tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Detay
  • Liste açıklandı! İşte bölgelere göre desteklenecek ürünler

18.10.2016

Liste açıklandı! İşte bölgelere göre desteklenecek ürünler

Liste açıklandı! İşte bölgelere göre desteklenecek ürünler

Havza bazlı üretim sistemine göre bölge ve ilgili ürün listesi açıklandı. Buğday ve yem bitkileri ülke genelinde desteklenirken danelik mısır için ise 371 bölge belirlendi.

Tarımda havza bazlı üretim sistemine göre belirlenen 941 bölgede üretimi desteklenecek ürünler belli oldu. 81 il ve bu illerin tarıma elverişli tüm ilçelerinin yer aldığı listeye göre, yalnızca ilgili bölge için uygun görülen ürünler destekleme kapsamında olacak. Milli Tarım Projesi kapsamında öngörülen yeni sistem planlı üretim ve destek sistemine geçişi amaçlıyor.

Her havzada en fazla 9 ürün

Sistemde herhangi bir bölge için en fazla 9 farklı tarım ürünü belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvacılık Bakanlığı'nın açıkladığı listede, ülke genelinde yalnızca 3 ilçede 9 farklı ürünün destek kapsamına alındığı görülüyor. Bu ilçeler Balıkesir-Bandırma, Şanlıurfa-Siverek ve Gaziantep-İslahiye olarak sıralanıyor. Diğer bölgelerde ise üretim profili 2 ila 8 ürün arasında değişiyor.

liste-aciklandi-iste-bolgelere-gore-desteklenecek-urunler2.JPG

Yem bitkileri tüm ülkede destek kapsamında

Buğday ve yem bitkileri 941 havzanın tümünde desteklenen iki ürün. Arpa 709, yağlık tohumlar 462, nohut 330, ayçiçeği 235 bölgede destekleme kapsamına alındı. Karadeniz'de ise 124 ilçede fındık, 46 ilçede ise çay üretimine destek sürecek.

371 bölgede danelik mısır desteklenecek

Son yıllarda üretimi hızla artan ve destek oranları tartışma konusu olan danelik mısırın adı 371 farklı bölgede geçiyor. Zeytin 228 bölgenin ürün paletinde yer alırken 199 bölgede kuru fasulye, 138 bölgede pamuk, 75 bölgede ise çeltik üretimi yapılması hedefleniyor.

Kanola ve soya için yeni üretim alanları

Marmara bölgesi ise özdeşleşen kanolanın Uşak, Konya ve Adana ile birlikte 38 bölgede destek kapsamına alınması dikkat çekerken Kahramanmaraş, Samsun ve Mardin ilçeleri dahil 38 bölgede de soya üretiminin desteklenmesi planlanıyor.

liste-aciklandi-iste-bolgelere-gore-desteklenecek-urunler3.jpg

Aspir ve tritikaleye teşvik artıyor

Son yıllarda stratejik ürün olarak ön plana çıkan aspir üretimi ülke genelinde toplam 107 havzada destek görecek. Dane veya yem amaçlı üretimi yaygınlaşan tritikale bitkisi için ise 97 üretim bölgesi belirlendi.

Bölgelere göre desteklenecek tarım ürünlerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.