmalar sürüyor.

2018’de tüm illerde tamamlanmış olacak

81 ili kapsayan UBENİS ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2007 yılında hizmete giren Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı’nda bulunan veriler de son 2 yılda iki katına çıktı. Bitkisel çeşitliliğin yanı sıra fauna, habitat ve özellikli alan envanterlerini de içeren projenin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.