Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Domateste sezonu hastalık açtı

Yerli halkın yüzde 80'inin domates tarımı ile uğraştığı Antalya-Kaş'ta yeni sezon sıkıntılı başladı. Bölgede toplam 8 bin dekara yakın örtü altı arazinin "bakteriyel solgunluk" adı verilen hastalıktan etkilendiği belirtiliyor.

Tarım Doktoru üreticinin yanında

Doktar firmasıyla işbirliği yapan Turkcell, kişiye özel zirai danışmanlık sunan Tarım Doktoru sayesinde üretici gelirlerinde yüzde 10 artış, maliyetlerinde ise yüzde 20 oranında düşüş sağlamayı hedefliyor.

John Deere'den bir ilk daha

John Deere firması , dünyanın balya yapan ilk pamuk toplama makinası olan 7760’ı tasarladı.

Sunar Grup'tan Muş'ta ayçiçeği yatırımı

Sunar Grup, Muş ilinde 50 bin dönüm arazide ekimi gerçekleştirilen ayçiçeklerinin hasadını gerçekleştirdi.

Hintli uzmanlar incir için Türkiye’deydi

Bitki besleme sektörünün köklü firmalarından COMPO için Hindistan'da danışmanlık yapan Prakash Kulkarni liderliğinde incir konusunda uzman bir heyet Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bir Dağdağan, orta şekerli olsun!

Hakkari bölgesinde yetişen Dağdağan ağacından elde edilen Dağdağan kahvesi, önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağa benziyor.

Pamukta yakın tarih tekerrür ediyor

Geçtiğimiz 2 yılda eski günlerine dönüş sinyali veren pamuk tarımında rakamlar yeniden küçülmeye başladı. Veriler; ekili alanların yüzde 11,6; verimin ise yüzde 21,4 oranında azaldığını gösteriyor.

Konu bakliyat, gönüller rahat!

Türkiye'de tüketici son 1 aydır üst üste gelen zam haberleriyle darbe üstüne darbe alırken tarımsal üretimin başat kollarından birisi fiyat istikrarını sürdürmeye devam ediyor. Pirinç, fasulye, mercimek ve bulgur gibi ürünlerde yüksek verim fiyatların da sabit kalmasına yol açıyor.

Ateş düştüğü yolları da yakıyor

Türkiye-Suriye arasında yaşanan savaş tedirginliğiyle birlikte ekonomik sıkıntıların da nabzı daha artık gür duyuluyor. Tarımsal ihracatçılar için 1 yıldır yaşanan politik süreç son günlerde artık ucunda iflas görünen bir yola dönüştü.

Geleceğin değeri artıyor

Doğal afet ve şiddetli meteorolojik olaylar karşısında çaresiz kalan tarımsal üreticiler arasında sigorta sistemine başvuranların sayısı gittikçe çoğalıyor. TARSİM tarafından bu yıl düzenlenen poliçe sayısının geçen seneden hayli yüksek olduğu belirtiliyor.

Mekan farklı, kabus aynı

Tarım arazileri bir kez daha doluya teslim. Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde dolu yağışı, yalnızca yarım saat içinde muz ve nar bahçelerinde hasara yol açtı.

Eski meyveye yeni renk!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yetişen karpuz çeşitlerine kırmızı yerine sarı etli karpuzun da eklendiği belirtiliyor. Çalışmanın yaratıcısı Prof. Dr. Atilla Dursun, ürünün tat olarak klasik kırmızı çeşitlerden hiçbir farkı olmadığını söylüyor

Yükte hafif pahada çok ağır!

Doğanın en değerli baharatı kabul edilen safran; boya sanayisi, kozmetik, gıda ve ilaç sektörlerinde kendine yer buluyor. Türkiye'de her yıl ortalama 15-20 kg üretilen bitkinin üretiminin bu yıl 25 kg'ye çıkarılması hedefleniyor.

Sektörün Bursa buluşması sona erdi

Türkiye'nin en geniş kapsamlı tarım fuarlarından olan Bursa 10. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı geçtiğimiz hafta gerçekleşti.

En organik müze, bu müze

Samsun’un Ondokuz Mayıs İlçesi’nde Türkiye’nin ilk organik tarım müzesi açıldı. Organik tarımla ilgili bilimsel çalışmalara ait kitap ve dokümanların bulunduğu müze aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak da kullanılacak.

Üreticiler bu kez dümen başına geçiyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, bünyesinde oluşturduğu Negmar şirketi ile 3 gemi aldı. Bu yatırımla Kooperatif üyesi üreticiler, kâğıt üzerinde de olsa traktör direksiyonuna değil gemi dümeninde geçmiş oldu.

DuPont Bitki Koruma'da yeni yapılanma

DuPont Bitki Koruma; Türk pazarına yeni bir yaklaşımla, daha geniş bir organizasyon ve pazar desteği sunarak dağıtım ağını genişletme kararı aldı.

MayAgro: "Odaklan ve büyü"

Türkiye’nin yerli tohum üreticilerinden MayAgro Tohumculuk, geçtiğimiz Mayıs ayında radikal bir değişime giderek 24 türde yaptığı tohum üretimini 14’e düşürdüğünü açıklamıştı. Dönüşümün nedenlerini MayAgro Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler anlatıyor.

HM Clause’da isim değişikliği

Avrupa’nın ilk ve dünyanın en büyük 4. tohum firması olan Limagrain grubuna bağlı Ticari Birim olarak faaliyet gösteren HM Clause’un Türkiye’deki şirketi isim değişikliğine gitti.

Agrobest’in kurumsal kimliği yenilendi

Tarım ilaçları sektöründe 2002 yılından beri faaliyet gösteren AgroBest Grup, ürün ambalajlarını ve şirket logosunu da kapsayan yeni kurumsal kimliğine kavuştu.

Besi hayvanları: "Yem yoksa süt de yok!"

Bu sezon başta kaba yemler olmak üzere besi hayvanlarının menüsünde bulunan ürünlerin fiyatlarındaki artışın sütte yaşanacak bir krize yol açabileceği söyleniyor. TÜSEDAD Başkanı Adnan Yıldız, "Süt fiyatlarıyla yem fiyatları arasında oran kurulmalı" diyor.

Saman fiyatları girişimcilere ilham verdi?

Yükselen saman fiyatları hayvancılık yapan üreticilerin zor duruma soktu. Ancak hayvancılara çözüm yine yakınlarından geldi. Kahramanmaraşlı üreticiler mısır sapını hayvan yemi olarak değerlendirerek hayvancılara alternatif sunuyor.

Pazarlarda bir tezgahlık daha yer açılıyor!

Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesine özgü Nebyan adı verilen fasulye cinsi evcilleştiriliyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından genetik materyalleri toplanan bitkinin deneme üretimleri başladı.

Yaşın yanında kuru da yanacak!

Bu yıl sofralık üzümde yaşanan fiyat düşüklüğü üreticiyi ürününü kurutmaya yöneltince bu kez de aşırı arz problemi ortaya çıktı. İç piyasada 2011 yılında 4 lira olan kuru üzümün kilosu bu yıl 3,2 liraya düşerken, ihracat fiyatlarında ise 2 bin 400 dolardan bin 900 dolara düşülmesi endişe yaratıyor.

Devamını Yükle
10